Obměna vedení ÚDHPSH přijde v průběhu prezidentské kampaně. Kdo usedne do čela dohledové instituce stále není jasné

Vydáno 13. 10. 2022

První kolo prezidentských voleb se bude konat na den přesně za tři měsíce. Volební kampaně jsou už teď v plném proudu. Kromě občanské kontroly, kterou představuje například monitoring kampaní Transparency International (TI), je pro zajištění legálnosti a transparentnosti předvolební kampaně klíčová zejména role Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH). Ten ale právě v době nejvyhrocenější kampaně čeká zásadní personální obměna.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) | fotografie: Tomáš Kremr, zdroj: Český rozhlas

Šestiletý mandát předsedy ÚDHPSH uplyne 31. prosince 2022. V následujících měsících pak do března 2023 skončí mandáty také všem čtyřem dalším členům vedení Úřadu. 

„První předseda ÚDHPSH pan Vojtěch Weis předvedl ve své funkci absolutní nekompetentnost. Nebyl schopen spolupracovat s ostatními členy Úřadu nebo jinými institucemi. Proto je naprosto nepředstavitelné, že by mohl v roli předsedy pokračovat,” vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel TI. 

„Nevyhnutelná obměna vedení ÚDHPSH, která proběhne přesně v souběhu s politicky velice významnou, sledovanou a vyhrocenou prezidentskou volbou, tak výrazně zkomplikuje kontrolu, zda všechny kandidátky a kandidáti hrají ve volební kampani fér,“ upozorňuje šéf TI. 

Vojtěch Weis, současný předseda ÚDHPSH | fotografie: Milan Jaroš

V případě tak důležitého úřadu, který dohlíží na regulérnost volební kampaně, je důležité předejít situaci, kdy kandidáti do jeho vedení stále nejsou veřejně představeni. Zástupci relevantních institucí, které mají na starosti jejich nominaci, by měli včas zveřejnit jména osob, které budou do vedení ÚDHPSH navrhovat. 

Systém výběru nového vedení Úřadu je poměrně komplikovaný. Předsedu jmenuje prezident republiky, který si vybírá ze dvou navržených osob – po jedné navrhuje každá komora Parlamentu. Zbylé čtyři členy vybírá Senát, a to na základě nominací od Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), Poslanecké sněmovny a jednotlivých senátorek a senátorů. Přitom platí, že z kandidátů navržených Sněmovnou vybírá Senát dva členy ÚDHPSH. 

„Do konce mandátů členů současného vedení ÚDHPSH už nezbývá mnoho času. Je za pět minut dvanáct, aby Sněmovna a Senát začali vybírat nové členy na základě otevřené parlamentní debaty o prioritách směřování Úřadu,“ varuje Jan Dupák, právník TI. 

Do jmenovacího procesu vstupuje také skutečnost, že do výběru nového předsedy ÚDHPSH zasahuje končící prezident republiky Miloš Zeman. Nejvyššímu ústavnímu činiteli se také nabízí možnost samotné jmenování vedení odložit, což by činnost již tak nestabilního Úřadu ještě více zkomplikovalo. 

Je ÚDHPSH garantem fér politické soutěže?

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí vznikl v roce 2017, kdy se také nově nastavovala základní pravidla pro financování politických kampaní. Česká kancelář Transparency International (TI) podpořila vznik této státní dohledové instituce a dále se aktivně zapojuje do debaty týkající se novelizace volebních zákonů. 

ÚDHPSH je zodpovědný za monitoring volebního klání, kontroluje legálnost kampaní, např. sdělování informací o financování kampaně, dodržování limitů na útraty či označování negativních kampaní. V neposlední řadě mu po uzavření předvolebního boje odevzdávají kandidáti závěrečné zprávy o financování kampaně, které Úřad následně kontroluje. ÚDHPSH by tak měl být nezávislým arbitrem politické soutěže v ČR vymezené zákonnými mantinely. 

Právě zavedení pravidel pro férové kampaně bylo zásadním posunem v úrovni politické soutěže v Česku. A přestože se daří některá porušení pravidel pro kampaně řešit, je Úřad v mnoha ohledech pomalý a nedostatečně personálně zajištěný – pět členů Úřadu má k dispozici pouze 14 zaměstnanců, včetně administrativního zázemí. 

Epizoda podcastu TI Stošestka ze srpna 2021 | zdroj: TI

Do Poslanecké sněmovny nedávno doputoval návrh novely zákona, která má upravit vnitřní fungování Úřadu takovým způsobem, aby nemohlo opět dojít k jeho paralýze svévolí předsedy nebo některého člena vedení, čehož jsme v minulosti byli svědky. První čtení týkající se novelizace by mělo ve Sněmovně probíhat právě v těchto dnech. 

Také je třeba se zabývat komplexní opravou nedostatků ve volebních zákonech, které umožňují obcházení pravidel pro financování volebních kampaní. Jedna z takových mezer umožňuje prezidentským kandidátkám a kandidátům, aby se zbavili právní odpovědnosti za dodržování pravidel o transparentním financování kampaní tvrzením, že kampaň místo nich vede spolek, jenž je podporuje. 

Této právní kličky ostentativně zneužil v minulosti například Miloš Zeman, k využití netransparentních spolků ale sahají i jiní kandidáti. Jiná umožňuje financování prezidentské kampaně ze zahraničí, což už bylo také kritizováno. 

„Další mezera zapříčinila období podivné kampaně, jehož jsme právě účastníky,“ objasňuje analytik monitoringu kampaní TI Ondřej Cakl. Prezidentské volby vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) už v červnu tohoto roku, a od té doby tedy kampaň oficiálně běží. Řada regulací ale dává smysl až po odevzdání všech kandidátních listin, k čemuž dojde 8. listopadu tohoto roku. 

„Tím vzniká časová šedá zóna, kdy zájemci o prezidentský úřad sice už reálně vedou kampaň, například při sběru podpisů, který je k podání kandidátky má oprávnit, ale přitom vymáhat na nich zákonné regule transparentnosti je až do podání kandidátky velmi komplikované,“ uzavírá.  

Twitter účet ředitele TI | zdroj: Twitter 

O projektu Transparentní volby

Monitoringu předvolebních kampaní se v TI v rámci projektu transparentnivolby.cz věnujeme pravidelně už od roku 2012, kdy jsme aktivně sledovali první přímou volbu prezidenta. 

Základní myšlenkou je snaha poskytnout široké veřejnosti otevřené hodnocení transparentnosti kampaní před samotnými volbami. Za posledních deset let jsme tak vytvořili unikátní metodiku pro posuzování transparentnosti kampaní, zachycujeme trendy v oblasti politického digitálního marketingu i proměnu politických strategií. 

Hodnocení se tak stalo jedním z naších pravidelných příspěvků ke zlepšování politické kultury v České republice. 


Projekty a kauzy: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.