Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Probíhá Vydáno 05. 11. 2018

Miloš Zeman, prezident České republiky | zdroj: Česká televize

V kostce

Nyní již bývalý prezident Miloš Zeman, jeho poradce Martin Nejedlý a exkancléř Vratislav Mynář – někdejší svatá trojice mocenského vlivu na Pražském hradě, která z historického sídla českých panovníků a prezidentů vytvořila v letech 2013 – 2023 soukromý byznys. Říkejme tomu Hrad s.r.o. Chobotnice moci a vlivu omotávající svá chapadla kolem vrchu Opyš a Kanceláře prezidenta republiky (KPR).

V následujících řádcích shrnujeme nejzásadnější hradní kauzy, které se odehrály za éry prezidentství Miloše Zemana, a to od podivných sponzorských darů Straně práv občanů ZEMANOVCI (SPOZ), přes podezřelé podlimitní zakázky na rekonstrukci prezidentského sídla v Lánech, až k aféře Liglass Trading, která sahá až do Asie resp. do Kyrgyzstánu.

Výčet hradních kauz pokračuje záhadným obchodem s ruskými oligarchy, nevýhodnou smlouvou mezi Dopravním podnikem hl. města Prahy a vymahači pokut, organizovanými zájezdy důchodců podporujících Miloše Zemana, spoluprací firem Martina Nejedlého a státních podniků, nebo spornými dotacemi na wellness penzion Vratislava Mynáře v Osvětimanech.

Čtení následujících řádků nebude krátké a je třeba se obrnit nutnou dávkou trpělivosti a nenechat se odradit spletitostí a komplexností kauz. O to více však proniknete do nestandardních aktivit nejvyššího ústavního činitele a jeho nejbližších mužů.

Podcast TI Stošestka ze srpna 2023 | zdroj: TI

„Podle mě Mynář a spol. vytváří z Hradu jakési ‚eseróčko‘, kdy dosazují lidi, kteří potom přihrávají zakázky spřízněným firmám. Na tomto případě se ukazuje, že zakázka byla zmanipulovaná směrem k jedné konkrétní firmě. Policie to nyní rozplétá a podala obžaloby. Přímá odpovědnost míří právě za Mynářem, protože jsou to jeho lidi, které on dlouhodobě drží a zároveň si je vybral,“ komentoval kauzu Lány pro TV Prima David Ondráčka, tehdejší ředitel Transparency.

Miloš Zeman, prezident České republiky | zdroj: Týden.cz

Miloš Zeman

Transparency International (TI) pečlivě monitorovala a následně kritizovala masivní obcházení zákona v souvislosti s vyhlašováním podlimitních zakázek týkajících se rekonstrukcí prezidentského sídla v Lánech.

V srpnu 2019 policie navrhla obžalovat dvě fyzické a jednu právnickou osobu v kauze zmanipulované zakázky Lesní správy Lány. Podle informací médií by se mělo jednat o Miloše Baláka, ředitele Lesní správy, dalšího spolupracovníka a kladenskou firmu Energie. Podle Pražského hradu zatím dál zůstane ve funkci, protože jeho nadřízení ctí presumpci neviny.

Negativně jsme hodnotili i nepřímé kupování hlasů organizováním zájezdů na Hrad pro příznivce Miloše Zemana v roce 2015 a za značně problematickou jsme označili i jeho předvolební kampaň v roce 2018, kdy neuspěl v našem monitoringu transparentnosti předvolebních kampaní.

Miloš Zeman, dvakrát zvolený prezident ČR (2013-2023), dlouholetý politik za ČSSD a premiér z doby tzv. opoziční smlouvy (1998–2002). Po neúspěšné prezidentské kandidatuře v roce 2003 se stáhl z politického života, aby se v roce 2010 stal předsedou SPOZ a po neúspěchu v parlamentních volbách 2010 zůstal jejím čestným předsedou. V roce 2013 získal v první přímé volbě post prezidenta ČR, který následně v roce 2018 obhájil.

 

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | zdroj: iDNES.cz

Vratislav Mynář

Pochybné veřejné zakázky se dotýkaly i samotného areálu Hradu. Sponzorské dary pro SPOZ až podezřele často navazovaly na provádění státních zakázek – tisk propagačních materiálů, rekonstrukci hradní restaurace, organizaci velikonočních či vánočních trhů nebo dodávku dárkových předmětů. TI kauzy sledovala, analyzovala mocenské struktury a kriticky hodnotila kritéria vypsaných zakázek.

Kritizovali jsme i veřejnou podporu kancléře Mynáře ve prospěch neznámé společnosti Liglass Trading, za kterou v zahraničí lobboval bez relevantních referencí. Věnovali jsme se rozplétání mocenských nitek obklopujících tuto společnost a upozorňovali na velké otazníky kolem celého obchodu. Řešili jsme nejasné vlastnické struktury společností podporujících Miloše Zemana včetně jejich napojení na ruské oligarchy.

