Šlágr TV dostal na podnět TI sankci za odvysílání jednostranného rozhovoru s Andrejem Babišem

Vydáno 13. 11. 2023

Slovenská Rada pro mediální služby (RPMS) ve středu 8. listopadu 2023 zveřejnila rozhodnutí o udělení sankce – upozornění na porušení zákona. Sankce se týká vysílacích stanic ŠLÁGER ORIGINÁL a ŠLÁGER MUZIKA vysílaných v České republice přes slovenskou společnost ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, spol. s r.o. Podnět na prošetření podala v únoru tohoto roku česká kancelář nevládní protikorupční organizace Transparency International ve spolupráci se slovenskou pobočkou.

Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, vystupuje ve vlastní talk show během prezidentské kampaně 2023 | zdroj Facebook Andreje Babiše

V pátek 20. ledna 2023 došlo na Slovensku k odvysílání pořadu „ABeceda života“, kde byl hostem tehdejší kandidát na prezidenta a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru zazněly jednostranné politické názory směřující proti jeho volebnímu konkurentovi a později zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi a dále české vládě.

Většinový majitel a moderátor televize Šlágr Karel Peterka poskytl expremiérovi Babišovi během kampaně volný prostor a v politických prohlášeních jej nekriticky podporoval. RPMS uvádí, že program byl tematicky spjatý se zpravodajstvím, a to bez jakéhokoliv úsilí o vyváženost, zpřesnění či zařazení uvedených názorů do širšího kontextu. Úřad zároveň zastavil správní řízení vedené v této souvislosti ve věci možného nezabezpečení všestrannosti informací a názorové plurality v rámci vysílání.

Na Babišově volebním transparentním účtu přitom byla vykázaná platba za vysílání TV pořadu české společnosti, která je se slovenským provozovatelem stanic Šlágr majetkově propojená, přestože je v Česku i na Slovensku politická reklama v televizi zákonem zakázaná.

Náhled z transparentního účtu k prezidentské kampani Andreje Babiše | zdroj: Komerční banka

„Vítáme rozhodnutí slovenské Rady pro mediální služby, která na základě podnětu TI udělila vysílací společnosti nejvyšší možnou sankci v případě prvního porušení zákona. Šlágr TV na Slovensku jasně porušil pravidla, a to zveřejněním nevyváženého politického rozhovoru s Andrejem Babišem v době vrcholící české prezidentské kampaně,“ vysvětluje Ondřej Kopečný, ředitel české TI.

„Jedná se o signál nejen samotným médiím, ale především celé řadě politiků, kteří by mohli být v pokušení obcházet zákaz politické reklamy v televizi. Rozhodnutí je také precedentem pro další volby, mimo jiné ty nejbližší do Evropského parlamentu,” upozorňuje.

Celý náš podnět z 28. února 2023 si můžete projít v odkaze. V TI se nyní připravujeme na monitoring předvolebních kampaní do Evropského parlamentu. Samotné volby se odehrají od čtvrtka 6. června do neděle 9. června 2024. Další detaily budeme sdílet jak s širokou veřejností, tak i se zástupci médií v rámci našeho unikátního projektu transparentnivolby.cz.


Projekty a kauzy: Transparentní volby Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.