Index vnímání korupce 2022 (Corruption Perceptions Index, CPI)

Mezinárodní sekretariát Transparency International (TI) v Berlíně zveřejnil aktuální globální „Index vnímání korupce“ za rok 2022 (Corruption Perceptions Index – CPI). Česká republika se s 56 body ze 100 možných umístila na 41. příčce ze 180 hodnocených zemí. Jedná se sice meziročně o dvoubodové zlepšení, stále ale zaostáváme o 8 bodů za průměrem Evropské unie. Příčinou současného výsledku je zejména dlouhodobě neřešená strategie omezování korupce v naší zemí, a to především ze strany politické reprezentace napříč spektrem.

Čelo žebříčku v letošním roce obsadilo Dánsko, které si polepšilo o 2 body na celkových 90. Uteklo tak dvojici Finsko a Nový Zéland, které oproti poslednímu srovnání ztratily jeden bod (87 b.). Čtvrtou příčku pak drží Norsko (84 b.), páté místo sdílejí Singapur a Švédsko (83 b.). První desítku doplňují Švýcarsko (82 b.), Nizozemsko (80 b.), Německo (79 b.) a Lucembursko a Irsko (77 b.). Zajímavostí je, že kromě prvního Dánska si všechny státy první desítky bodově pohoršily.

Index z druhé strany uzavírá Somálsko, které oproti loňsku ztratilo jeden bod (12 b.). Předposlední příčku pak sdílí Sýrie a Jižní Súdán (13 b.).

Více o Indexu vnímání korupce se dozvíte v této publikaci nebo na našich stránkách transparency.cz/cpi2022  • Rok vydání: 2023
Stáhnout publikaci

Publikace

Projekty

Bojujte proti korupci s námi.