Transparency International nejedná zbaběle. Vratislavu Mynářovi jen došly věcné argumenty

Aktualizováno 26. 04. 2019

Přinášíme odpověď Transparency International ČR (TI) k dnešní tiskové zprávě Pražského hradu, která reaguje na naše trestní oznámení související s vedoucím Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Vratislavem Mynářem a dotacemi na jeho wellness penzion v Osvětimanech.

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: TI

Na rozdíl od pana Mynáře, který mj. nechtěl dlouhodobě zveřejnit vlastní majetkové přiznání do doby, než mu tak nařídil soud, o našich aktivitách otevřeně a pravidelně informujeme, a to jak širokou veřejnost, tak i média.

Proto jsme již minulý týden, hned po odvysílání reportáže „V kancléřově panství“ na České televizi, avizovali, že budeme podávat na vedoucího KPR trestní oznámení týkající se možného dotačního podvodu.

Důkazem jsou mimo jiné sociální sítě TI a příspěvky na Twitteru či Facebooku z 15. dubna 2019, nebo např. zveřejněná informace v Deníku N.

Odmítáme proto nařčení o zbabělcích, protože jsme údajně trestní oznámení podali ve chvíli, kdy je kancléř s prezidentem Milošem Zemanem na služební cestě v Číně (samotné trestní oznámení odešlo z TI včera, tedy 25. dubna 2019 po poledni).

Jako přední česká protikorupční organizace plníme naše poslání a pakliže máme podezření, že došlo či dochází ke spáchání trestného činu, využíváme zákonné možnosti tato podezření nechat prošetřit orgány činnými v trestním řízení.

Vratislav Mynář tak dostane standardní možnost a prostor, jak uplatnit věcně své námitky. Což ani za více než týden od odvysílání reportáže neučinil. Verbální napadání naši organizace proto chápeme pouze jako nevhodné vyjádření státního úředníka a případná žaloba na naši organizaci za údajně křivá obvinění je pouze naivní pomstychtivost založenou na nereálných skutečnostech.

Zbytek vyjádření tiskového odboru KPR považujeme pouze za snahu o odvedení pozornosti od podstaty problému, který bude nyní vyšetřován OČTŘ.

 


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky.

04/20

Firma Clever Management kancléře Mynáře získala podporu ze státního programu Antivirus, ačkoliv státu dluží šestimilionovou vratku za neoprávněnou dotaci

04/20

TI se obrátím na orgány činné v trestním řízení, aby prověřily bližší okolnosti odeslaného dopisu a rozhodly, zda je jednání kancléře Vratislava Mynáře a jeho spolupracovníků natolik závažné, že je zároveň trestným činem

4/20

Policie obvinila šéfa Lán Miloše Baláka z dalšího trestného činu

04/20

Jednání kancléře Mynáře v souvislosti s iniciováním dopisu čínského velvyslanectví je neslučitelné s jeho funkcí. TI prověří trestněprávní rovinu případu

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.