Transparentní volby

Publikováno 10. 01. 2018

Proč se věnujeme tomuto projektu

Monitoringu předvolebních kampaní se v Transparency International (TI) věnujeme již od roku 2012. V roce 2020 jsme představili již desátý monitoring voleb – tentokrát do krajů a senátu.

Cílem projektu je nastavit vyšší standard transparentnosti a otevřenosti politických stran a politických hnutí při poskytování informací o financování kampaní a dále vytvoření přímého tlaku na kandidující subjekty, aby tak činily během volební kampaně v České republice.

Metodika monitoringu se vyvíjí v průběhu let, jelikož se mění jak legislativní a institucionální prostředí, tak vnější pravidla, která nastavují technologičtí giganti, např. největší sociální síť světa Facebook.

Veškerá hodnocení naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.

Co konkrétně děláme

Při podzimních parlamentních volbách 2017 kampaně poprvé probíhaly podle nových pravidel vyplývajících z novel zákonů o sdružování v politických stranách a politických hnutích a tzv. volebních zákonů. Tím spíše je třeba dodržování zákonů monitorovat, protože s některými novými institucemi a mechanismy se politické strany i voliči seznamují až v průběhu kampaně.

Poslední tři monitoringy jsou také rozšířeny o monitoring sociálních sítí, kam se přesunula velká část zájmu kandidátů a společně se zájmem také investované finance.

Transparency International zpracovává monitoring na základě stanovených kritérií, která se mění dle typu voleb. Výsledky jednotlivých zkoumaných voleb jsou vždy zveřejněny na webu projektu transparentnivolby.cz.

Jaké máme výsledky

Transparency International zřídila webovou stránku transparentnivolby.cz, kde mohou lidé najít veškeré informace týkající se monitoringu.

Kromě výsledků a kritérií zde naleznete i formulář na hlášení volebních podvodů a nesrovnalostí. Je možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary, manipulování při sčítání hlasů a jiné praktiky. 

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů Transparency International – Česká republika, o.p.s.

Bojujte proti korupci s námi.