Stošestka: Vyšetřování korupce. Od Rathovy krabice až do Čapího hnízda 

Vydáno 02. 09. 2021

V nové epizodě Stošestky, podcastu nevládní organizace Transparency International (TI), jsme se tentokrát vydali do složitého prostředí vyšetřování korupce. K tématu jsme si do studia pozvali Petra Leyera, ředitele TI, a Lenku Bradáčovou, vrchní státní zástupkyni v Praze. Prošli jsme tématem korupce od začátku – co to vůbec korupce je, jaké v Česku máme nástroje k jejímu vyšetřování a dostali jsme se i ke konkrétním kauzám. Těm živým – kauze Čapí hnízdo, ale i těm již uzavřeným jako je třeba případ Davida Ratha. A nezapomněli jsme ani na úsměvné historky ze soudního prostředí.

Lenka Bradáčová a Petr Leyer | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

V Transparency se na korupci díváme v širším měřítku, bereme v potaz například i střet zájmů, míru transparentnosti nebo dostupnost informací. Státní zastupitelství se řídí striktně zákonem. Společně však přispíváme k celému systému, který se korupci snaží omezovat.

O tom, že se úroveň vyšetřování posouvá výš, není pochyb. Lenka Bradáčová svůj dojem z posledních let, kdy se v problematice pohybuje, popsala takto: ”Státní zástupci prokázali v posledních deseti letech, že jsou způsobilí postavit před soud i veřejně činné osoby, tzn. bez ohledu na to, jakou sociální pozici ten obviněný zastává, tak pokud má státní zastupitelství spolu s policií dostatek důkazů, pro to, aby mohlo ustát svá tvrzení před soudem, tak takové věci se před soud dostávají. Za těch posledních deset let jen zástupci vrchního zastupitelství, ať již v Olomouci či Praze, to číslo je společné, postavili v hospodářských a korupčních věcech před soud celkem 900 osob, což si myslím, že není málo. A snížilo se i procento neúspěšnosti, dnes jsme na nějakých 11–14 %.” 

Do celého řetězce, který vyšetřování korupčních kauz představuje, zapadá nespočet faktorů, které ho velmi silně ovlivňují. V posledních letech je to například mediální obraz konkrétního případu, který utváří dojem široké veřejnosti, což se pak odráží v celkovém pohledu na tuto problematiku.

Jedním z velmi diskutovaných aspektů vyšetřování je jeho délka. “Korupční kauzy jako Čapí hnízdo jsou složité a táhnou se, což vzbuzuje u veřejnosti pochybnosti. Je nutné říct, že tyto kauzy trvají z různých důvodů dlouho, těžko se shání důkazy atd. Na druhou stranu, kdyby kauza trvala moc krátce, tak to také vzbuzuje pochybnosti. Je velmi těžké se trefit do úzkého okna, ve kterém jsou tak říkajíc všichni spokojeni, aby si veřejnost řekla, ano bylo to vyřešeno efektivně a byla odvedena dobrá práce, to je velmi složité,” vysvětluje Petr Leyer.

Jak si vede Česko v oblasti omezování korupce, nebo jaké jsou efektivní protikorupční zákony se už dozvíte v naší Stošestce. Přejeme příjemný poslech.

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude poprvé se zahraničním hostem a bude se věnovat financování politických stran v USA.  

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.