Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU

Vydáno 12. 02. 2021

Naše protikorupční organizace Transparency International (TI) podala, na základě reportáže pořadu Reportéři ČT, na hradního kancléře Vratislava Mynáře 26. dubna 2019 trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Policie České republiky 12. února 2021 Mynáře v této věci obvinila a spolu s ním i jím ovládanou firmu Clever Management, která dotace čerpala.

Vratislav Mynář, kancléř a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: Česká televize

„Obvinění bylo sděleno jedné právnické osobě a jedné fyzické osobě. Je to třiapadesátiletý muž. Co se týče trestných činů, je to dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie,“ řekl pro iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Martin Malůš.

Prezident Miloš Zeman, podle reakce svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, ctí presumpci neviny, a proto Mynář zůstane nadále ve funkci i přes sdělení obvinění. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky (KPR), dále dle jeho vyjádření na webových stránkách Hradu, podal stížnost na postup státního zastupitelství. Bránit se chce také žalobou proti Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Střední Morava.

„Snad se případ dostane k soudu, aby nebyla zpochybňována práce policie. Důkazů je dost. Z rétoriky kanceláře Hradu je znát, že budou zpochybňovat zákonnost řízení všemi prostředky, což může vyústit i v nějaký nestandardní krok jako je např. abolice,“ říká Petr Leyer, ředitel TI.

„Upozornit na korupční podvody a trestné činy a přispívat k integritě institucí je jedním z úkolu Transparency International. Hrad ztratil veškerou sebereflexi v personální politice. Osoby ve vysokých úřednických funkcích by měly splňovat přísnější kritéria než jen odsouzen, nebo neodsouzen,“ dodává Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Wellness Penzion v Osvětimanech

Základem trestního oznámení jsou zjištění redaktorů pořadu Reportéři ČT a expertů TI, která zazněla v reportáži odvysílané v 15. dubna 2019 Českou televizí, a to pod názvem „V kancléřově panství“.

Reportáž se věnuje wellness penzionu v Osvětimanech, který Mynář postavil díky milionům korun z veřejných dotací, a to jak státních, tak z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že hradní kancléř při podání žádosti o dotace účelově zatajil důležité informace, aby mohl podporu získat, máme důvodné podezření, že se dopustil trestných činů.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ komentoval před dvěma lety trestní oznámení Jan Dupák, právník TI.

Na další kauzy týkající se prezidentových můžu se můžete podívat v našem článku.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/23

Prezident Miloš Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská, a. s., která byla odsouzena v kauze ovlivňování dvou set milionové zakázky v Lánské oboře.

03/22

Prezident Miloš Zeman udělil milost spolupracovníkovi a šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl pravomocně odsouzen za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun

03/22

Ředitel Lesní správy Lány, spadající pod Kancelář prezidenta republiky, Miloš Balák dostal u soudu pravomocný tříletý trest za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun. Dále si odnesl i peněžitý trest ve výši 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti

02/22

Nejvyšší kontrolní úřad prověří i na základě podnětu Transparency hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

11/21

Národní sportovní agentura (NSA) zahájila na základě podnětu od Transparency šetření dotace pro občanské sdružení Chřibák v němž působí hradní kancléř Vratislav Mynář

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.