Ministerstvo školství ignoruje podněty TI týkající se kontroly dotací pro Vratislava Mynáře

Vydáno 09. 11. 2020

Transparency International (TI) dlouhodobě sleduje kauzu zneužívání dotací v Osvětimanech, a to ze strany Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky. Jak potvrdil dotační orgán ROP Střední Morava, dotace na penzion Malovaný, který navštěvoval při svých prezidentských cestách i Miloš Zeman, byly poskytnuty neoprávněně a celou téměř šestimilionovou částku hodlá vymáhat zpět.

Protikorupční organizace TI píše podnět MŠMT | zdroj: TI

Naproti tomu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které poskytlo další dvě dotace v hodnotě 26 milionů korun, je v postupu vůči kancléři zdrženlivější a přes urgenci TI se vůbec nevyjádřilo k našim podnětům.

Reportéři ČT odhalili na začátku minulého roku nesrovnalosti v žádostech o dotace při financování stavby sportoviště a penzionu v Osvětimanech. Na základě odvysílaných zjištění podala TI trestní oznámení na kancléře Mynáře kvůli podezření ze spáchání trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Státní zastupitelství věc stále vyšetřuje.

Na nesrovnalosti v dotacích pro Mynářův osvětimanský spolek Chřibák zareagovali taktéž jejich poskytovatelé. MŠMT zahájilo kontrolu kvůli třináctimilionové dotaci na stavbu ubytovny pro sportovce, která ale nebyla nikdy dokončena. A ROP Střední Morava přezkoumal následnou dotaci ve výši téměř 6 milionů korun na přestavbu rozestavěné ubytovny na luxusní penzion.

Přestože kontroloři MŠMT dospěli k závěru, že došlo k porušení rozpočtové kázně a ministerstvo má nárok na vrácení celé třináctimilionové dotace, byl spolek Chřibák vyzván k vrácení pouze 7,5 % z celkové částky, tedy 975 000 korun. Strohé odůvodnění opakuje mediální vyjádření Pražského hradu, že byl účel dotace dodržen, přestože nikdy nedošlo k dokončení ubytovny pro sportovce a následnou přestavbu na penzion prověřuje policie kvůli podezření z dotačního podvodu.

Letos na jaře Reportéři ČT na základě dokumentů získaných z katastru nemovitostí zjistili, že pochybení mohla být ještě závažnější, než se dříve vědělo. Kupní smlouvy a prohlášení o vlastnictví převáděla vlastnická práva k nemovitostem přímo na Vratislava Mynáře i jeho společnost Clever Management, přestože to bylo zakázáno.

Tyto převody byly později zrušeny, zřejmě ve snaze o zametení stop během řízení o Mynářově prověrce. Přesto se jedná o závažné porušení dotačních podmínek MŠMT, které by mohlo vést až k tomu, že Mynář neoprávněně získá hodnotné nemovitosti v Osvětimanech, mimo jiné zázemí místního fotbalového hřiště.

Proč MŠMT stále mlčí?

TI 2. července 2020 poslala na MŠMT dva podněty. První vyzýval ministerstvo k opětovnému přezkoumání třináctimilionové dotace na ubytovnu a zohlednění nových zjištění ve výši požadované vratky.

Druhý podnět vyzýval ke kontrole další třináctimilionové dotace na sportoviště v Osvětimanech. Tuto dotaci MŠMT dosud nezkontrolovalo. Až do dnešního dne neobdržela TI vůbec žádnou reakci, přestože správní řád vyžaduje vyjádření do 30 dnů, jestli bylo nějaké řízení zahájeno.

Určité zdržení při kontrole čerpání dotací by se dalo v době velmi špatné epidemiologické situace pochopit, ale čtyřměsíční prodlení s jakoukoliv reakcí je nepřijatelné. Podněty byly odeslány do datové schránky MŠMT na začátku července tohoto roku, tedy v období prázdninového uvolnění zdravotních restrikcí, a ministerstvo nezareagovalo ani po písemné urgenci z konce září.

„Zavírání očí MŠMT před podezřeními na zásadní porušení podmínek dotací v celkové výši 26 milionů korun může vést až k tomu, že stát o většinu těchto prostředků nenávratně přijde,“ varuje Jan Dupák, právník TI.

Pochybnosti vyvstávají především v souvislosti s tím, že hradní kancléř již v minulosti usiloval o ovlivnění rozhodnutí ministerstev ve prospěch Pražského hradu.

Na otázky Reportérů ČT ohledně kontrol Mynářových dotací již dříve ministr školství Robert Plaga (za ANO) a celé MŠMT odpovídalo vyhýbavě. Zároveň se nejedná o první případ, kdy česká ministerstva zasáhla ve prospěch dotací proudících do Mynářových Osvětiman. TI bude tuto kauzu i nadále aktivně sledovat.

Ke stažení

Protokol o výsledku kontroly dotace MŠMT na stavbu ubytovny

Výzva MŠMT k vrácení části dotace

Žádost o sdělení stavu věci


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

7/21

Transparency se podnětem obrací na Nejvyšší kontrolní úřad, aby prověřil hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

7/21

TI se obrací podnětem na Národní sportovní agenturu (NSA), a to ve věci zahájení a doplnění kontroly použití dotací na objekty v Osvětimanech

4/21

TI píše ministru Robertu Plagovi. MŠMT ignoruje naše podněty související s dotacemi pro kancléře Mynáře. Hrozí ztráta 26 milionů korun

02/21

Policie obvinila Vratislava Mynáře z dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů EU, na které trestním oznámením upozornila TI

07/20

Státní zastupitelství nebude prověřovat okolnosti vzniku „nátlakového dopisu“ proti cestě Jaroslava Kubery na Tchaj-wan. Argumentace pro založení případu však není přesvědčivá a budí rozpaky

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.