TI píše ministru Plagovi: MŠMT ignoruje naše podněty související s dotacemi pro kancléře Mynáře. Hrozí ztráta 26 milionů korun

Vydáno 09. 04. 2021

Transparency International ČR (TI) se aktivně věnuje dotační kauze prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který získal neoprávněně miliony korun z dotačních programů. Naopak Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT), které kancléři poskytlo dvě dotace ve výši 26 milionů korun, věc neřeší a na naše zaslané podněty nereaguje. Proto se nyní otevřeným dopisem obracíme na ministra Roberta Plagu (za ANO).

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga (za ANO) | zdroj: ČTK

Jedná se o podezření na závažné porušení podmínek poskytnutí dotací. Hrozí přitom, že pokud by MŠMT nadále otálelo s provedením kontroly, mohlo by o možnost domáhat se případného vrácení poskytnutých finančních prostředků zcela přijít.

„Absenci jakékoliv komunikace ze strany Vašeho resortu s TI jakožto s oznamovatelkou považujeme za přinejmenším nešťastnou. Chápeme, že ministerstvo je v současné době vytíženo záležitostmi souvisejícími s řešením epidemie. Nicméně oba podněty byly podány na počátku minulého léta a urgence byla zaslána koncem září minulého roku, kdy situace nebyla zdaleka tak závažná jako nyní. Několikaměsíční prodlení s vyrozuměním TI o tom, jak ministerstvo s podněty naložilo, tak dle našeho názoru nelze po takto dlouhou dobu omlouvat epidemickou situací,“ píše mimo jiné v dopise ministru Robertu Plagovi ředitel TI Petr Leyer.


 Otevřený dopis TI ministru Robertu Plagovi ze dne 8. dubna 2021 | zdroj: TI

Na zneužívání dotací ze strany Vratislava Mynáře, vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, jsme upozornili v dubnu 2019 ve spolupráci s Reportéry ČT, a to dílem V kancléřově panství. TI v této věci následně podala na Mynáře trestní oznámení.

ROP Střední Morava posléze potvrdil, že kancléř získal neoprávněně téměř šestimilionovou dotaci na penzion Malovaný v Osvětimanech a vymáhá ji zpět. Oproti tomu MŠMT mlčí a dotační kauzu ignoruje.

Policie mezitím v únoru 2021 Mynáře obvinila z trestného činu dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie. Prezident Miloš Zeman se prostřednictvím svého mluvčího vyjádřil, že ctí presumpci neviny, a proto Mynář zůstane nadále ve funkci i přes sdělení obvinění.

(Aktualizace ze dne 30. dubna 2021) Ministr Robert Plaga nám 29. dubna 2021 odeslal odpověď na náš otevřený dopis. Jeho slova si můžete přečíst zde.


Projekty a kauzy: Miloš Zeman a jeho muži aneb Hrad s.r.o.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

03/23

Prezident Miloš Zeman udělil milost firmě Energie – stavební a báňská, a. s., která byla odsouzena v kauze ovlivňování dvou set milionové zakázky v Lánské oboře.

03/22

Prezident Miloš Zeman udělil milost spolupracovníkovi a šéfovi Lesní správy Lány Miloši Balákovi. Ten byl pravomocně odsouzen za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun

03/22

Ředitel Lesní správy Lány, spadající pod Kancelář prezidenta republiky, Miloš Balák dostal u soudu pravomocný tříletý trest za ovlivnění veřejné zakázky v Lánské oboře ve výši 200 milionů korun. Dále si odnesl i peněžitý trest ve výši 1,8 milionu a čtyřletý zákaz činnosti

02/22

Nejvyšší kontrolní úřad prověří i na základě podnětu Transparency hospodaření Kanceláře prezidenta republiky

11/21

Národní sportovní agentura (NSA) zahájila na základě podnětu od Transparency šetření dotace pro občanské sdružení Chřibák v němž působí hradní kancléř Vratislav Mynář

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.