Vratislav Mynář se nevěnuje jen metropoli a zahraničním obchodům. Zvláštní místo v jeho srdci zaujímá obec Osvětimany, ve které vlastní několik nemovitostí a ve které je zastupitelem. Na podezřelé projekty v této obci upozornili mimo jiné Reportéři ČT, kteří naposledy v dubnu 2019 vydali reportáž o penzionu, na jehož vybudování byly získány hned dvě dotace. O té první však druhý poskytovatel nebyl informován, čímž byla porušena pravidla pro získání dotace.

Na základě zjištěných informací se Transparency International rozhodla podat trestní oznámení na Vratislava Mynáře. Ten nás následně označil za zbabělce a pohrozil žalobou skrze tiskovou zprávu Kanceláře prezidenta republiky, proto jsme mu zaslali obratem naši odpověď.

V lednu 2020 rozhodlo Ministerstvo školství, že má být z celkem třináctimilionové dotace vráceno 975 tisíc korun, kvůli porušení jedné z dotačních podmínek, kterou byl zákaz pronájmu nemovitosti. V březnu 2020 přišli ke slovu kontroloři Úřadu regionální rady ROP Střední Morava, kteří přezkoumávali plnění dotačních podmínek u druhé, šestimilionové dotace na zmíněný penzion. „Příjemce bude písemně vyzván k dobrovolné úhradě dotace dotčené zjištěními z veřejnosprávní kontroly,“ popsala další postup Dana Koplíková z Úřadu regionální rady ROP Střední Morava.

Reportéři ČT v červnu 2020 přišli s dalšími zjištěními, která rozkryla podezřelé machinace Vratislava Mynáře s nemovitostmi v Osvětimanech v rozporu s dotačními podmínkami. Proto jsme se obrátili na ministerstvo školství s podnětem k opětovnému přezkoumání poskytnutých dotací a doplnění přezkumu o také o 13milionovou dotaci na stavbu šaten pro fotbalisty. Po mnoho měsíců MŠMT nijak nereagovalo, proto jsme se obrátili přímo na ministra Plagu, aby zajistil bezodkladné prošetření vzniklých podezření.

V únoru 2021 byl kancléř i jeho firma Clever Management obviněna ze spáchání dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Na základě podané stížnosti bylo stíhání Clever Management zastaveno, neboť se v té době trestní odpovědnost na právnické osoby ještě neměla uplatnit

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana (2013-2023). Podnikatel a politik, který působil v pozici předsedy SPOZ, od roku 2006 je zastupitelem městyse Osvětimany. Z pozice kancléře na sebe upozornil několika kontroverzemi – nebyla mu vydána Národním bezpečnostním úřadem bezpečnostní prověrka na požadovanou úroveň „přísně tajné“, či nákupem podezřele levné vily od obhájce zastupujícího Romana Janouška, nebo dlouhodobým odmítáním zveřejnit své majetkové přiznání, které mu nakonec musel nařídit soud. V současné době je trestně stíhaný na základě trestního oznámení naší protikorupční organizace týkající se podezření na dotační podvod ve spojitosti s jeho wellness penzionem v Osvětimanech.

 

Martin Nejedlý, český podnikatel a politik | zdroj: Česká televize

Martin Nejedlý

TI se věnovala i prověřování podivného byznysu Martina Nejedlého ve spolupráci se státními podniky a jeho podezřelých obchodů s reklamou.

Problematické působení Martina Nejedlého v pozici poradce prezidenta republiky je umocněno pochybnými obchody kolem jeho firem – ať už v souvislosti se stojany se stlačeným zemním plynem (CNG), vratkami z marketingových společností či smlouvami společnosti Lukoil se státem.

Martin Nejedlý působil od roku 2014 do roku 2023 jako externí poradce prezidenta Miloše Zemana a je členem SPOZ. Využívá kanceláře v prostorách Pražského hradu, ale protože nemá žádný oficiální post ani smlouvu, není po něm vyžadována bezpečnostní prověrka. Jako bývalý jednatel Lukoil Aviation je znám svými kontakty na ruský byznys.
2011

Společnost Tisk Centrum podporuje SPOZ nepeněžním darem ve výši 130 tisíc korun

2012

Společnost Optys podporuje SPOZ nepeněžním darem ve výši 66 tisíc korun, která za půldruhého roku pro Hrad vytiskla vstupenky za více než 1,5 milionu korun

2014

Podezřelé podlimitní zakázky v Lánech

06/14

Vznik ATM Energy pod vedením hradního poradce Martina Nejedlého

11/14

Výběrové řízení Čepro a vítězství ATM Energy

2015

Počátek boje s památkáři ohledně organizace vánočních trhů na Pražském hradě a výrazná podpora SPOZ ze strany Adast Systems s napojením na ruské oligarchy

