Kancléř Mynář porušil zákon. Možné zneužití pravomoci přezkoumají orgány činné v trestním řízení

Vydáno 08. 04. 2020

Zpravodajský server Deník N informoval na konci března o tom, že hradní kancléř Vratislav Mynář byl iniciátorem výhružného dopisu zesnulému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi ze strany čínské ambasády, a to kvůli plánované cestě na Tchaj-wan. Dopis zveřejnil web Aktuálně.cz. Transparency International (TI) řadu let sleduje a aktivně upozorňuje na kauzy spojené s Milošem Zemanem a jeho muži, tento případ není výjimkou.

Hradní kancléř a vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář | zdroj: iDNES.cz

Dle právní analýzy TI popsaným jednáním Vratislav Mynář porušil zákon, protože vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) nepřísluší vykonávat zahraniční politiku státu. Spolupráce s cizí mocí proti vrcholnému ústavnímu činiteli České republiky oprávněně vyvolala kritiku v řadách široké veřejnosti a mezi českými diplomaty, kteří dokonce hovoří i o „zradě“.

Ve hře je trestný čin zneužití pravomoci

V TI máme za to, že se kancléř svým jednáním mohl dopustit trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Prezident republiky sice může jednat navenek a dokonce sjednávat mezinárodní dohody, v čemž mu asistuje KPR, ke každému rozhodnutí v tomto směru však prezident republiky potřebuje spolupodpis premiéra nebo pověřeného ministra.

Vratislav Mynář zde tedy jednal bez jakéhokoliv mandátu a odpovědnosti za zneužití pravomoci ho nezbavuje ani schválení ze strany nadřízeného, byť v jeho případě by to byl prezident republiky, který je z výkonu své funkce neodpovědný.

„Máme za to, že kancléř Mynář nepochybně jednal v rozporu se svými pravomocemi. V tomto duchu se tedy v blízké době obrátíme na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání jeho samého a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem,“ říká Petr Leyer, právník TI.

Prezident Zeman stále hledí stranou

Na webu Pražského hradu je jasně uvedeno, že vedoucí KPR je: „z výkonu své funkce odpovědný prezidentu republiky, který mu ukládá úkoly.“ Ze zákona je prezident také jediným, kdo rozhoduje o jeho odvolání.

Prezident Miloš Zeman ve věci svého kancléře ale nekoná a de facto ho chrání před jakoukoliv odpovědností, když u Mynáře prezident nepřistoupil k žádným opatřením ani poté, co kancléř definitivně prohrál soudní spor o neudělení bezpečnostní prověrky, či po zjištění, že se pokoušel ovlivňovat soudce Ústavního a Nejvyššího správního soudu nebo že se mohl dopustit spáchání dotačního podvodu – v této věci TI podala loni v dubnu na Mynáře trestní oznámení. I tento případ sám o sobě dává prezidentu Zemanovi dostatek důvodů svého přímého podřízeného, kterého si do funkce vybral, odvolat.

Vlastizrada není na pořadu dne

Diskuzi ohledně výhružného dopisu druhému nejvyššímu ústavnímu činiteli, který vypracoval Mynář ve spolupráci s ambasádou Čínské lidové republiky, doprovází také obvinění ze spáchání vlastizrady. Znaky této skutkové podstaty ani jiných trestných činů proti republice však nebyly dle TI naplněny.

„Trestné činy proti republice obecně míří na rozvrat ústavního zřízení a fungování veřejných institucí, obranyschopnosti nebo územní celistvosti. Předpokládá se tedy mnohem citelnější zásah do chodu státu hraničící s ochromením jejich základních funkcí,“ vysvětluje právník TI Jan Dupák.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

04/24

Státní zástupce obžaloval bývalého vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře, jde o dotaci na jeho wellness penzion

04/24

Policie navrhla obžalovat exkancléře Vratislava Mynáře. Trestní oznámení v této věci před pěti lety podala Transparency International

03/23

Prezident Miloš Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská, a. s., která byla odsouzena v kauze ovlivňování dvou set milionové zakázky v Lánské oboře

03/22

Prezident Miloš Zeman udělil milost spolupracovníkovi a šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl pravomocně odsouzen za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun

03/22

Ředitel Lesní správy Lány, spadající pod Kancelář prezidenta republiky, Miloš Balák dostal u soudu pravomocný tříletý trest za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun. Dále si odnesl i peněžitý trest ve výši 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.