Stošestka: Investigativní kauzy TI. Střet zájmů Andreje Babiše, soukromý byznys kancléře Mynáře nebo souboj o dotace v ROP Severozápad

Vydáno 10. 06. 2021

V aktuální epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), jsme se pustili do klíčových investigativních kauz, na kterých v Česku pracujeme. Moderátorka Martina Foldynová probrala s naším vedoucím analytikem Milanem Eiblem tři velké kauzy TI: střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), dotační machinace v ROP Severozápad a neoprávněné dotace pro hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Milan Eibl | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Dle Milana Eibla je česká Transparency unikátní v tom, že má jako jedna z mála poboček v rámci globální sítě TI svoje vlastní investigativní oddělení. V něm trvale pracují dva analytici s podporou stážistů.  

Oddělení dále úzce spolupracuje s právníky TI. Nezabývá se informacemi vyloženě právní povahy, to má na starosti právě naše právní poradna. Analytici ale skládají investigativní obrázek z veřejně dostupných informací např. o majetkových vazbách a rozplétají klientelistické sítě. “Je to takové expertní googlování,” prozrazuje s nadsázkou náš vedoucí analytik. 

Historicky největší kauza, kterou naše protikorupční organizace otevřela, je střet zájmů premiéra Andreje Babiše. TI celou kauzu v roce 2018 otevřela a rozeběhla právně-analytickými podněty, které byly směřované českým a evropským institucím. Tím se rozeběhl proces vyšetřování.  

Také jsme se zasadili o dopsání premiéra Babiše v zahraničních rejstřících skutečných vlastníků (Velká Británie či Německo), kde je veden jako ovládající osoba koncernu Agrofert. Od června 2021 je předseda vlády také nově uveden v české Evidenci skutečných majitelůRejstříky ukazují, kdo drží otěže firmy, a tím je jednoznačně Andrej Babiš,” vysvětluje v podcastu Milan Eibl současný vývoj. 

Dalšími tématy rozhovoru byly nekalosti související s dotacemi v rámci ROP Severozápad a neoprávněné miliony korun z veřejných rozpočtů pro Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky.  

Kolega Milan Eibl uvedl na obou kauzách příklady, jak ovlivňování zakázek funguje, např. ROP Severozápad výborně ilustruje, že: “Pokud jsou někde cizí peníze, které se mohou rozdělovat, tak existuje vždycky skupina podnikatelů, úředníků a politiků, kteří jsou bez ohledu na týmové barvy schopni se dát dohromady a ovlivnit soutěž.” 

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Poslechněte si shrnutí tří kauz. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována volbě nového vedení FAČR a problematice transparentnosti financování českého sportu. 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese. 


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.