Stošestka: Pandemie jako příležitost pro korupci

Vydáno 15. 04. 2021

Poslechněte si první díl Stošestky, nového podcastu Transparency International ČR (TI). Jak lze hodnotit uplynulý rok, poznamenaný pandemií viru COVID-19, z hlediska boje s korupcí? Jak TI vnímá aktuální výroční zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) nebo co přinesly letošní výsledky Indexu vnímání korupce (CPI)? Hostem Stošestky, kterou moderuje Martina Foldynová, byl ředitel TI Petr Leyer.

Petr Leyer, ředitel TI | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Pandemie COVID-19 zasáhla Českou republiku už více než před rokem, kdy byl 12. března 2020 vyhlášen první z řady nouzových stavů. Krizovou situaci po celou dobu provázejí netransparentní a nehospodárné kroky vlády Andreje Babiše (ANO) související mimo jiné s nákupy zdravotnického materiálu a vybavení nebo zneužíváním stavu legislativní nouze.

„Ve chvíli, kdy už nebylo kam ustupovat a vláda se rozhodla vyhlásit nouzový stav, začala ho paradoxně využívat ´na plné obrátky´. To znamená nejen z hlediska nákupů například ochranných pomůcek z ruky, bez prověření firem a jejich majitelů, ale rozhodli se toho stavu využít také legislativně, trochu si upravovat určitá pravidla a v zákulisí prosazovat věci ve svůj prospěch,“ shrnuje počínání vlády během prvního nouzového stavu Petr Leyer.

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vychází každý druhý čtvrtek, příští epizoda bude věnována dění v Myanmaru. 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public.

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.