Stošestka: Stovky milionů ve hře. Víte, kdo platí předvolební kampaně?

Vydáno 19. 08. 2021

Na podzim 8. a 9. října se otevřou volební místnosti a občané rozhodnou, kdo zasedne v Poslanecké sněmovně na další čtyři roky. Strany a hnutí v předvolební kampani soutěží o 200 sněmovních křesel a politický marketing už teď jede na plno. Proto jsme se v novém díle podcastu Transparency International (TI) Stošestka zaměřili na téma monitoringu voleb. Kdo stojí za kampaněmi kandidátů a jak komunikují politici na sociálních sítích? Jak jsou volby placené a kolik stojí? To už prozradí naši hosté – projektová manažerka TI Jana Stehnová a politolog VŠE Petr Vymětal.

Jana Stehnová a Petr Vymětal | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

TI se monitoringu předvolebních kampaní v rámci projektu Transparentní volby věnuje pravidelně už devět let. Od roku 2017 dohlíží na férovost voleb v České republice také Úřad pro dohled nad hospodaření politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH).

„Jediným posláním ÚDHPSH je kontrolovat jakým způsobem strany, hnutí a kandidáti dodržují dikci zákona. Nemůže jít nad rámec zákona, nemůže požadovat něco více než zákon říká. Nemůže je dohnat k něčemu, co si úřad myslí, že by měli dělat. Tuto činnost nemůže správní orgán dělat,“ objasňuje Petr Vymětal.

TI se naopak snaží motivovat politické strany a hnutí, aby šly nad rámec zákona a zveřejnovaly v průběhu kampaní co nejvíce informací mimo jiné o jejich financování a nebo o tom, kdo stojí za jejich politickým marketing.

„V průběhu let, co monitoring děláme, vnímáme reakce a zpětnou vazbu. Skutečně vidíme posun. Jsou tady strany a hnutí, které se opravdu snaží nejenom nám vyjít vstříc, ale pochopit obsah kritérií,“ vysvětluje Jana Stehnová.

Proč jsou transparentní účty jedním z nástrojů, který pomáhá zprůhlednit kampaně? Jaké jsou zákonem dané volební limity týkající se nákladů? A kde si mohou občané zjistit informace o politickém marketingu jednotlivých stran a hnutí? To prozradí aktuální podcast Stošestka.

Podcastem provází Martina Foldynová.

Poslechněte si celý díl.

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována fenoménu korupce, a to nejen v Česku.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.