Transparentní volby

Publikováno 10. 01. 2018

Proč se věnujeme tomuto projektu

transparentnivolby.cz | zdroj: TI

Monitoringu předvolebních kampaní se v Transparency International (TI) věnujeme již od roku 2012. V listopadu 2022 jsme představili již třináctý monitoring voleb – tentokrát týkající se prezidentských voleb 2023.

Cílem projektu je nastavit vyšší standard transparentnosti a otevřenosti politických stran a politických hnutí při poskytování informací o financování kampaní a dále vytvoření přímého tlaku na kandidující subjekty, aby tak činily během volební kampaně v České republice. Výsledky hodnocení z monitoringu patří pravidelně k mediálně nejcitovanějším předvolebním evaluacím v Česku.

„TI chce monitoringem ukázat veřejnosti a voličům, jak si jednotlivé kandidátky a kandidáti vedou z hlediska financování a transparentnosti už v průběhu kampaní. Voliči mají mít přehled o tom, kdo finančně podporuje budoucí možnou prezidentku či prezidenta a koho si mimo jiné s sebou na Hrad přivedou,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře TI.

Metodika monitoringu se vyvíjí v průběhu let, jelikož se mění jak legislativní a institucionální prostředí, tak vnější pravidla, která nastavují technologičtí giganti, např. největší sociální síť světa Facebook.

Veškerá hodnocení naleznete na našem webu transparentnivolby.cz.

Co konkrétně děláme

Podzimní kampaně do Sněmovny 2021 ukázaly, že Česko má trhliny ve volebních zákonech a v oblasti transparentnosti kampaní. Novým trendem v politické agitaci je propojení produktového marketingu na sociálních sítích se zneužíváním veřejných funkcí nebo přesun kampaní do nových mediálních formátů (video-blogy, mini-pořady, podcasty apod.).

Posledních pět monitoringů je tak rozšířeno o monitoring sociálních sítí, kam se přesunula velká část zájmu kandidátů a společně se zájmem také investované finance.

Transparency International zpracovává monitoring na základě stanovených kritérií, která se mění dle typu voleb. Výsledky jednotlivých zkoumaných voleb jsou vždy zveřejněny na projektovém webu transparentnivolby.cz.

Podcast Stošestka o říjnových Sněmovních volbách 2021 | zdroj: TI

Jaké máme výsledky

Transparency International zřídila webovou stránku transparentnivolby.cz, kde mohou lidé najít veškeré informace týkající se monitoringu.

Od roku 2018 také zveřejňujeme protokoly týkající se průběhu voleb:

Protokol z monitoringu předvolebních kampaní v České republice 2021

Protokol z monitoringu předvolebních kampaní v České republice 2017/2018

Kromě výsledků a kritérií na webu naleznete i odkaz na hlášení volebních podvodů a nesrovnalostí. Je možné i anonymně upozorňovat na pokusy o nakupování volebních hlasů, případné podezřelé dary, manipulování při sčítání hlasů a jiné praktiky. Obracet se na nás můžete v této věci skrze naši bezplatnou Právní poradnu.

Aktuální předvolební monitoring:

Prezidentské volby 2023

Proběhlé předvolební monitoringy:

Donoři

Tento projekt je financován z vlastních zdrojů české kanceláře nevládní protikorupční organizace Transparency International. Podpořit náš monitoring můžete jednoduše online zde.

Bojujte proti korupci s námi.