Stošestka: Kdo jsou oznamovatelé? Chrání lidské životy i veřejné peníze

Vydáno 08. 07. 2021

V aktuální epizodě Stošestky, podcastu naší nevládní organizace Transparency International (TI), jsme se pustili do bouřlivých vod problematiky oznamovatelů nekalostí, také známých jako whistlebloweři, a jejich právní ochrany. Do studia dorazil náš právník Jan Dupák, který se whistleblowingem dlouhodobě zabývá, a naše pozvání přijala také Šárka Trunkátová, analytička protikorupční organizace Oživení, kde se pomoci oznamovatelům věnují podobně jako v TI. Kdo jsou to tedy oznamovatelé, proč je jejich role v odhalování závažných kauz klíčová a jak obě organizace pomáhají se dozvíte v sedmém díle Stošestky.

Šárka Trunkátová a Jan Dupák  | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

V anglosaských zemích je pro upozornění na protiprávní jednání zažitý termín “whistleblowing” (od termínu “to blow the whistle”, tedy zapískat na píšťalku), u nás nemá ale patřičný ekvivalent. V Česku používáme poměrně formalistický výraz “oznamovatel”, který však není pro vnímání veřejnosti úplně ideální. Se stejným problémem zápasí i další země, kde angličtina není primárním jazykem.

Podle Jana Dupáka je i toto jeden z důvodů, proč je u nás whistleblowing stále přijímán poměrně nevlídně. Stejně to vidí i Šárka Trunkátová: “To, že je do určité míry whistleblowing stále považován za donašečství, ukazují třeba reakce na sociálních sítích,” popisuje v rozhovoru zkušenosti z osvětových kampaní.

Nezůstali jsme pouze u názvosloví – detailně jsme probrali také důležitost právní ochrany oznamovatelů a současnou tvorbu české legislativy, která vychází z evropské směrnice.

Na dotaz, o jakém sektoru se v souvislosti s whistleblowingem bavíme nejvíce, se dle našich hostů nedá odpovědět konkrétně. Typicky se ale jedná o oblasti, kde jsou dostupné veřejné prostředky nebo kde je možnost upozornit na porušení pravidel ve veřejném zájmu. Jedná se tak např. o zdravotnictví nebo oblast životního prostředí.

“Ukazuje se, že za každou katastrofou, které mohl člověk předejít, vždycky existoval někdo, kdo na to upozorňoval a říkal, že tam je nějaký problém nedodržování předpisů nebo porušování zákonů a pak se ukazuje, že ten oznamovatel mohl zachránit jak veřejné peníze, tak i třeba životy a zdraví lidí,” poukázal Jan Dupák na důležité kauzy. O několika z nich jsme se v podcastu také zmínili. Jaké to jsou a jak to s oznamovateli i související legislativou u nás vypadá už se dozvíte ve Stošestce.

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována investigaci a publicistice v soukromém a veřejnoprávním médiu.  

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.