Transparency podává trestní oznámení na Vratislava Mynáře

Vydáno 26. 04. 2019

Transparency International Česká republika (TI) podala trestní oznámení na Vratislava Mynáře, kancléře prezidenta republiky Miloše Zemana. Základem trestního oznámení jsou nedávná zjištění redaktorů pořadu Reportéři ČT a expertů TI, která zazněla v reportáži odvysílané Českou televizí pod názvem „V kancléřově panství“.

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky | zdroj: ČTK

Reportáž se věnuje wellness penzionu v Osvětimanech, který Mynář postavil díky milionům korun z veřejných dotací, a to jak státních, tak z Evropské unie. Vzhledem k tomu, že hradní kancléř při podání žádosti o dotace účelově zatajil důležité informace, aby mohl podporu získat, máme důvodné podezření, že se dopustil trestných činů. 

Vychytralý Clever Managment

Občanské sdružení Chřibák, které kancléř Mynář spoluzakládal a ve kterém si svůj vliv podle mediálních informací udržel doteď, získalo v letech 2007–2008 dotace v celkové výši 26 milionů korun od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Peníze byly určené na rekonstrukci sportovního zařízení a ubytovny pro sportovce v Osvětimanech, která se stojí na Mynářově pozemku. K dokončení ubytovny pro sportovce ale nedošlo. Peníze došly, když byl projekt ve stádiu hrubé stavby.

Následně byl pozemek Mynáře a rozestavěná ubytovna pronajaty společnosti CLEVER MANAGEMENT s.r.o., kterou Mynář koupil od Ivana Kyselého, podnikatele spojovaného s Ivanem Langrem a obviněného v kauze Vidkun. Na pronajaté prostory získal dotaci od regionálního operačního programu Střední Morava (ROP) ve výši téměř 6 milionů korun, mimo jiné na dokončení ubytovny, teď už ale v podobě wellness penzionu.

Vteřiny TI: Jan Dupák – Trestní oznámení TI na Vratislava Mynáře | zdroj: TI

Vratislav Mynář prostřednictvím občanského sdružení a své společnosti získal dotace z národních i evropských prostředků na výstavbu komerčního luxusního penzionu, který hostí mj. prezidenta při jeho návštěvách ve Zlínském kraji.

Porušil přitom podmínky první účelové dotace na sportovní zařízení, které zakazovaly jakýkoliv převod nebo pronájem dotčených nemovitostí a vyžadovaly doložení kolaudace dokončené stavby jako podmínku splnění projektu.

V rámci dotací z programu ROP patřilo dále k povinnostem žadatelů uvést, zda byly na podpořený projekt použity jakékoliv jiné prostředky z veřejných zdrojů. Žadatel tuto skutečnost ROPu zamlčel.

Jak potvrdili pracovníci MŠMT i ROP v reportáži Reportérů ČT vysílané 15. dubna, v obou případech se jedná o závažné nesrovnalosti, které budou prošetřovány.

„V TI jsme přesvědčeni, že se kancléř dopustil trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Vzhledem k výši způsobené škody jde o zvlášť závažné zločiny s dlouhou promlčecí dobou,“ doplňuje k trestnímu oznámení Jan Dupák, právník TI.

Podcast k trestnímu oznámení TI na Vratislava Mynáře s Petrem Leyerem, právníkem TI | zdroj: TI

Kauzy politiků nesmí být „zametány“

Nedávné změny ve vedení Ministerstva spravedlnosti, kdy odcházejícího Jana Kněžínka nahrazuje dlouholetá poradkyně Miloše Zemana v oblasti justice Marie Benešová, jen potvrzují naše obavy, že se v České republice prohlubuje tzv. state capture  (privatizace veřejného zájmu). Důsledkem toho může docházet k „zametání“ trestních kauz a dalšího ohýbání právního státu. Tato obava panuje i v souvislosti s případy hradního kancléře Vratislava Mynáře.

Poslední kroky Miloše Zemana a Andreje Babiše ohrožují nezávislost justice a destabilizují spravedlnost v naší zemi. Jednotlivé kauzy musí být vyšetřovány nezávisle a bez politického tlaku a vlivu.

Proto se Transparency zapojí do pondělního pochodu a demonstrace za nezávislou justici pořádanou občanskou platformou Milion chvilek pro demokracii. Na akci také vystoupí jako řečník David Ondráčka, ředitel TI.

Kdo je Vratislav Mynář?

Vratislav Mynář, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana, podnikatel a politik, který působil v pozici předsedy Strany Práv Občanů ZEMANOVCI (SPOZ) a od roku 2006 je zastupitelem městyse Osvětimany a členem jeho finančního výboru.

Z pozice kancléře na sebe upozornil několika kontroverzemi – Národním bezpečnostním úřadem mu nebyla udělena bezpečnostní prověrka, figuroval v nákupu podezřele levné vily od obhájce zastupujícího Romana Janouška nebo dlouhodobě odmítal zveřejnit své majetkové přiznání, které mu nakonec musel nařídit až soud.

Prezidentu Miloši Zemanovi a jeho hradním mužům se v TI věnujeme dlouhodobě. Výčet jednotlivých kauz a nesrovnalostí si můžete projít na našich webových stránkách.

 

Činnost Právní poradny spolufinancuje Ministerstvo vnitra v rámci programu Prevence korupčního jednání.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

7/21

Transparency se podnětem obrací na Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

7/21

TI se obrací podnětem na Národní sportovní agenturu (NSA), a to ve věci zahájení a doplnění kontroly použití dotací na objekty v Osvětimanech

4/21

TI píše ministru Robertu Plagovi. MŠMT ignoruje naše podněty související s dotacemi pro kancléře Mynáře. Hrozí ztráta 26 milionů korun

02/21

Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, na které trestním oznámením upozornila TI

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.