Dotace pro Mynáře poskytnuty v rozporu s pravidly

Aktualizováno 17. 03. 2020

Na výstavbu penzionu v Osvětimanech, který provozuje firma hradního kancléře Vratislava Mynáře, byla neoprávněně získána téměř šestimilionovou dotace. Vyplývá to ze závěrů kontroly Úřadu regionální rady ROP Střední Morava. Transparency International (TI) podala ve věci trestní oznámení v dubnu 2019.

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: ČTK

Vychytralý management

Na vybudování penzionu v Osvětimanech byly získány hned dvě problematické dotace, jedna v hodnotě 13 milionů a druhá 6 milionů korun. První zmíněnou dotaci obdržel od Ministerstva školství v roce 2007 spolek Chřibák, ve kterém kancléř Mynář působí jako hospodář. Tento spolek vznikl s cílem rozvíjet místní sportovní areál, který rovněž patří Vratislavu Mynářovi.

Dotace byla určena na ubytovnu pro sportovce, ze které však na konci roku 2008 stála pouze hrubá stavba. A právě tato hrubá stavba pronájmem přešla na firmu hradního kancléře CLEVER MANAGEMENT s.r.o., která si již chystala podklady pro další dotaci z ROP Střední Morava, aby na místě ubytovny mohla vybudovat penzion s wellness centrem. CLEVER MANAGEMENT s.r.o. nakonec tuto dotaci skutečně v roce 2009 od Regionálního operačního programu obdržela.

Kontroly dotací

V lednu 2020 rozhodlo Ministerstvo školství, že má být z celkem třináctimilionové dotace vráceno 975 tisíc korun, kvůli porušení jedné z dotačních podmínek, kterou byl zákaz pronájmu nemovitosti. Teď přišli ke slovu kontroloři Úřadu regionální rady ROP Střední Morava, kteří přezkoumávali plnění dotačních podmínek u druhé, šestimilionové dotace na zmíněný penzion.

„Příjemce bude písemně vyzván k dobrovolné úhradě dotace dotčené zjištěními z veřejnosprávní kontroly,“ popsala další postup Dana Koplíková z Úřadu regionální rady ROP Střední Morava.

Kontroloři z ROP Střední Morava popsali dvě pochybení. Podle nich společnost CLEVER MANAGEMENT s.r.o., za kterou jedná Vratislav Mynář, neuvedla, že na stavbu již jedna dotace poskytnuta byla. Druhým pochybením je uzavření smlouvy o dlouhodobém pronájmu se spolkem Chřibák, který tak porušil podmínky první dotace. Obě popsaná pochybení byla předmětem našeho trestního oznámení.

Kancléř vinu popírá

Vratislav Mynář od počátku jakékoli pochybení odmítá. „Společnost CLEVER MANAGEMENT s.r.o. nepochybila při podání žádosti na dotaci z ROPu Střední Morava a nebýt společnosti CLEVER MANAGEMENT s.r.o., nikdy nemohly být naplněny původní projektové záměry ani dotace MŠMT. Takzvané podmínky udržitelnosti obou dotací byly splněny,“ uvedl již dříve.

Firma proti závěrům kontroly podala celou řadu námitek. Zástupci firmy CLEVER MANAGEMENT s.r.o. se snažili zpochybnit nestrannost kontrolora, který měl údajně o udělení obou dotací být v průběhu jejich udílení informován a momentálně firmě vyčítá neuvedení těchto informací. Veškeré námitky však byly úřadem zamítnuty.

Kancléř Mynář České televizi napsal, že tuto deset let starou záležitost aktuálně nepovažuje za prioritu a že je již předána advokátům, kteří budou v této věci postupovat.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ doplňuje k trestnímu oznámení Jan Dupák, právník TI.

Kdo je Vratislav Mynář?

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana, podnikatel a politik, který působil v pozici předsedy Strany Práv Občanů ZEMANOVCI (SPOZ) a od roku 2006 je zastupitelem městyse Osvětimany a členem jeho finančního výboru.

Z pozice kancléře na sebe upozornil několika kontroverzemi – Národním bezpečnostním úřadem mu nebyla udělena bezpečnostní prověrka, figuroval v nákupu podezřele levné vily od obhájce zastupujícího Romana Janouška nebo dlouhodobě odmítal zveřejnit své majetkové přiznání, které mu nakonec musel nařídit až soud.

Prezidentu Miloši Zemanovi a jeho hradním mužům se v TI věnujeme dlouhodobě. Výčet jednotlivých kauz a nesrovnalostí si můžete projít na našich webových stránkách.

 

Bezplatné právní poradenství podporuje Ministerstvo spravedlnosti v rámci programu Prevence korupčního jednání.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky.

04/20

Firma Clever Management kancléře Mynáře získala podporu ze státního programu Antivirus, ačkoliv státu dluží šestimilionovou vratku za neoprávněnou dotaci

04/20

TI se obrátím na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání kancléře Vratislava Mynáře a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem

4/20

Policie obvinila šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu

04/20

Jednání kancléře Mynáře v souvislosti s iniciováním dopisu čínského velvyslanectví je neslučitelné s jeho funkcí. TI prověří trestněprávní rovinu případu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.