09/15

Evidence oprávnění ATM Energy na zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny

11/15

Organizace zájezdu obyvatel Osvětimany na Pražský hrad jako falešná podpora Miloše Zemana na demonstraci 17. listopadu

2016

Zaměstnankyně společnosti Astacus, která pořádá vánoční trhy na Hradě, darovala SPOZ 100 tisíc korun

06/16

Společnost Avers podepsala smlouvy na Hradě za zhruba 8 milionů korun

10/16

Společnost Tisk Centrum získává zakázky za více než 1,2 milionů korun na Hradě

2017

Společnost Avers podporuje SPOZ darem ve výši 300 tisíc korun a na veřejnost proniká kauza ohledně podpory V. Mynáře v aféře Liglass Trading

02/17

Kauza nákupů a prodeje předražené reklamy společnosti Martina Nejedlého

04/17

Ve spolupráci s Hlídacípes.org a Člověk v tísni upozorňujeme na existenci utajené smlouvy Dopravního podniku hl. města Prahy s vymahači pokut

01/18

Netransparentní předvolební kampaň Miloše Zemana v prezidentských volbách

08/18

Propuká aféra ohledně napojení adamovské společnosti na právníka Fabia Delca a ruské oligarchy

04/19

Zveřejnění reportáže o podezření z neoprávněného nabytí dotace Vratislavem Mynářem

04/19

TI podává na Vratislava Mynáře trestní oznámení v souvislosti s podezřením na trestné činy dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie

08/19

Policie navrhuje obžalovat dvě osoby a jednu firmu v kauze zmanipulované zakázky Lesní správy Lány

01/20

Penzion v Osvětimanech, který provozuje firma Vratislava Mynáře, musel vrátit 975 tisíc z celkem třímilionové dotace

03/20

Úřad regionální rady ROP Střední Morava došel k závěru, že šestimilionová dotace na wellness penzion v Osvětimanech, provozovaný Vratislavem Mynářem, neměla být poskytnuta

04/20

Jednání kancléře Mynáře v souvislosti s iniciováním dopisu čínského velvyslanectví je neslučitelné s jeho funkcí. TI prověří trestněprávní rovinu případu

4/20

Policie obvinila šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu

04/20

TI se obrátím na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání kancléře Vratislava Mynáře a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem

04/20

Firma Clever Management kancléře Mynáře získala podporu ze státního programu Antivirus, ačkoliv státu dluží šestimilionovou vratku za neoprávněnou dotaci

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky

02/21

Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, na které trestním oznámením upozornila TI

4/21

TI píše ministru Robertu Plagovi. MŠMT ignoruje naše podněty související s dotacemi pro kancléře Mynáře. Hrozí ztráta 26 milionů korun

7/21

TI se obrací podnětem na Národní sportovní agenturu (NSA), a to ve věci zahájení a doplnění kontroly použití dotací na objekty v Osvětimanech

7/21

Transparency se podnětem obrací na Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

11/21

Národní sportovní agentura (NSA) zahájila na základě podnětu od Transparency šetření dotace pro občanské sdružení Chřibák v němž působí hradní kancléř Vratislav Mynář

02/22

Nejvyšší kontrolní úřad prověří i na základě podnětu Transparency hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

03/22

Ředitel Lesní správy Lány, spadající pod Kancelář prezidenta republiky, Miloš Balák dostal u soudu pravomocný tříletý trest za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun. Dále si odnesl i peněžitý trest ve výši 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti

03/22

Prezident Miloš Zeman udělil milost spolupracovníkovi a šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl pravomocně odsouzen za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun

03/23

Prezident Miloš Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská, a. s., která byla odsouzena v kauze ovlivňování dvou set milionové zakázky v Lánské oboře

04/24

Policie navrhla obžalovat exkancléře Vratislava Mynáře. Trestní oznámení v této věci před pěti lety podala Transparency International

04/24

Státní zástupce obžaloval bývalého vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, jde o dotaci na jeho wellness penzion

Podezřelé zakázky na Hradě i v Lánech

Už od roku 2014 se v mediálním prostoru řeší podezřelé zakázky za stamiliony týkající se prací na prezidentském sídle v Lánech. Stovky milionů ze sídla prezidentů putovaly k firmám, které mají blízko ke kancléři Vratislavu Mynářovi nebo k lidem, které do Lán dosadil.

Personální propojení s Hradem včetně dalších nesrovnalostí zjistila MF DNES u zhotovitelů minimálně 25 zakázek za téměř 440 milionů korun. Pro Lány pracovali například právníci, kteří dříve Mynářovi radili s dotacemi pro jeho penzion, nebo sponzoři kampaně Miloše Zemana.

