Babišovu rozhovoru ve ŠLÁGR TV během prezidentské kampaně se věnuje slovenský dohledový úřad. Za podnětem stojí Transparency

Vydáno 04. 09. 2023

Slovenská Rada pro mediální služby (RPMS) zahájila správní řízení se slovenskou společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, která provozuje vysílání televize ŠLÁGR v České republice na základě slovenské licence se zahraniční doložkou. Ve vysílání různých kanálů televizní stanice ŠLÁGR totiž v horké fázi prezidentské kampaně v ČR vystoupil ve zcela nekritickém rozhovoru s majitelem stanice Karlem Peterkou kandidát Andrej Babiš (ANO). Podnět na přezkum podala nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI ČR).

Andrej Babiš, expremiér a předseda hnutí ANO, vystupuje ve vlastní talk show během prezidentské kampaně 2023 | zdroj: Facebook Andreje Babiše

Jednalo se o volební kampaň, jejíž vedení je v Česku i na Slovensku v televizi zakázáno. Využitím slovenského provozovatele vysílání došlo k obejití tohoto zákazu. RPMS nakonec zahájila řízení kvůli porušení povinnosti zajistit názorovou pluralitu, objektivnost a nestrannost televizního vysílání.

V České republice je politická reklama v televizi a rozhlase zakázaná. Přesto sám tým Andreje Babiše přiznal na povinném transparentním účtu pro vedení prezidentské kampaně, že odeslal 100 000 korun na „odvysílání TV pořadu“ české společnosti ČESKÁ MUZIKA, spol. s r.o., která je majetkově propojená se slovenskou společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, spol. s r.o. Tato společnost v současnosti zajišťuje vysílání televizních stanic ŠLÁGER MUZIKA, ŠLÁGER ORIGINÁL a ŠLÁGER PREMIUM.

Náhled z transparentního účtu k prezidentské kampani Andreje Babiše | zdroj: Komerční banka

O konkrétních vystoupeních Andreje Babiše ve vysílání televize ŠLÁGR v době vrcholící kampaně před druhým kolem prezidentských voleb informoval online zpravodajský server Hlídací Pes.

„Rozhovor s prezidentským kandidátem Babišem v několikrát reprízovaném pořadu ABeceda života byl vedený tak nekritickým a propagačním způsobem, že se očividné jednalo o volební kampaň. Vykázaná platba na transparentním volebním účtu potvrzuje, že si obě strany byly vědomy toho, za jakým účelem se v nahrávacím studiu sešly,“ říká Jan Dupák, vedoucí právník TI ČR.

Porušení všestrannosti informací a názorové plurality

TI ČR proto po konzultaci se slovenskou Transparency International (TI SK) podala v únoru 2023 podnět slovenské Radě pro mediální služby, aby prověřila možné porušení slovenských zákonů zakazujících politickou propagaci v televizním vysílání.

Podnět z února 2023 pro RPMS | zdroj: TI ČR

V tomto případě neporušuje zákon kandidát, ale provozovatel televizního vysílání, který na odvysílání politické reklamy přistoupí. Kdyby šlo o českou společnost a českou vysílací licenci, byla by situace velice jednoduchá – šlo by o přestupek podle českého zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání.

Slovenský provozovatel televizního vysílání je ale povinen dodržovat slovenské zákony. Ty sice také zakazují vysílání politické propagace, ale RPMS uvedla, že tento zákaz se vztahuje pouze na propagaci související se slovenskými volbami.

„Napriek skutočnosti, že vysielanie bolo realizované v Slovenskej republike, vykazovalo jasné známky propagácie v predvolebnej kampani. Ukazuje sa teda, že politici si pri súčasnej otvorenosti európskeho priestoru uvedomujú dôležitosť cezhraničnej kampane viac, než zákonodarca,“ komentuje právník TI Slovensko Ján Ivančík.

Podnět TI ČR byl proto formálně vyhodnocen jako neopodstatněný, na základě informací v něm uvedených bylo přesto dle červnové odpovědi od RPMS zahájeno správní řízení se společností ČESKOSLOVENSKÁ MUZIKA, spol. s r.o., kvůli možnému porušení povinnosti zabezpečit všestrannost informací a názorovou pluralitu a povinnosti zajistit objektivitu a nestrannost programů aktuální publicistiky za odvysílání pořadu ABeceda života na stanicích ŠLÁGER ORIGINÁL a ŠLÁGER MUZIKA.

Odpověď z června 2023 pro TI ČR | zdroj: RPMS

„Při podrobném zkoumání právní úpravy jsme narazili na to, že české ani slovenské zákony nejsou moc připravené na situaci, ve které by některý kandidát nebo strana ve volebních kampaních obcházel stanovené zákazy tím, že využije prostředků šíření informací registrovaných v zahraničí,“ doplňuje Jan Dupák.

Zatímco vysílání ŠLÁGR TV umožňuje nová slovenská licence, bývalý český provozovatel stanic ŠLÁGR čelí finančním problémům. Společnost ŠLÁGR TV s.r.o. v roce 2021 spadla do konkurzu kvůli neuhrazeným fakturám ve výši 92 milionů korun.

Spor s věřiteli teď řeší českobudějovický krajský soud. Právě z tohoto důvodu došlo ke zrušení české licence a přesunu vysílání pod slovenské licence. Stanice ŠLÁGR mezitím na svém webu nabízí pochybné investiční produkty pro své diváky. Dle informací ekonomického deníku E15 by se mohlo jednat o podvod.

TI ČR i TI SK se dlouhodobě věnují monitoringu předvolebních kampaních, a to v rámci unikátních projektů transparentnivolby.cz, respektive volby.transparency.sk. Aktuálně vedené řízení může mít potenciální konsekvence i na blížící se zářijové slovenské parlamentní volby a dále volby do Evropského parlamentu, které proběhnou v červnu 2024.


Projekty a kauzy: Transparentní volby Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.