Stošestka: Daňové skrýše, přes které bohatí a vlivní obcházejí pravidla

Vydáno 14. 10. 2021

Nový díl našeho podcastu Stošestka se tentokrát věnuje závažné problematice daňových rájů a offshore strukturám. Co to vůbec daňové ráje jsou, jak fungují a proč a kdo je nejčastěji využívá probrali ve studiu Karlín On Air ekonom z IES FSV UK Petr Janský a Milan Eibl, vedoucí analytik Transparency International.

Petr Janský a Milan Eibl | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

V posledních týdnech se daňové ráje opět dostaly do povědomí široké veřejnosti díky nově uniklým dokumentům v rámci kauzy Pandora Papers. V té figuruje i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Poslechněte si celý díl.


Podcast jsme se tak věnovali nejen kauzám, ale zaostřili jsme i na mechanismy skrytých majetkových struktur a na úniky velkých množství dat jako Panama Papers nebo Pandora Papers. Tyto případy nám totiž dávají nahlédnout pod pokličku offshore struktur. A v neposlední řadě jsme prodiskutovali český pojem „daňový ráj“ a proč se jedná o nevhodné označení.

„Ve svém výzkumu odhaduji, že zhruba 30 % zahraničních zisků velkých nadnárodních korporací je reportováno v daňových rájích,“ upozorňuje na obrovské sumy plynoucí mimo klasické daňové rezidence ekonom Petr Janský.

Dále zmiňuje výzkum ekonomů, kteří se věnovali primárně soukromým osobám a jejich majetkům v offshore destinacích. „U bohatých lidí se jedná o 8 % celosvětového bohatství, kterých je skryto v daňových rájích. Nemluvíme o 10 % nejbohatších lidí. Pravděpodobnost, že budete svůj majetek skrývat v daňových rájích roste s vaším bohatstvím. Mezi promile nejbohatších lidí je výrazně víc lidí, kteří využívají daňové ráje, než je mezi procentem nejbohatších. Nejbohatší z bohatých využívají daňové ráje, aby se vyhnuli placení daní,“ shrnuje Petr Janský závěry analýzy.

Stošestka se také nemohla vyhnout únikům dat, které stojí za většinou kauz spojenou s daňovými ráji. „Dokud nedojde k masivnímu porušení interních pravidel a někdo nevynese celou firemní databázi, jako tomu bylo v případě Panama Papers nebo Pandora Papers, nikdy bychom se nedozvěděli tu skutečnou šíři toho, v jaké míře si lidé ukládají majetky v daňových rájích,“ podtrhuje roli tzv. oznamovatelů Milan Eibl.

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována lobbingu.  

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.