Korupční imunologie

Publikováno 15. 02. 2022

Proč se věnujeme tomuto projektu

Jedná se o osvětový projekt, který má za cíl seznámit cílové skupiny – zejména studenty a dále širokou veřejnost – prostřednictvím offline přednášek a online komunikace na sociálních sítích o protikorupční problematice a tématech s ní spojených.

O korupci v Česku panuje tradičně mylná a zastaralá představa, že se jedná převážně o úplatky formou obálek. Tato metoda se sice stále objevuje, ale není primárním symptomem.

Formy korupce za posledních roky prošly nejen v naší zemi markantním vývojem a posouváme se tak k problematice spojené s tzv. „bílými límečky“, tedy k sofistikovaným aspektům korupce.

Právě s tím chceme studenty a veřejnost seznámit, upozornit je na aktuální problémy a předat jim naše zkušenosti ve formě faktů a dat.

Co konkrétně děláme

Připravili jsme sérii workshopů pro studenty středních škol, které seznamujeme s problematikou korupce a jednotlivými tématy. Proškolili jsme tak na 340 studentů o tom, co je to korupce, jaké jsou její projevy, jak si vede ČR a další země na světě v boji proti korupci. Také jsme jim představili další detaily související s omezováním korupce nejen v ČR, ale i ve světě.

Dále jsme připravili online mini-seriál „Korupční imunologie“, kde se snažíme srozumitelnou formou komunikovat pět klíčových oblastí spojených s omezováním korupce. Jedná se o korupcistřet zájmůwhistleblowinglobbing a daňové ráje. Ke každému tématu tak vznikla trojice materiálů – podcast, video a článek.

Hlavní role v rámci videí se ujal herec Lukáš Langmajer a vystoupila v nich celá řada expertů. Podcast Stošestka celkem v 17 epizodách pokryl za rok 2021 další související protikorupční oblasti.

Jaké máme výsledky

340 proškolených studentů, celkem 16 přednášek o délce 90 minut na 9 středních školách.

5 dílů online mini-seriálů „Korupční imunologie“, které jsou dostupné na vybraných sociálních sítích Transparency International ČR: FacebookTwitterInstagramLinkedInYoutube.

17 dílů podcastu Stošestka za rok 2021. Všechny díly, včetně těch nových najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Mini-seriál „Korupční imunologie“

První díl: Korupce

Druhý díl: Střet zájmů

Třetí díl: Oznamovatelé

Čtvrtý díl: Lobbing

Pátý díl: Daňové ráje

Podcast Stošestka

Stošestka #17

Stošestka #16

Stošestka #15

Stošestka #14

Stošestka #13

Stošestka #12

Stošestka #11

Stošestka #10

Stošestka #9

Stošestka #8

Stošestka #7


Stošestka #6

Stošestka #5

Stošestka #4

Stošestka #3

Stošestka #2

Stošestka #1 

Stošestka #0 – Teaser

Donoři

Období realizace od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2021.

Projekt vznikl díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Bojujte proti korupci s námi.