Mnohé lánské zakázky jsou „rozporcovány“ na malé a vejdou se tak pod zákonný limit, od kterého zákon nařizuje soutěž. Hrad, potažmo Lesní správa Lány, je proto mohl přímo zadat konkrétním firmám. Například právní služby, které získali Zemanovi sponzoři (advokáti Richard Tománek a Jiří Jestřáb), vypsaly Lány na 1 999 999 korun. Limit jsou dva miliony.

Zadavatel tak díky jediné koruně nebyl vázán zákonem o zadávání veřejných zakázek a mohl zakázku zadat téměř komukoliv.

V srpnu 2019 navrhla policie obžalovat dvě fyzické a jednu právnickou osobu. Mělo by se jednat o Miloše Baláka, firmu Energie – stavební a báňská a jednoho z jejích manažerů, a to ve věci zmanipulované zakázky Lesní správy Lány na zabezpečení svahu vodní nádrže Klíčava za 300 milionů korun.

V dubnu 2020 přinesl zpravodajský server Aktuálně.cz informaci, že elitní detektivové obvinili šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu. Muž, kterého osobně vybral a dosadil kancléř Vratislav Mynář, prodával tisíce náklaďáků kamene vytěženého v letním sídle prezidentů. Firmě, která je s ním stíhaná už za manipulaci stamilionové jiné zakázky. Dle obvinění tajně vytěžili a odvezli kamene více, než oficiálně vykázali.

V letech 2016 až 2018 získaly na Pražském hradě nebo lánském zámku zakázky za asi 20 milionů korun společnosti nebo lidé propojení se sponzory SPOZ a v jednom případě i sponzory kampaně Miloše Zemana. Další společnost propojená s dárci v areálu podniká. Podle Správy Pražského hradu firmy prošly řádným výběrovým řízením.

Společnost Astacus vlastněná Michalem Pechanem pořádá v sídle hlavy státu vánoční a velikonoční trhy. Ty historicky první se konaly až za prezidentování Miloše Zemana v roce 2015. Petra Wallischová, která podniká s majitelem Astacusu, darovala v roce 2016 SPOZ sto tisíc korun. Zařadila se tak mezi dvacet nejštědřejších fyzických dárců uvedeného roku.

Publikace pro Správu Pražského hradu či pohlednice s podobiznou prezidenta Zemana vyrábí společnost Tisk Centrum. Od října 2016 získala od Hradu zakázky za více než 1,2 milionu korun. Tato brněnská firma se v roce 2011 podílela na kampani SPOZ nepeněžitým darem 130 tisíc. Dva její majitelé navíc vlastní společnost JIMI reklama, která Pražskému hradu dodává dárkové předměty (např. mosazného lvíčka do klopy, klíčenky nebo přívěšky). Za jeden rok získala tato firma čtyři zakázky za bezmála 450 tisíc korun.

Dalším dodavatelem hradní správy, který figuruje v registru smluv, je pražská tiskárna Optys. Ta se zároveň objevuje mezi sponzory SPOZ a za půldruhého roku pro Hrad vytiskla vstupenky za více než 1,5 milionu korun. Zemanovce v roce 2012 podpořila nepeněžitým darem 66 tisíc.

Zakázku na opravu hradní restaurace Na Baště získala firma Avers, která od poloviny roku 2016 podepsala smlouvy za zhruba osm milionů korun. Jak již dříve uvedla Česká televize, necelý rok předtím darovala tato společnost SPOZ 300 tisíc korun.

Tyto případy sponzorů a zároveň příjemců veřejných prostředků byly mediálně seskládány do jedné velké mapy sponzorů Miloše Zemana a SPOZ.

Mocenský vliv zasahující až do zahraničí

S osobou Vratislava Mynáře souvisí i mezinárodní aféra z roku 2017. Majitel společnosti Liglass Trading, za kterou se v kyrgyzské zakázce na stavbu vodních elektráren hradní kancléř osobně zaručil, dlužil České republice více než osm milionů korun za dvanáct let nesplacený úvěr.

Společnost Liglass Trading na sebe přitáhla mediální pozornost v létě 2017, kdy její zástupci v kyrgyzské metropoli Biškek podepsali za přítomnosti tamního prezidenta mnohamiliardový kontrakt na dostavbu rozsáhlé kaskády vodních elektráren. Oficiální doporučení firmě pro tento záměr dal i hradní kancléř Vratislav Mynář.

Kancléř dříve tvrdil, že si solventnost podporované firmy prověřoval, poté ale uvedl, že podpora firmy Liglass Trading není totéž, co podpora jejího (jediného) majitele Michaela Smelíka. Reportéři ČT ale zjistili, že majitel společnosti Smelík má vůči Česku nesplacený více než osmimilionový dluh. Tehdy hradní kancléř uváděl, že si kondici společnosti nechal prověřit, nicméně z jednotlivých nesrovnalostí bylo zřejmé, že buď lhal, nebo prověření proběhlo opravdu zběžně.

