Stošestka: Přiznání střetu zájmu není přiznání viny, ale nutná prevence

Vydáno 05. 08. 2021

Střet zájmů je hlavním tématem nového dílu podcastu Transparency International (TI) Stošestka. O tom, co střet zájmů představuje, jak ho definujeme, proč je žádoucí si ho přiznat a neotáčet se k němu zády a zda je klíčovým aspektem ke zlepšení politické kultury v Česku, si budeme povídat s vedoucím analytikem TI, Milanem Eiblem.

Milan Eibl | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Zákon o střetu zájmu prošel v České republice v roce 2017 významnou novelizací, kromě toho, že se dotýká např. členů vlády, kteří nesmějí ovládat soukromé společnosti a zároveň vykonávat politickou funkci, souvisí také s mediálním vlivem.

„Zákon o střetu zájmů považuje zneužití střetu zájmů pouze za administrativní přečin, dává ho na úroveň tomu, když špatně zaparkujeme, nebo jedeme moc rychle,“ říká Milan Eibl. „Střet zájmů je něco, co může nastávat na veškerých úrovních politiky, od referenta na městském úřadě až po premiéra,“ dodává.

Je ale zákon dostatečně kvalitní a mysleli zákonodárci např. na online média ovládaná politickými představiteli? „V současné době jakýkoliv politik může vlastnit nějaké internetové médium a vesele si může ovlivňovat veřejné mínění jak chce,“ vysvětluje Milan Eibl.

Jak by se měli politici stavět ke střetu zájmů, jaký je rozdíl mezi tím být ve střetu zájmů a jeho zneužitím, a jaké související kauzy v Česku známe, se už dozvíte v podcastu Stošestka.

Podcastem provází Martina Foldynová.

Poslechněte si celý díl.

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována našemu monitoringu předvolebních kampaní, a to nejen v Česku.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka Střet zájmů Andreje Babiše

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.