Jednání kancléře Mynáře je neslučitelné s jeho funkcí. TI prověří trestněprávní rovinu případu

Aktualizováno 31. 03. 2020

Včera večer přinesl Deník N zásadní informaci týkající se výhružného dopisu, který v lednu tohoto roku zaslalo čínské velvyslanectví v Praze dnes již zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi, a to v souvislosti s jeho plánovanou cestou na Tchaj-wan. Dle zjištění novinářů vznik samotného dopisu inicioval kancléř prezidenta Miloše Zemana a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislav Mynář.

Vratislav Mynář, kancléř prezidenta ČR Miloše Zeman a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: ČTK

Podle únorového vyjádření ředitele zahraničního odboru KPR Rudolfa Jindráka se nejedná o oficiální dopis ze strany čínského velvyslanectví. České tajné služby následně v březnu sdílely informaci se senátory ze zahraničního a bezpečnostního výboru, že za vznikem dopisu stojí právě Pražský hrad.

V Transparency International (TI) jsme dlouhodobě přesvědčeni, že Vratislav Mynář musí odstoupit z pozice kancléře a vedoucího KPR kvůli nekalým podnikatelským aktivitám souvisejícím s podezřením ze spáchání dotačního podvodu nebo jeho pochybnému lobbingu ve prospěch kontroverzních soukromých subjektů v zahraničí.

Jednání kancléře překročilo všechny myslitelné meze. Svými činy poškozuje nejen jméno, ale také faktické diplomatické vztahy České republiky a takovýto neprofesionální úředník nemůže vést kancelář nejvyššího ústavního činitele naší země.  

Pokud došlo k protiprávnímu jednání, podáme trestní oznámení

V TI nyní procházíme skutkovou podstatu této kauzy a pakliže dojdeme k tomu, že mohlo mít jednání kancléře Mynáře trestněprávní charakter, podáme oznámení příslušným orgánům. Nyní se nedomníváme, že by se dle trestního zákoníku jednalo o vlastizradu nebo jiný trestný čin proti České republice, neboť by konkrétní jednání ve spojení s cizí mocí muselo mířit na významné poškození ústavního zřízení, územní celistvosti nebo obranyschopnosti České republiky.

„Kancléř Mynář jedná za hranou jakékoliv profesní etiky, hájí ekonomické zájmy svých známých a chová se spíše jako kancléř čínský. V prvé řadě by měl určitě nést kariérní odpovědnost. Jeho jednání může však mít i trestněprávní rozměr sice nikoliv jako trestný čin proti republice, ale např. v rovině zneužití pravomoci, což určitě prověříme,“ vysvětluje Petr Leyer, právník TI.

V TI se dlouhodobě věnujeme kauzám týkajícím se Miloše Zemana a jeho mužů. Upozornili jsme na netransparentní financování jeho prezidentské kampaně. Poukázali jsme na nejasné majetkové vazby a podivného podnikání hradního poradce Martina Nejedlého. A v neposlední řadě jsme podali trestní oznámení na kancléře Vratislava Mynáře v souvislosti s dotací na jeho wellness penzion v Osvětimanech.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o. Aféra Liglass: Mynář se zaručil za firmu, jejíž vlastník dluží Česku miliony

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky.

04/20

Firma Clever Management kancléře Mynáře získala podporu ze státního programu Antivirus, ačkoliv státu dluží šestimilionovou vratku za neoprávněnou dotaci

04/20

TI se obrátím na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání kancléře Vratislava Mynáře a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem

4/20

Policie obvinila šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu

04/20

Jednání kancléře Mynáře v souvislosti s iniciováním dopisu čínského velvyslanectví je neslučitelné s jeho funkcí. TI prověří trestněprávní rovinu případu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.