Stošestka: Junta v Myanmaru krvavě potlačuje demokratický proces

Vydáno 29. 04. 2021

Vychází druhý díl Stošestky, podcastu Transparency International ČR (TI), ve kterém společně s odborníky zaostřujeme na korupční témata. Aktuální epizodu věnujeme kritické situaci v Myanmaru.

Igor Blažević a Ondřej Cakl | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Co se před třemi měsíci v této jihovýchodoasijské zemi stalo? Kdo na tom má podíl? Jakým způsobem ovládá vojenská junta zemi a jak jí v tom (ne)brání světové mocnosti? Hosty Stošetky byli Igor Blažević, programový ředitel Prague Civil Society Centre, novinář a lidskoprávní aktivista, a Ondřej Cakl, projektový koordinátor, který má v TI na starosti myanmarskou agendu. Podcast moderuje Martina Foldynová.

Násilný vojenský puč, kterým barmská armáda převzala 1. února 2021 nad zemí moc, byl vyvrcholením událostí posledních několika let. Junta využila situace a označila podzimní volby, ve kterých drtivě dominovala Národní liga pro demokracii (NLD) v čele s Aung San Suu Kyi, za zmanipulované a přezvala, údajně na rok, nad zemí kontrolu, aby ji “navrátila na demokratickou cestu”.

“Armáda si myslela, že může udělat chirurgický řez, ale to se přepočítala,” komentuje ve Stošestce masové protesty v Myanmaru Igor Blažević. Intenzivních protestů se účastní většina obyvatel, i tak je ale pouze velmi malá šance na zdárný konec. “Puč je vyústěním slepé uličky, do které se země hnala minimálně od roku 2015,” doplňuje Ondřej Cakl.

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek, příští epizoda bude věnována oblasti fake news a dezinformací 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka Podpora, vymezení a ochrana prostoru pro činnost nevládních organizací omezujících korupci v Myanmaru v povolebních podmínkách

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.