Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU

Vydáno 12. 02. 2021

Naše protikorupční organizace Transparency International (TI) podala, na základě reportáže pořadu Reportéři ČT, na hradního kancléře Vratislava Mynáře 26. dubna 2019 trestní oznámení kvůli podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Policie České republiky 12. února 2021 Mynáře v této věci obvinila a spolu s ním i jím ovládanou firmu Clever Management, která dotace čerpala.

Vratislav Mynář, kancléř a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: Česká televize

„Obvinění bylo sděleno jedné právnické osobě a jedné fyzické osobě. Je to třiapadesátiletý muž. Co se týče trestných činů, je to dotační podvod a poškozování finančních zájmů Evropské unie,“ řekl pro iROZHLAS.cz dozorující státní zástupce Martin Malůš.

Prezident Miloš Zeman, podle reakce svého mluvčího Jiřího Ovčáčka, ctí presumpci neviny, a proto Mynář zůstane nadále ve funkci i přes sdělení obvinění. Vedoucí kanceláře prezidenta republiky (KPR), dále dle jeho vyjádření na webových stránkách Hradu, podal stížnost na postup státního zastupitelství. Bránit se chce také žalobou proti Regionálnímu operačnímu programu (ROP) Střední Morava.

„Snad se případ dostane k soudu, aby nebyla zpochybňována práce policie. Důkazů je dost. Z rétoriky kanceláře Hradu je znát, že budou zpochybňovat zákonnost řízení všemi prostředky, což může vyústit i v nějaký nestandardní krok jako je např. abolice,“ říká Petr Leyer, ředitel TI.

„Upozornit na korupční podvody a trestné činy a přispívat k integritě institucí je jedním z úkolu Transparency International. Hrad ztratil veškerou sebereflexi v personální politice. Osoby ve vysokých úřednických funkcích by měly splňovat přísnější kritéria než jen odsouzen, nebo neodsouzen,“ dodává Milan Eibl, vedoucí analytik TI.

Wellness Penzion v Osvětimanech

Základem trestního oznámení jsou zjištění redaktorů pořadu Reportéři ČT a expertů TI, která zazněla v reportáži odvysílané v 15. dubna 2019 Českou televizí, a to pod názvem „V kancléřově panství“.

Reportáž se věnuje wellness penzionu v Osvětimanech, který Mynář postavil díky milionům korun z veřejných dotací, a to jak státních, tak z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že hradní kancléř při podání žádosti o dotace účelově zatajil důležité informace, aby mohl podporu získat, máme důvodné podezření, že se dopustil trestných činů.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ komentoval před dvěma lety trestní oznámení Jan Dupák, právník TI.

Na další kauzy týkající se prezidentových můžu se můžete podívat v našem článku.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

7/21

Transparency se podnětem obrací na Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

7/21

TI se obrací podnětem na Národní sportovní agenturu (NSA), a to ve věci zahájení a doplnění kontroly použití dotací na objekty v Osvětimanech

4/21

TI píše ministru Robertu Plagovi. MŠMT ignoruje naše podněty související s dotacemi pro kancléře Mynáře. Hrozí ztráta 26 milionů korun

02/21

Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, na které trestním oznámením upozornila TI

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.