Stošestka: Když politici a mocní útočí na Transparency, jsme na správné stopě
V poslední letošní epizodě Stošestky, podcastu Transparency International (TI), se ve studiu Karlín On Air sešli Milan Eibl, vedoucí analytik TI, a David Kotora, náš vedoucí komunikace. S moderátorkou Martinou Foldynovou si povídali o tom, jak se TI staví k negativním reakcím, které se o ní objevují ve veřejném prostoru, především pak na internetu a sociálních sítích, kdo TI platí nebo co je na jejich práci baví. Vyvrátili zároveň nejčastější mýty, které o Transparency kolují.
Milan Eibl a David Kotora | zdroj: TI, fotografie: Jan Volejníček, grafika: ateliér Klimsz
Kdo tedy platí Transparency? Jak si vybíráme kauzy, kterým se věnujeme? S jakými politiky a podnikateli jsme se dostali až k soudu? A jak reagujeme na naše kritiky?
Poslechněte si celý díl.
„Plno lidí si nedokáže představit, že je tu nějaká organizace, která pracuje padni komu padni a snaží se kultivovat prostředí v širších intencích. Převládá představa, že každý zastává nějaký tábor,“ popisuje dojmy části veřejnosti i části politiků David Kotora.
Stranou diskuse nezůstal ani proces, jak TI získává podněty pro své kauzy, nebo jak se česká Transparency profiluje oproti jiným pobočkám v naší globální protikorupční sítí.
„Jako jedna z mála poboček Transparency po světě reálně zasahujeme aktivně do kauz a ukazujeme u konkrétních lidí, že jejich jednání je neetické nebo až za hranou zákona a podáváme trestní oznámení. Pak se samozřejmě nikomu moc nelíbí, že takzvaně ´kopeme´ do jejich spolustraníka, protože to může poškozovat pověst celé strany,“ vyzdvihuje specifikum české TI Milan Eibl.
Nezapomněli jsme ani na rozdíl mezi Transparency International a Amnesty International, které mají podobné jméno, kvůli kterému si je veřejnost i média často pletou. Milan s Davidem nabízejí jednoduchou pomůcku, jak organizace rozlišovat.
Podcastem provází Martina Foldynová.
Pro letošek se s Vámi podcast Stošestka loučí, budeme se na Vás těšit opět po Novém roce. Pokud jste minuli některý z dílů, můžete se k nim kdykoliv vrátit zde. Děkujeme, že nás posloucháte a odebíráte.
Podcast Stošestka najdete na vašich oblíbených online platformách: Apple Podcasts, Spotify, Anchor, Google Podcasts, Breaker, Pocket Casts či Radio Public.
Podcast Stošestka vzniká díky finanční podpoře Ministerstva spravedlnosti ČR a Velvyslanectví USA v České republice. Děkujeme!
Tento díl podcastu Stošestka je licencován pod licencí Creative Commons BY-SA 4.0. Licenční podmínky jsou k dispozici na této webové adrese.
Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru