Petr Pavel má možnost stát se transparentním prezidentem. Přinášíme sedm doporučení

Vydáno 23. 02. 2023

Transparency International ČR (TI), nevládní protikorupční organizace, aktivně monitorovala dva mandáty prezidenta Miloše Zemana. Za posledních 10 let jsme upozorňovali na nekalosti spojené s chodem Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Iniciovali jsme trestní stíhání kancléře Vratislava Mynáře pro podezření na dotační podvod. Sledovali jsme (ne)transparentnost obou Zemanových předvolebních prezidentských kampaní 2013 a 2018.

Setkání zvoleného prezidenta Petra Pavla a úřadujícího prezidenta Miloše Zemana | Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Poukazovali jsme na nejasné sponzorské dary a šedé zóny ve financování jeho politického marketingu. A v neposlední řadě jsme podnětem požádali Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) o hradní audit vzhledem k nekalým praktikám týkající se právě blízkých spolupracovníků Miloše Zemana.

Nástup Petra Pavla na Pražský hrad do pozice nejvyššího ústavního činitele je velkou výzvou nejen pro samotnou transparentnost fungování této nejprestižnější státní instituce, ale také možností, jak se vymezit vůči nekalostem jeho předchůdce, resp. jeho KPR, a zejména udávat české společnosti a politické reprezentaci jasný tón nejvyšší politické integrity.

Kancelář prezidenta republiky | zdroj: TI

„Otevřít Hrad nejen návštěvníkům, ale zejména větší veřejné kontrole je správným krokem nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Nyní je však důležité, aby tento úmysl doprovázela také konkrétní promyšlená opatření, která dostojí standardům a principům dodržovaným v západních zemích,” komentuje záměry nové hlavy státu ředitel TI Ondřej Kopečný.

„Prezident sice nemá pravomoci, jak prosadit konkrétní protikorupční zákony, pokud ale půjde dobrým příkladem, může přispět k tomu, že laťku politické kultury začnou postupně zvedat i další veřejné instituce,” dodává.

Petr Pavel po svém zvolení rovněž deklaroval, že je odhodlaný upozorňovat na důležité společenské problémy. V duchu jeho vyjádření ve prospěch transparentnosti předpokládáme, že se bude zajímat především o stav právního státu a demokracie, který závisí i na kvalitě české protikorupční legislativy a plnění závazků a doporučení vyplývající z dohod České republiky v rámci mezinárodních společenství a organizací.

Česká republika se dlouhodobě nachází na nelichotivých příčkách v Indexu vnímání korupce. Za rok 2022 v tomto globálně nejcitovanějším žebříčku o korupci získala 56 bodu ze 100 možných a obsadila 41. místo ze 180 hodnocených zemí, což je o 8 bodů pod průměrem EU.

Vinu nesou politici, kteří nemají snahu korupci koncepčně v ČR omezovat a transparentnost vidí jen jako „nucené zlo”.

Proto TI nyní představuje 7 doporučení, které by nový prezident Petr Pavel měl na Pražském hradě aplikovat, a naplnit tím svůj slib „otevřeného Hradu”:

  • Zveřejnit kompletní znění auditů od NKÚ týkající se KPR během výkonu úřadu Miloše Zemana a dále těch, které si nový prezident Petr Pavel sám zadal.
  • Definovat veřejně poradní tým a osoby, se kterými se oficiálně radí o politice a výkonu prezidenta republiky.
  • Vytvořit online lobbistický diář na oficiálním webu hrad.cz pro média a veřejnost, kde bude možné dohledat schůzky prezidenta a jeho blízkých spolupracovníků, poradců a vedoucích pracovníků KPR spolu s detaily, kdo a o čem jednal, a přecházet tak potenciálním střetům zájmů.
  • Nastavit transparentní výběrová řízení a HR procesy týkající se jak KPR, tak pod ní spadající Lesní správy Lány, Správy Pražského hradu a Vojenské kanceláře prezidenta republiky a Hradní stráže.
  • Sepsat etický kodex KPR, který bude dostupný online na webu hrad.cz.
  • Poskytnout na webu hrad.cz kompletní seznam dárců (právnické a fyzické osoby), kteří v rámci prezidentské kampaně 2023 poskytli dar nad 50 tisíc korun.
  • Představit seznam sociálních sítí a oficiálních účtů, skrz které bude prezident, KPR a její zaměstnanci komunikovat, a dále kdo všechno účty administruje.

Transparency bude nadále sledovat prezidentství nové hlavy státu a výkon jeho spolupracovníků v rámci Kanceláře prezidenta republiky, stejně tak, jako jsme tomu činili u jejich předchůdců.


Projekty a kauzy: Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.