Minisérie Korupční imunologie zasáhla přes 700 tisíc uživatelů Facebooku

Vydáno 21. 02. 2022

Transparency International ČR (TI) představila online minisérii „Korupční imunologie“, která rozkrývá pět klíčových témat: korupci, střet zájmů, whistleblowing, lobbing a daňové ráje. Ke každé oblasti vznikla trojice výstupů.

Korupční imunologie | zdroj: TI

V populárně naučných videích, kde hlavní roli ztvárnil Lukáš Langmajer, má divák příležitost se seznámit s každým z pěti vybraných témat. Pokud chce vědět více, může se o problematice detailněji dočíst v článku na webu TI nebo si poslechnout podcast Stošestka, kde vše rozebíráme do hloubky.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

“V Česku je stále korupce převážně vnímána ze strany široké veřejnosti jako problém obálek s penězi. Tato metoda samozřejmě nevymizela, ale stojí spíše na okraji a stala se jakýmsi klišé. V naší zemi se posledních několik let potýkáme s daleko sofistikovanějšími a závažnějšími formami korupce. Privatizace veřejného zájmu, střety zájmů či zneužívání daňových rájů hrají nyní prim,” vysvětluje David Kotora, vedoucí komunikace TI.

“Proto jsme v Transparency připravili Korupční imunologii, abychom veřejnost na sociálních sítích seznámili s dnešními symptomy korupce, upozornili na aktuální trendy a posílili tak její odolnost,” dodává.

Korupční imunologie oslovila i studenty

Minisérie běžela na Facebooku a Instagramu TI od poloviny prosince 2021 do konce ledna 2022. Jen na Facebooku měla dosah přes 700 tisíc uživatelů kumulativně. Samotná videa pak zatím vidělo na 320 tisíc uživatelů sociálních sítí.

Součástí osvětové kampaně byly také offline workshopy pro 9 vybraných středních škol, kde jsme během 16 přednášek hovořili s více než 340 studenty.

“Středoškolští studenti se o témata související s korupcí zajímali hodně, ať už šlo o její výskyt v Česku a ve světě, o podoby ovlivňování voleb nebo o mezinárodní praní špinavých peněz. Školení na středních školách jsou vždy milá a někdy je až překvapující, jak široký rozhled současní prvovoliči mají,” říká Jan Dupák, právník TI.

Na realizaci Korupční imunologie se kromě TI podíleli Bohumila a Petr Machovcovi, kteří se postarali o kreativu a scénář. Kamery se u úvodních scének zhostil Adam Rut. Zvuk a produkce byly v režii Zdeňka a Agáty Charvátových. Infografiku, design a postprodukci měli v rukou Barbora Klimszová z ateliéru Klimsz a Petr Machovec.

O kameru a zvuk v rámci sekvencí s experty se postarali Pavel Klůs a Jan Volejníček z Karlín On Air, kde se také natáčely epizody podcastu Stošestka. Podcastem pak provází moderátorka Martina Foldynová, jejíž hlas můžete slyšet také ve videích.

Korupční imunologie vznikla díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR v rámci dotačního titulu Prevence korupčního jednání II a díky grantu od Velvyslanectví USA v Praze.

Děkujeme všem zapojeným za podporu!

 


Projekty a kauzy: Korupční imunologie

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.