Stošestka: Jak spletitá je pavučina zadávání veřejných zakázek?

Vydáno 27. 05. 2021

V nové epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), se zaměříme na téma veřejných zakázek. Jan Dupák, právník TI, a Michal Bláha, zakladatel platformy Hlídač státu hovoří o právním ukotvení veřejných zakázek nebo o mezerách v zákoně. Nevynechají ale ani závažné kauzy spojené právě s rizikovými mnohamiliardovými tendry.

Michal Bláha a Jan Dupák | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

S veřejnými zakázkami, které upravuje zákon č. 134/2016 Sb. o zadávání veřejných zakázek, se pojí hned několik velkých korupčních kauz. I tak se ale oba hosté shodují, že drtivá většina zakázek je v pořádku a není s nimi problém.

“Zákon o zadávání veřejných zakázek je velmi složitý, je to taková pavučina. Když si chcete udělat v České republice přehled o veřejných zakázkách, tak to vůbec není jednoduchá práce,“ vysvětluje stávající situaci Michal Bláha, zakladatel Hlídače státu. Poměrně těžkopádná orientace v zákonu není zdaleka jediným problémem.

Proto jsme probrali vše od začátku: Je několik směrů, kterými může někdo chtít zakázku ovlivnit. Může navýšit cenu nebo naopak za stejnou cenu dodat nižší kvalitu, anebo taky nějakým způsobem vyloučit konkurenci a získat tak výhodu,“ popisuje Jan Dupák, právník Transparency International.  

V podcastu jsme se ale nedrželi pouze teorie. Řeč je také o stamiliardovém tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, výběru dodavatele IT systémů na Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) nebo o změně na postu předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a problematice fungování této státní dohledové instituce.

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Poslechněte si celý díl. 

Nové díly Stošestky vycházejí každý druhý čtvrtek, příští epizoda bude věnována investigativním kauzám, na kterých pracujeme v naší protikorupční organizaci.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.