Pochyby kolem české společnosti ovšem zaměstnaly i politickou scénu v Kyrgyzstánu. Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev sice ještě koncem července 2017 vystoupil na českou obranu a výhrady médií označil za „štěkání“, v půli září ale přišla zpráva, že se Biškek chystá kontrakt s Liglass Trading vypovědět.

V roce 2018 se objevila další aféra mapující klientelistickou síť kolem Hradu. Strojírenský podnik Adast Systems z jihomoravského Adamova sponzoruje nejen SPOZ, ale i samotného prezidenta Zemana.

Reportéři ČT zjistili, že ve firmě figuruje právník Fabio Delco známý z kauzy Panama Papers, který má vazby na ruského prezidenta Vladimira Putina. Skuteční majitelé firmy Adast Systems jsou však před veřejností skryti. V roce 2016 ji oficiálně vlastnila neznámá firma z Lichtenštejnska, nyní je jejím vlastníkem opět firma s neznámou majetkovou strukturou ze Švýcarska.

Angažmá Fabia Delca napovídá, že společnosti, ve kterých právník působí, se specializují na zakládání offshorových struktur. To nadále prohlubuje podezření, že za celou majetkovou strukturou může stát někdo, kdo nechce být znám.

Delco je aktivní nejen ve společnosti Adast Systems, ale poskytuje také služby ruským oligarchům. Tento fakt zvyšuje riziko, že jihomoravská firma může mít více než obchodní zájmy právě v Rusku, případně v zemích Rusku blízkých.

Adast Systems a její představitelé patří také k největším sponzorům prezidenta Miloše Zemana a SPOZ, a to se sponzorským příspěvkem přesahujícím 12 milionů korun za posledních šest let. V případě SPOZ šlo v roce 2015 o částku převyšující polovinu celkových příjmů strany. Na oplátku se firmě Adast Systems dostává ze strany prezidenta Zemana opakované veřejné podpory.

Nekalé obchody zasahující do státních podniků

V únoru 2017 rozplétala policie rozsáhlou kauzu nákupů a prodeje předražené reklamy, při níž mělo docházet k daňovým únikům. V podezření byli manažeři významných firem, bývalý ministr Fischerovy úřednické vlády Rostislav Vondruška i současný poradce prezidenta Martin Nejedlý.

Princip obchodů spočíval v umělém navyšování hodnoty reklamních práv během jejich přeprodejů mezi několika firmami. Cena reklamních poutačů, nástřiků a polepů na stadionech, potisků na dresech hráčů a rozhodčích mnohdy až dvacetinásobně narostla. Firmy si předražené náklady na reklamu odečítaly z daní, a stát tak ročně mohl přijít až o stamiliony korun.

Poradce prezidenta Nejedlý rozjel se společníky i další byznys – se stlačeným zemním plynem (CNG). Jeho firma ATM Energy spolupracovala se státním podnikem Čepro, když se rozhodla provozovat plnící stanice na CNG. Mimo jiné v Mladé Boleslavi, kde získala kontrakt na odběr paliva pro několik autobusů místního dopravního podniku.

Není to však jediná spolupráce se státem –  ATM Energy s Čeprem spolupracovala již v roce, 2014. Tehdy státní podnik nabízel prostory svých čerpacích stanic pro účely provozování výdejních zařízení na stlačený plyn. Kromě dalších společností se jedním z provozovatelů plnících stanic stala právě ATM Energy.

Výběrové řízení se prý uskutečnilo v listopadu 2014. A Čepro uvedlo, že oslovilo společnosti, které „jsou na trhu CNG etablovány“. Firma ATM Energy se přitom v obchodním rejstříku objevila teprve v polovině června 2014 – do té doby působila pod názvem Vanida a v předmětu podnikání měla pronájem nemovitostí.

Při přejmenování na ATM Energy se její činnosti rozšířily na oprávnění k výrobě, obchodu a službám, a teprve v září 2015 mimo jiné o zkoušky plynových zařízení a plnění nádob plyny. Jak k této spolupráci došlo? Pan Nejedlý se prý „jenom zeptal“.

Kupování hlasů a netransparentní kampaně

V roce 2015 Reportéři ČR zjistili, že u příležitosti oslav 17. listopadu byl zorganizován zájezd z obce Osvětimany, kde dlouhá léta politicky působí, podniká a bydlí hradní kancléř Vratislav Mynář. Na místo, odkud před 26 lety vyrazil průvod studentů, se studenti vůbec dostat nemohli.

Důvod? Prostor zabrali příznivci prezidenta republiky, které do Prahy mimo jiné svážely speciální autobusy. Za aktivní účast v demonstraci a podporu Miloše Zemana měli slíbený odvoz, prohlídku veřejnosti nepřístupných reprezentačních prostor na Hradě a raut. Transparency International (TI) označovala akci za nepřímé kupování hlasů a kritizovala netransparentní přístup organizátorů – reportérům se nepodařilo dohledat, kdo celou akci sponzoroval.

