Protokol z monitoringu předvolebních kampaní v České republice 2021

Zpráva Transparency International ČR (TI) k monitoringu předvolební kampaně kandidátů do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR v roce 2021.

Protokol obsahuje sondy do politického marketingu v uplynulém volebním roce. Ukazuje trendy v politickém marketingu, které sehrály významnou roli při volebním úspěchu či neúspěchu jednotlivých stran a hnutí. Připomíná řadu problémů, jejichž řešení máme tendenci po volbách odsunout na neurčito.

Dále se zaměřuje na detailní rozbor aktivity politiků na sociálních sítích Facebook a Twitter. Mimo jiné odhaluje, kdo během kampaně na Facebooku utratil nejvíce peněz za politickou inzerci a nabízí srovnání povahy kampaně v Česku a na Slovensku.

Věnuje se také evaluaci práce Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) během předvolebního období. V neposlední řadě přináší hodnocení transparentnosti kampaní jednotlivých kandidujících subjektů podle monitoringu TI.

V Protokolu se tak dočtete o volebních zákonech a jejich trhlinách v oblasti transparentnosti kampaní, nebo jak vyžadovat odpovědnost za průhledné financování kampaní od zapsaných spolků, které se teprve během kampaně přetaví v politické entity a jejich účetnictví se nikdy nezveřejní.

Také upozorňuje na nové trendy v politické agitaci jako je propojení produktového marketingu na sociálních sítích se zneužíváním veřejných funkcí nebo přesun kampaní do nových mediálních formátů (video-blogy, mini-pořady, podcasty apod.).

K vydání Protokolu nás inspiroval pravidelný povolební vývoj. Do dne voleb je předvolební kampaň těžko přehlednou taktickou hrou, v níž je povaha mnohých akcí nejasná a k úspěchu ve volbách obvykle nevede kvalitní politický program pro následné vládní období, ale spíše vynalézavé přesvědčovací a předvolební akce. Tedy chytrý marketing, který se často dostává na hranici zákonné regulace kampaně.

Proto se tímto Protokolem vracíme zpět v čase a publikujeme poznatky o průběhu kampaně tak, jak byly k dispozici během ní.

Publikace obsahuje grafy, přehledové tabulky, a unikátní informace a postřehy o předvolebním klání v ČR v roce 2021.

Tato publikace vznikla v rámci projektu Transparentní volby a P-CODE 2021, s podporou OSIFE.  • Rok vydání: 2022
Stáhnout publikaci

Publikace

Projekty

Bojujte proti korupci s námi.