Vyšetřovaný orgány činnými v trestním řízení by neměl kandidovat na prezidenta, hrozí riziko zneužití moci

Vydáno 23. 01. 2023

Národní finanční prokuratura (Parquet National Financier – PNF) potvrdila Hospodářským novinám, že je Andrej Babiš, předseda hnutí ANO a kandidát na prezidenta, vyšetřován ve Francii pro podezření z praní špinavých peněz a daňových úniků. Politici, kteří jsou v hledáčku orgánů činných v trestním řízení, by se neměli ucházet o nejvyšší ústavní funkce v České republice, včetně úřadu prezidenta, ani zastávat jinou veřejnou funkci, hrozí totiž riziko jejího zneužití, varuje nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI).

Poslanec a předseda ANO Andrej Babiš a prezident Francie Emmanuel Macron během setkání 10. ledna 2023 v Elysejském paláci v Paříži | zdroj: Twitter účet Andreje Babiše 

„V únoru 2022 jsme zahájili předběžné vyšetřování kvůli podezření z praní špinavých peněz a závažných daňových úniků,“ napsal Hospodářským novinám Antoine Jocteur-Monrozier, který v PNF vede komunikaci s médii. „Vyšetřování pokračuje.“

Po článcích francouzských novin Le Monde a českého Deníku N se tak jedná o další potvrzení, že je bývalý premiér Andrej Babiš v hledáčku francouzských úřadů z důvodu koupě nemovitostí na francouzské riviéře, včetně zámečku Bigaud za 400 milionů korun, a to za využití offshore struktur.

Korupční imunologie, díl pátý: daňové ráje | zdroj: TI

Detailní informace o tomto případu najdete na serveru Investigace.cz, který zjištění vyplývající z kauzy Pandora Papers v roce 2021 přinesl.

Transparency volá po vyšší politické integritě

V TI dlouhodobě aktivně sledujeme kauzy spojené s korupcí a závažnou trestnou činností napříč politickým spektrem, ať už se jedná o ROP Severozápad, brněnskou Stoku, pražský Dozimetr, současného prezidenta Miloše Zemana a jeho mužů či další případy dopadající na současnou vládní koalici (ODS, TOP 09, KDÚ-ČSL a STAN, Piráti). Apelujeme také na politickou integritu a voláme po vyšší odpovědnosti politiků.

„Z praní špinavých peněz jsou vyšetřováni převážně drogoví překupníci, obchodníci se zbraněmi, teroristé nebo zkorumpovaní autoritáři. Už sama skutečnost, že člověk podezřelý z těchto přečinů kandiduje na prezidenta, poškozuje dobrou pověst České republiky v zahraničí,“ komentuje ředitel české kanceláře TI Ondřej Kopečný.

„Jednoznačné potvrzení probíhajícího vyšetřování ze strany francouzských úřadů ukazuje, že prohlášení o spiknutí českých a francouzských médií je jen další z mnoha lží, které Andrej Babiš za svou kariéru v české politice šíří,“ dodává.

Případu praní špinavých peněz se věnují i naši kolegové v TI Francie. „Česká občanská společnost má právo vědět, kdo kandiduje na prezidenta a francouzská občanská společnost má právo vědět, koho francouzský prezident přijímá,“ komentuje na Twitteru setkání Andreje Babiše a Emmanuela Macrona v úterý 10. ledna 2023 François Valérian, člen globální správní rady Transparency International.

Transparentnost prezidentské kampaně

V TI nás dále zajímá, zda poslanec Babiš vykáže v nákladech na transparentním účtu uskutečněnou cestu soukromým letadlem Cessna 680 Citation Sovereign (OK-EMA) společnosti Smartwings do Paříže a zpět na schůzku s francouzským prezidentem. Fotografie z této návštěvy a její popis se totiž objevily na sociálních sítích prezidentského kandidáta Babiše.

Facebook účet Andreje Babiše | zdroj: Facebook

Podobné soukromé lety se pohybují v řádech statisíců korun a náklady na ně jsou bezpochyby součástí prezidentské kampaně, protože bez tohoto letu by právě fotky nemohly vzniknout.

„Zákon o volbě prezidenta republiky jasně stanoví, že volební kampaní se rozumí jakákoli propagace kandidáta na funkci prezidenta republiky nebo volební agitace v jeho prospěch, zejména veřejné oznámení určené na jeho podporu nebo sloužící v jeho prospěch, přičemž financování kampaně zahrnuje veškeré výdaje na ní vynaložené,“ vysvětluje Kryštof Doležal z právní poradny TI.

Ve světle vyšetřování Babiše ze strany francouzské Národní finanční prokuratury navíc návštěva v Elysejském paláci budí nezodpovězené otázky a pochyby.

„Oficiální zdůvodnění schůzky, tedy debata o situaci na Ukrajině a o otázkách EU, působí velmi nedůvěryhodně i vzhledem k faktu, že pan Babiš není představitelem Vlády ČR, ale jen lídrem parlamentní opoziční strany,” objasňuje Marek Chromý, vedoucí analytik TI.