Neprůhledná byla i prezidentská předvolební kampaň Miloše Zemana v roce 2018. V našem monitoringu obstál nejhůř a obsadil poslední příčku. Miloš Zeman nezveřejňoval vůbec nic, s nikým nekomunikoval a využíval tzv. fintu s třetí osobou.

Prezident navíc účelově klamal veřejnost tvrzením, že kampaň nevede, ačkoliv naplno běžela. Zjišťovali jsme také informace o cenách reklamy, ze kterých bylo jasné, že Zeman utratil několik desítek milionů korun.

Kancléřovy Osvětimany

Před dvěma měsíci odvysílali Reportéři ČT reportáž o tom, že si hradní kancléř Vratislav Mynář v domovských Osvětimanech načerno vybudoval asi hektarový rybník a z něj zasněžuje svou sjezdovku. Během natáčení ovšem zjistili, že to není jediný problém hradního kancléře.

Začátek jeho podnikání v domovských Osvětimanech, kde vlastí lyžařský areál a provozuje wellness penzion, provázejí závažné pochybnosti. Penzion totiž postavil díky milionům z veřejných peněz. Na jeho vybudování byly získány hned dvě dotace. O té první však druhý poskytovatel nebyl informován, čímž byla porušena pravidla pro získání dotace.

Důležitým prvkem v celé věci je spolek Chřibák, který v roce 2006 založilo několik lidí z Osvětiman v čele s Mynářem. Do svých stanov si spolek zapsal, že jeho cílem je mapování, koordinace, rozvoj a zajištění bezpečného provozu sportovního areálu určeného pro zimní sjezdové lyžování a letní rekreaci. Tento areál provozuje hradní kancléř. Jinak řečeno spolek Chřibák v čele s Vratislavem Mynářem se tehdy rozhodl podporovat soukromé podnikání Vratislava Mynáře.

Dnes se osvětimanský areál hradního kancléře skládá ze dvou hlavních částí – lyžařské sjezdovky a tříhvězdičkového penzionu s wellness centrem. V něm má Mynář své hlavní sídlo, slavil tu svou druhou svatbu a několikrát tu pobýval i prezident Miloš Zeman.

Při výstavbě zdejšího areálu Mynářovi zásadně pomohly veřejné dotace. První z nich získal právě spolek Chřibák, a to na výstavbu turistické ubytovny. Ve stejném roce, v jakém byl založen, mu ji přiklepli poslanci během projednávání rozpočtu. Dotaci vyřizovalo ministerstvo školství a byla určena výhradně pro spolky a pro obce.

Mynář nedávno ve videoodpovědi na otázky Reportérů ČT popsal, že se občanskému sdružení Chřibák podařilo získat jednorázovou dotaci, která však stačila pouze na to, aby se udělala hrubá stavba a střešní plášť. „Následně se žádná dotace občanskému sdružení nepodařila získat. Projekt v tomto stavu několik let chátral a zatékalo do něj,“ uvedl hradní kancléř.

Hrubá stavba ubytovny měla stát celkem 17 milionů korun. Spolek Chřibák ji postavil hned vedle už zmíněného Mynářova lyžařského areálu, na pozemku, který mu patří. Stavební povolení za spolek Chřibák pak vyřizoval sám Mynář.

V době, kdy ministerstvo spolku Chřibák dotaci na ubytovnu pro sportovce definitivně přidělilo, se začala chystat další dotační žádost. Tentokrát šlo o evropskou dotaci z regionálního operačního programu. Týkala se té samé budovy, jenže už nebyla určena na ubytovnu pro sportovce, ale na tříhvězdičkový penzion s wellness centrem. O dotaci pak nežádal spolek Chřibák, ale firma Clever Management, jež patří přímo Vratislavu Mynářovi.

„Jednalo se především o dostavbu určitých stavebních projektů, jako je dokončení restaurace, ubytovací části, wellness, fitness, instalace sauny nebo hydromasážní sprchy,“ přiblížila vedoucí odboru kontroly a plateb Regionálního operačního programu Střední Morava Dana Koplíková.

Mynářova firma nakonec získala z evropských fondů šest milionů korun. K příběhu projektu turistické ubytovny, ze které se stal wellness penzion, sám hradní kancléř ve zmíněném videu uvedl, že se nenašel žádný investor, který by ve stavbě pokračoval.

„Stál jsem před rozhodnutím, které jsem vyřešil tím, že jsem požádal svého společníka a kamaráda, zda bychom naše soukromé prostředky neinvestovali do tohoto projektu a nedotáhli ho do zdárného konce. Kolega souhlasil, založili jsme soukromou společnost, nainvestovali naše soukromé peníze a hrubou stavbu ubytovny jsme předělali na penzion,“ popsal.

