Předseda ÚDHPSH Weis paralyzuje dohledový úřad, ohrožuje integritu podzimních voleb a měl by rezignovat
Transparency International (TI) vyzývá v návaznosti na dlouhodobou nekompetenci a nedávné kroky předsedy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) Vojtěcha Weise k rezignaci. Ten před pár dny bez vědomí dalších členů úřadu změnil organizační řád, omezil tak jejich pravomoci a sám sebe povýšil do role nedotknutelného vládce celého úřadu.
Vojtěch Weis, předseda ÚDHPSH | zdroj: CNN Prima NEWS
Tento krok přichází ve chvíli, kdy prezident Miloš Zeman vyhlásil datum parlamentních voleb v bezprecedentním předstihu a oficiálně tak zahájil kampaně, které by měl ÚDHPSH kontrolovat.
Členové ÚDHPSH se proti změně svého organizačního řádu a de facto zrušení kolektivního rozhodování rozhodli postavit. Sepsali dopis adresovaný dvěma poslaneckým a jednomu senátnímu výboru, předsedům obou komor a GRECO (Skupina států proti korupci), ve kterém vyzývají k legislativním úpravám, které by omezily pravomoci předsedy a navrátily kolektivní rozhodování.
Členové úřadu vidí možnost řešení situace ve spojení změn fungování úřadu s návrhem zákona o lobbingu. Ten totiž předpokládá, že by se zodpovědným orgánem za regulaci lobbingu stal právě ÚDHPSH. Zároveň je návrh zákona momentálně ve druhém čtení v Poslanecké sněmovně PČR, má tudíž hypotetickou šanci být schválen ještě v tomto volebním období.
Vojtěch Weis byl zvolen do čela ÚDHPSH jako stranický kandidát ČSSD při vzniku úřadu v roce 2017. Předsedu jmenuje prezident republiky a je víceméně neodvolatelný.
„Po čtyřech letech je zřejmé, že úřad funguje velmi omezeně, a hlavně navzdory svému předsedovi. Vojtěch Weis neměl být do funkce ani zvolen, byl dosazen jako politický nominant bez odbornosti, zkušeností a zájmu o problematiku,” komentuje Petr Leyer, ředitel TI.
„Teď by si měl sám uvědomit závažnost situace a odstoupit. Před zásadními parlamentními volbami musí úřad fungovat na sto procent a nezávisle, ne být ostřelován vlastním předsedou,“ doplňuje.
Weisovo setkání na Hradě
Ve svém dopise členové úřadu také poukazují na skutečnost, že omezení jejich pravomocí přichází v časovém období, kdy je dokončována kontrola prezidentské kampaně Miloše Zemana v roce 2018. Zároveň se předseda Weis v listopadu minulého roku s prezidentem Zemanem osobně sešel.
Současné změny ve vnitřním fungování ÚDHPSH posilují pravomoci předsedy takovým způsobem, že má Weis možnost ovlivnit, jak bude finální zpráva o kontrole prezidentské kampaně vypadat.
„Časová souhra finišování kontroly prezidentovy kampaně, setkání na Hradě a omezení pravomocí kontrolorů úřadu rozhodně zdvihá nejedno obočí. V kombinaci s vyhlášením data parlamentních voleb, kterým Miloš Zeman spustil oficiální kampaně již k 31. prosinci 2020, jde o velmi nestandardní situaci, která ohrožuje transparentnost předvolebních kampaní,“ dodává právník TI Jan Dupák.
Prezident republiky vyhlásil datum parlamentních voleb rozhodnutím z 28. prosince 2020. Termín 8. a 9. října 2021 se objevil ve Sbírce zákonů v poslední den roku 2020 a oficiálně tak začal běžet nejen čas, ale především finanční limity kampaně. Ty zákon stanovuje pro volby do Poslanecké sněmovny na 90 milionů za kandidující subjekt (mj. koalice). Strany měly dle zákona pětidenní lhůtu na založení volebních účtů.
Je nyní otázkou, jak se s nastalou situací metodicky vypořádá jak ÚDHPSH, tak jednotlivé politické strany a politická hnutí, které se chystají do voleb.
„Mohou nastávat hypotetické i reálné situace, kde prodloužení kampaní bude nutno licitovat se zákonem. Proto je více než nezbytné, aby úřad byl připraven se s dotazy a kontrolami flexibilně vypořádávat. Řešit ve volebním roce rozklad této zásadní instituce je hazardem s transparentností kampaní,” upozorňuje Ondřej Cakl, vedoucí monitoringu voleb TI.
TI bude i v tomto roce tradičně monitorovat financování předvolebních kampaní, a to v rámci projektu transparentnivolby.cz. O dalších detailech budeme informovat.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru