Stošestka: Když politici a mocní útočí na Transparency, jsme na správné stopě

Vydáno 25. 11. 2021

V poslední letošní epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), se ve studiu Karlín On Air sešli Milan Eibl, vedoucí analytik TI, a David Kotora, náš vedoucí komunikace. S moderátorkou Martinou Foldynovou si povídali o tom, jak se TI staví k negativním reakcím, které se o ní objevují ve veřejném prostoru, především pak na internetu a sociálních sítích, kdo TI platí nebo co je na jejich práci baví. Vyvrátili zároveň nejčastější mýty, které o Transparency kolují.

Milan Eibl a David Kotora | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz

Kdo tedy platí Transparency? Jak si vybíráme kauzy, kterým se věnujeme? S jakými politiky a podnikateli jsme se dostali až k soudu? A jak reagujeme na naše kritiky?

Poslechněte si celý díl.

„Plno lidí si nedokáže představit, že je tu nějaká organizace, která pracuje padni komu padni a snaží se kultivovat prostředí v širších intencích. Převládá představa, že každý zastává nějaký tábor,“ popisuje dojmy části veřejnosti i části politiků David Kotora.

Stranou diskuse nezůstal ani proces, jak TI získává podněty pro své kauzy, nebo jak se česká Transparency profiluje oproti jiným pobočkám v naší globální protikorupční sítí.

„Jako jedna z mála poboček Transparency po světě reálně zasahujeme aktivně do kauz a ukazujeme u konkrétních lidí, že jejich jednání je neetické nebo až za hranou zákona a podáváme trestní oznámení. Pak se samozřejmě nikomu moc nelíbí, že takzvaně ´kopeme´ do jejich spolustraníka, protože to může poškozovat pověst celé strany,“ vyzdvihuje specifikum české TI Milan Eibl.

Nezapomněli jsme ani na rozdíl mezi Transparency International Amnesty International, které mají podobné jméno, kvůli kterému si je veřejnost i média často pletou. Milan s Davidem nabízejí jednoduchou pomůcku, jak organizace rozlišovat. 

Podcastem provází Martina Foldynová. 

Pro letošek se s Vámi podcast Stošestka loučí, budeme se na Vás těšit opět po Novém roce. Pokud jste minuli některý z dílů, můžete se k nim kdykoliv vrátit zde. Děkujeme, že nás posloucháte a odebíráte.

Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple PodcastsSpotifyAnchorGoogle PodcastsBreaker, Pocket Casts či Radio Public. 

Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme! 

Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.


Projekty a kauzy: Transparency pro Vaše uši – Podcast Stošestka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.