Stošestka: Dezinformace a propaganda. Souboj o naše vnímání

Vydáno 13. 05. 2021

Poslechněte si nový díl Stošestky, podcastu Transparency International ČR (TI). V aktuální epizodě se věnujeme problematice dezinformací, propagandě, svobodě slova nebo vzdělávání ve vztahu k médiím.

Denisa Hejlová a Josef Šlerka | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Pozvání přijali Denisa Hejlová, vedoucí Katedry marketingové komunikace a PR na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (UK), a Josef Šlerka, sémantik, datový analytik a vedoucí Studia nových médií na Filosofické fakultě UK. Podcast moderuje Martina Foldynová.

Dezinformace nejsou žádným novým fenoménem, lze však rozšiřovat a zpřesňovat typologii, která se k této problematice váže. Na to hned v úvodu poukazuje Josef Šlerka: „Nemám rád termín fake news. V češtině to evokuje, že to je pořád nějaká ‚news‘. Že to je škála, kde máme hodně dobře udělanou novinářskou práci a pak ta škála končí s fake news. Ty by ale vůbec neměly být posuzovány kritérii novinařiny.“

Tématem byla také kvalita médií v Česku, pohled na dění v Radě České televize, rozdíly mezi strategickou komunikací a propagandou, ale také třeba vzdělávání dětí v práci s informacemi a argumenty.

„Ve školních osnovách není ani náznak nějaké psychologie, sociologie, jak se nenechat zmanipulovat, jak argumentovat. (…) Děti v dnešní době tráví mnohem víc času pouze s mobilem, ne s živými lidmi. Proto je potřeba, aby se té komunikaci, výuce argumentace a přesvědčování, a způsobům myšlení, jak zpracovávat informace a vjemy, věnovalo školství mnohem více,“ popisuje předběžné závěry výzkumu, na kterém spolupracuje, Denisa Hejlová.

K tématu dezinformací a práce s informacemi TI vydala také videoseriál pod názvem Dezinformační imunologie.

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek, příští epizoda bude věnována veřejným zakázkám 

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.