Panama Papers slaví své první výročí, co na to naše vláda?

Vydáno 07. 04. 2017

Před rokem touto dobou se skupině novinářů a zástupcům nevládních organizací z celého světa podařilo odhalit tajné finanční toky zkorumpovaných politiků, zločinců, sportovců a daňových delikventů z celého světa. To vše díky publikování dokumentů „Panama Papers“, ze dne 3. dubna 2016. Byla tak vyslána jasná mezinárodní zpráva, že tato činnost již není pro nikoho tajemstvím.

Panama City | zdroj: Wikipedia

Panama Papers, které pomohly odhalit jeden z nejrozsáhlejších daňových rájů a k tomu i zainteresované postavy ze světa velké korupce, s sebou nesou neopomenutelné poselství, že anonymní společnosti jsou vysoce nebezpečným nástrojem sloužícím např. jako mezinárodní pračky špinavých peněz. Tyto společnosti po několik let úspěšně odváděli pozornost od tajných převodů peněz, mnohdy i ilegálních. A to se nyní, díky Panama Papers, částečně změnilo. Od publikování dokumentů bylo spuštěno vyšetřování zaměřené na aktivity 6520 společností a jednotlivců.

@OndrejKopecny, zástupce ředitele Glopolis | zdroj: Twitter

Pozornost veřejnosti, kterou na sebe aféra přitáhla, náleží zejména panamské právní kanceláři Mossack Fonseca, která byla schopna sdružovat na 214 000 anonymních firem. Nejedná se však o jedinou společnost, jde o čtvrtého největšího poskytovatele služeb souvisejících s daňovými ráji. Zveřejnění Panama Papers je výsledkem zejména dobře organizované spolupráce investigativních novinářů a whistleblowerů. Tato kauza donutila vlády z celé řady zemí, aby se v rámci boje s korupcí zavázaly k vytvoření otevřených rejstříků skutečných vlastníků. Navázat na jejich práci bychom však měli i my.

@David_Ondracka, ředitel TI | zdroj: Twitter

Proto jsme u příležitosti prvního výročí této kauzy vydali, společně s nezávislým think-tankem Glopolis, dvě výzvy k výraznější podpoře transparentnosti v mezinárodním daňovém a finančním prostředí. Adresovali jsme je premiéru České republiky Bohuslavu Sobotkovi a ministru financí Andreji Babišovi.

 

OTEVŘENÉ DOPISY KE STAŽENÍ

Výzva premiéru ČR Bohuslavu Sobotkovi

Výzva ministru financí Andreji Babišovi

 

GLOPOLIS

Glopolis je nezávislé analytické centrum, think-tank, zaměřený na globální výzvy a na to, jak na ně reaguje Česká republika a Evropská Unie.

 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL ČR

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace TI zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 


Štítky: Daňové ráje

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.