Stošestka: Jaké kroky nesmí nová vláda podcenit v potírání korupce?

Vydáno 11. 11. 2021

Tento týden uběhl měsíc od říjnových sněmovních voleb. Ustavující jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je také za námi. A Petr Fiala (ODS), lídr koalice SPOLU, byl prezidentem Milošem Zemanem pověřen sestavením nové vlády. Ta už dostává jasnější kontury, ačkoliv se stále vede diskuse, kdo konkrétně z koalic SPOLU a PIRSTAN obsadí jednotlivá ministerská křesla. Novou epizodu našeho podcastu Stošestka jsme proto věnovali protikorupční agendě, kterou bude muset kabinet Petra Fialy řešit. Hostem Stošestky je právník a ředitel Transparency International (TI) Petr Leyer.

Petr Leyer, ředitel TI | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Je korupce stále celospolečenské téma v České republice? Jaké kroky by měla nová vláda podniknout, aby efektivně omezila korupci? Kde hrozí, že zůstane jen u předvolebních slibů? A jaké jsou priority TI pro nový kabinet?

Poslechněte si celý díl. 

„Priority bych rozdělil do třech kategorií. Jednou jsou aktuální legislativní návrhy nebo opatření, které jsou už připravené. Čekáme na ně dlouho, někdy i dlouhé roky, které skončily tzv. pod stolem s koncem předchozí Sněmovny,“ vysvětluje Petr Leyer.

„Pak jsou tu dlouhodobější cíle a plány, které my máme ve svých prioritách a měla by je mít i nová vláda. Jsou to koncepční změny v oblastech jako nezávislost státního zastupitelství nebo reforma státní služby či státní správy,“ dodává.

Třetí kategorii vidí Petr Leyer v institucionálním posílení prvků státní správy či veřejné agendy.

„Dlouho se bavíme o nezávislosti různých úřadů, jako např. ÚOHS, ÚDHPSH, který by měl být posílen finančně i personálně. Hovoříme také o tom, kam by měly být umístěny i určité agendy, např. ochrana oznamovatelů nebo lobbing či vedení různých registrů a oznámení. Což směřuje k vytvoření protikorupčního úřadu,“ říká ve Stošestce šéf TI.

Jak chce Transparency těchto cílů dosáhnout? Shodují se priority TI v oblasti korupce s programy vládních koalic? Jaké kauzy, které TI otevřela, odhalují systémové chyby a problémy? To už se dozvíte v našem podcastu.

Stošestkou provází Martina Foldynová. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek. Příští epizoda bude věnována prioritám pro budoucí vládu.  

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.