„Taková debata se rozhodně nemusela odehrát v horké fázi kampaně na prezidenta a vyvolává spekulace, že vyjma sebeprezentace využil pan Babiš schůzku i k lobování za zastavení vyšetřování jeho obchodů,“ dodává.

Je třeba doplnit, že v rámci projektu transparentnivolby.cz se TI zaměřujeme na transparentnost vedení jednotlivých prezidentských kampaní, včetně dvou finalistů Andreje Babiše a Petra Pavla.

Čapí hnízdo, střet zájmů, zaklekání“

Vyšetřování pro podezření na praní špinavých peněz není jedinou kauzou, kterou je podnikatel a politik Andrej Babiš zatížen. Skandálů spojených s korupcí a posilování vlastní moci je mnoho, včetně podezření z toho, že jako ministr financí ve vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD) zařídil „zakleknutí” na přerovskou soukromou firmu FAU.

Městský soud v Praze z kraje ledna sice v prvním stupni a zatím nepravomocně shledal Babiše a členku hnutí ANO Janu Nagyovou nevinnými v dotační kauze Čapí hnízdo, ale s tímto projektem jsou spojeny i další závažné pochybnosti související s vykazováním fiktivních reklam za více než čtvrt miliardy korun.

Kromě Čapího hnízda byl dlouhodobě řešen také Babišův střet zájmů, který na základě právně-analytických podnětů a dílčích aktivních kroků iniciovaných naší protikorupční organizací potvrdila následným řízením a audity Evropská komise.

Zde byli Babiš a jeho koncern Agrofert jednoznačně uznáni zodpovědnými: „Audit Komise potvrdil, že Andrej Babiš jako předseda vlády měl vliv na přidělování dotací EU agrochemickému konglomerátu Agrofert, který sám založil (…),“ píše Evropská unie.

Fascinace Orbánem a vytváření dezinformací

Zakladatel hnutí ANO Babiš v průběhu své politické kariéry neváhá ostře útočit na konkrétní novináře, média a oponenty mimo jiné zastupující občanskou společnost, kteří informují o jeho kauzách. Řadu jeho vyjádření tak musí řešit soudy.

„Oligarcha Babiš systematicky narušuje demokratické hodnoty a je rizikem pro právní stát. Konstantě o svých kauzách občanům a médiím lže. Vědomě šíří dezinformace a nevybíravě napadá své kritiky. Hra na prezidentský rebranding v ‚hodného politického strýčka‘, kterou udržel jen do výsledků prvního kola voleb, je tragikomickým aktem celé kampaně. Druhé kolo teď vrcholí jasnou ukázkou, kým Andrej Babiš doopravdy je,” vysvětluje David Kotora, vedoucí komunikace TI.

Viktor Orbán na billboardu s heslem: „Zachovejme mír a bezpečnost Maďarska!“ v rámci předvolební kampaně | zdroj: Shutterstock

„Babiš se pro dosažení svých politických a ekonomických cílů neštítí využít nekalých praktik a šíření strachu. Nebezpečná je i jeho fascinace prokremelským Viktorem Orbánem, která se v současnosti promítá i do jeho politického marketingu,“ odkazuje David Kotora na předvolební praktiky maďarského premiéra, které popsal v rozhovoru Miklós Ligeti, vedoucí právník TI Maďarsko, v reflexi tamní parlamentní kampaně v roce 2022.

Více o tom, jak rozpoznat dezinformace či jak si ověřovat zdroje a pravdivost politických výroků se dozvíte například v naší online sérií Dezinformační imunologie nebo v podcastu TI Stošestka.

Podcast Stošestka z května 2021 o dezinformacích | zdroj: TI

Transparency International bude nadále aktivně sledovat politiky, oligarchy a vlivné mocenské skupiny, aby si neohýbali pravidla dle jejich soukromých podnikatelských aktivit, a to na úkor veřejného zájmu a občanů České republiky.

Pracujeme padni komu padni. Naši činnost můžete podpořit jednorázovým či pravidelným darem prostřednictvím online formuláře.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Andreje Babiše Dezinformační imunologie Korupční imunologie Transparentní volby

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

08/23

Vláda Petra Fialy (ODS) novelizovala zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích. Ten nově řeší u politiků střet zájmů v oblasti dotací a médií, nevztahuje se ale na veřejné zakázky a online média. TI apeluje na komplexní vyřešení této problematiky.

06/23

Penam, Olma, Kostelecké uzeniny. Agrofert žaluje zemědělský fond, ukončil mu předjednané dotace, informuje iRozhlas.cz.

07/22

Evropská komise uzavřela auditní proces týkající se střetu zájmů Andreje Babiše (ANO). Potvrzuje tak podněty a důkazy Transparency International

07/22

Oficiální závěrečná zpráva Evropské komise, týkající se zemědělských dotací, opět dává za pravdu Transparency a potvrzuje střet zájmů Andreje Babiše (ANO) a systémové chyby

03/22

Evropská komise zaslala do Česka druhou finální zprávu, která se tentokrát týká auditu zemědělských dotací související se střetem zájmů Andreje Babiše

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.