Stošestka: Kauzy, hrozby a pěna dní. Jak vypadá současná publicistika a investigativa?

Vydáno 22. 07. 2021

V nové epizodě podcastu Stošestka jsme otevřeli téma investigativy a publicistiky. Naše pozvání do studia přijala redaktorka a moderátorka České televize Nora Fridrichová, kterou můžete vidět v pořadu 168 hodin, a investigativní novinářka Adéla Jelínková, která píše pro Hospodářské noviny. Jak a kde získávají novináři pro své kauzy informace? Jak důležité je mít vlastní zdroje? Jakou roli sehrává Transparency International (TI), která sama odhaluje korupční kauzy? A jak se vyrovnávají novináři s tlakem a útoky ze strany politiků či podnikatelů? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalšího uslyšíte v naší Stošestce.

Nora Fridrichová a Adéla Jelínková | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Když se řekne Watergate, Panama Papers ale i střet zájmů Andreje Babiše – to jsou kauzy, které stojí na práci investigativních novinářů či nevládních organizací. Investigativa a publicistika jsou dvě stěžejní oblasti žurnalistiky. Obě pracují hlouběji s informacemi, ale každá v jiném ohledu.

Podle Adély Jelínkové je v Česku slovo investigativa relativně nadužívané: „Většinu věcí, která je tu považována za investigativu, je tzv. `leak-journalism`, tedy, že si přečtu spis a z toho udělám zprávu. Investigativa by ale měla ty spisy rozšiřovat,“ vysvětluje.

Být aktivním novinářem i v pokročilém období profesní kariéry a nesnažit se dostat na „klidné místo“ v roli např. editora vnímá jako stěžejní Nora Fridrichová: „Máme skvělou mladou generaci novinářů. Jen bych apelovala na svou generaci, aby zůstávala v terénu a nejen v newsroomech a kancelářích,“ říká.

Ve Stošestce přišla řeč i na tlak ze strany politických stran a hnutí či podnikatelských a vlivových skupin, který je vyvíjen na média a novináře.

„Politici používají naše jména. Píšou o nás ve svých tweetech a statusech. Ten cíl je nás v očích voličů trochu znevěrohodnit, aby to pak působilo, že cokoliv, co uděláme, je jen vyřizování si účtů s tím dotyčným,“ objasňuje Nora Fridrichová.

„Tlak probíhá nejčastěji tak, že dávají trestní oznámení, předžalobní výzvy, žádosti o odpověď. To je taková cesta, jak zastrašit médium nebo konkrétní novináře. Osobní výhružky zažívám spíš ze strany podnikatelů než politiků,“ dodává Adéla Jelínková.

Jak probíhají natáčení před Poslaneckou sněmovnou a zda dochází v Česku k erozi hodnot, to už se dozvíte v rozhovoru. Přejeme příjemný poslech.

Podcastem provází Martina Foldynová.

Poslechněte si celý díl.

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována tématu střetu zájmů.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.