O čem však hradní kancléř nemluví, je, že z evropských fondů dostal na dostavbu penzionu šest milionů. Dohromady s první dotací od ministerstva školství ve výši 13 milionů to je celkem 19 milionů z veřejných peněz.

Při čerpání těchto dotací přitom došlo k porušení hned několika pravidel. V první řadě jde o to, že se spolek Chřibák zavázal, že ubytovnu po dobu 10 let dále nepronajme. Jenže budovu ubytovny pronajal dál. Smlouvu o pronájmu uzavřel jen několik měsíců po vyčerpání dotace od ministerstva školství, a to s již zmíněnou Mynářovou firmou Clever Management.

„Pronájem objektu v desetileté době udržitelnosti je jednoznačně v rozporu s dotačními pravidly,“ tvrdí právník TI Petr Leyer. „Pokud se nezměnily podmínky dotace ex post, tak pochopitelně by byly dotační podmínky porušeny a v takovém případě mělo být občanské sdružení nějakým způsobem sankcionováno, například v podobě vrácení dotace,“ dodal legislativní expert Nadačního fondu proti korupci Ondřej Závodský. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové se žádná z podmínek dotace neměnila.

Spolku Chřibák teď hrozí, že dotaci ve výši 13 milionů bude muset vrátit. A bez problému není ani druhá, šestimilionová evropská dotace, o kterou žádala firma Clever Management. Ta totiž v žádosti zamlčela, že na stejnou budovu už jedna dotace byla vyplacena.

„V té době, v roce 2009, až do ukončení projektu, nám tato informace nebyla známá, i když žadatel v rámci projektové žádosti měl uvést, zda projekt, který k nám předkládá do regionálního operačního programu, nedoplňuje nebo nenavazuje na jiné projekty,“ poznamenala vedoucí odboru kontroly a plateb ROP Střední Morava Koplíková. „Ale firma Clever Management nás o tomto neinformovala. Pokud bychom tuto informaci měli, tak bychom vyzvali k součinnosti ministerstvo školství,“ doplnila.

Kdyby se tak stalo, ministerstvo školství by se dozvědělo, že budovu nedostavěné ubytovny má od spolku Chřibák v rozporu s dotačními pravidly pronajatou firma Clever Management. A mohlo by už tehdy chtít první třináctimilionovou dotaci vrátit.

Proč Mynářova firma v žádosti o evropskou dotaci zamlčela, že už jednu poskytlo ministerstvo školství, jsme se chtěli zeptat přímo hradního kancléře. Naši žádost o rozhovor ale opakovaně odmítl. Když zahlédl štáb Reportérů ČT v bráně Pražského hradu, otočil se a rychlým krokem odešel.

„Jestliže někdo uvedl skutečnost, kterou uvádí ten dotační orgán v omyl, tak samozřejmě pak to velký problém je. Koneckonců i s některými podstatně většími mediálními kauzami jsme se setkali s tím, že osoby zodpovědné za uvádění někoho v omyl jsou trestně stíhány,“ poznamenal Závodský.

Chřibák, za který Mynář vystupoval, postavil v Osvětimanech ještě další projekty z dotačních peněz. Konkrétně šlo o rekonstrukci zdejšího fotbalového stadionu, výstavbu fotbalových kabin a také víceúčelového hřiště. To se nachází u Mynářova penzionu, který ho nabízí svým hostům. Také tento projekt nebyl úplně v pořádku. Třináct milionů korun totiž dostal Chřibák na základě stavebního povolení, které bylo v rozporu s územním plánem. Ten se totiž pro dotčené objekty hřišť a kabin změnil až více než tři měsíce poté.

Jak je možné, že Chřibák získal stavební povolení čtvrt roku předtím, než se změnil územní plán? „Jediné, co lze s jistotou za naši stranu uvést, je, že předmětná rozhodnutí jsou s ohledem na časový odstup již nepřezkoumatelná,“ řekl vedoucí odboru výstavby obecního úřadu Boršice Milan Zelinka.

Stavební povolení bylo zásadní pro to, aby Chřibák od ministerstva dotaci definitivně získal. Expert na stavení právo Jan Lehký nicméně upozorňuje, že takové povolení by bylo nezákonné, a to z toho důvodu, že vlastně neexistovaly podmínky v územním plánu, na základě kterých by mohla být taková stavba povolena.

Kancléř Mynář na otázky k tématu odpovídat nechtěl. Prý kvůli tomu, že podal stížnost na reportáž o svém rybníku. Reagoval pouze SMS zprávou. „Mám odůvodněné obavy, že i poskytnutí jednoduchého vyjádření – že si nejsem vědom žádného pochybení, dotační titul slouží svému účelu a díky našemu zásahu nedošlo ke zmaření prostředků, které stát do projektu investoval – by opět bylo zneužito k účelové manipulaci. Nebudu proto na otázky odpovídat,“ napsal.

„Já si myslím, že jsme nic neporušili, zatím jste také nic nikde nezjistili, alespoň si myslím,“ reagoval předseda spolku Chřibák Otakar Berka.

V lednu 2020 rozhodlo ministerstvo školství, že má být z celkem třináctimilionové dotace vráceno 975 tisíc korun, kvůli porušení jedné z dotačních podmínek, kterou byl zákaz pronájmu nemovitosti. V březnu 2020 přišli ke slovu kontroloři Úřadu regionální rady ROP Střední Morava, kteří přezkoumávali plnění dotačních podmínek u druhé, šestimilionové dotace na zmíněný penzion. „Příjemce bude písemně vyzván k dobrovolné úhradě dotace dotčené zjištěními z veřejnosprávní kontroly,“ popsala další postup Dana Koplíková z Úřadu regionální rady ROP Střední Morava.

Sporné dotace na kancléřův wellness penzion

Vratislav Mynář se nevěnuje jen metropoli a zahraničním obchodům. Zvláštní místo v jeho srdci zaujímá obec Osvětimany, ve které vlastní několik nemovitostí a ve které je zastupitelem.

Na podezřelé projekty v této obci upozornili mimo jiné Reportéři ČT, kteří naposledy v dubnu 2019 vydali reportáž o penzionu, na jehož vybudování byly získány hned dvě dotace. O té první však druhý poskytovatel nebyl informován, čímž byla porušena pravidla pro získání dotace.

Na základě zjištěných informací se Transparency International rozhodla podat trestní oznámení na Vratislava Mynáře.

Reportéři ČT v červnu 2020 přišli s dalšími zjištěními, která rozkryla podezřelé machinace Vratislava Mynáře s nemovitostmi v Osvětimanech v rozporu s dotačními podmínkami. Proto jsme se obrátili na ministerstvo školství s podnětem k opětovnému přezkoumání poskytnutých dotací a doplnění přezkumu o také o 13milionovou dotaci na stavbu šaten pro fotbalisty. Po mnoho měsíců MŠMT nijak nereagovalo, proto jsme se obrátili přímo na ministra Plagu, aby zajistil bezodkladné prošetření vzniklých podezření.

V únoru 2021 byl kancléř i jeho firma Clever Management obviněna ze spáchání dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Na základě podané stížnosti bylo stíhání Clever Management zastaveno, neboť se v té době trestní odpovědnost na právnické osoby ještě neměla uplatnit

Výhrůžný dopis Jaroslavu Kuberovi

Zpravodajský server Deník N informoval na konci března o tom, že hradní kancléř Vratislav Mynář byl iniciátorem výhružného dopisu zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi  ze strany čínské ambasády, a to kvůli plánované cestě na Tchaj-wan. Dopis zveřejnil web Aktuálně.cz.

V TI máme za to, že se kancléř svým jednáním mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Prezident republiky sice může jednat navenek a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu asistuje KPR, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident republiky potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra.

Vratislav Mynář zde tedy jednal bez jakéhokoliv mandátu a odpovědnosti za zneužití pravomoci ho nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný.

„Máme za to, že kancléř Mynář nepochybně jednal v rozporu se svými pravomocemi. V tomto duchu se tedy v blízké době obrátíme na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání jeho samého a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Následně se v červnu 2020 státní zastupitelství rozhodlo, že nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky.

Podpora pro firmu kancléře z programu Antivirus

TI v dubnu 2020 upozornila na kontrakt v Registru smluv, týkající se firmy Clever Management kancléře Vratislava Mynáře, která získala podporu ze státního programu Antivirus.

Jde o stejnou společnost, která podle úřadů získala v roce 2011 neoprávněně šestimilionovou dotaci od ROP Střední Morava na dostavbu komerčního wellness penzionu v Osvětimanech. Clever Management dotaci ve vyměřené lhůtě nevrátil a úřady ji musí vymáhat.

„Firma, která odmítla vrátit neoprávněnou dotaci, a má tak fakticky dluh vůči státu, by neměla získávat státní podporu,“ komentuje naše zjištění vedoucí analytik TI Milan Eibl.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

04/24

Státní zástupce obžaloval bývalého vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, jde o dotaci na jeho wellness penzion

04/24

Policie navrhla obžalovat exkancléře Vratislava Mynáře. Trestní oznámení v této věci před pěti lety podala Transparency International

03/23

Prezident Miloš Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská, a. s., která byla odsouzena v kauze ovlivňování dvou set milionové zakázky v Lánské oboře

03/22

Prezident Miloš Zeman udělil milost spolupracovníkovi a šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl pravomocně odsouzen za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun

03/22

Ředitel Lesní správy Lány, spadající pod Kancelář prezidenta republiky, Miloš Balák dostal u soudu pravomocný tříletý trest za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun. Dále si odnesl i peněžitý trest ve výši 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.