Střet zájmů Pavla Blažka

Probíhá Vydáno 24. 08. 2022

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto: Filip Jandourek, zdroj: Český rozhlas

V kostce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) je dle informací novinářů z Hospodářských novin (HN) prověřován policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s korupcí a kupčením s brněnským městským majetkem. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, které Blažek dlouhodobě kritizuje a na jehož fungování má vzhledem ke svému prověřování ze strany policie osobní zájem.

Dle naší protikorupční organizace Transparency International (TI) se tak jedná o zřejmý střet zájmů, kdy člen vládního kabinetu a ministr spravedlnosti Blažek prosazuje změny ve vedení orgánů činných v trestním řízení zabývající se kauzou, kde sám figuruje jako soukromá osoba.

Dále ministr Blažek, po odchodu Ivo Ištvana z pozice vedoucího Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci, podmínil jmenování jeho nástupce Radima Daňhela provedením zásadních změn v rámci olomouckého VSZ, a to včetně personální obměny.

Analýzu fungování VSZ, která má být základem pro tyto požadavky, přitom Ministerstvo spravedlnosti (MSp) odmítá zveřejnit. MSp ale zveřejnilo jen některé závěry, s těmi pak nesouhlasí nejen bývalý vedoucí útvaru Ištvan, ale také současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Celá analýza zůstává nadále neveřejná i přes žádosti o její zveřejnění ze strany HN a TI.

Už v listopadu 2021 jsme upozornili na fakta, že Pavel Blažek je pro svou minulost a současné prošetřování policií velmi kontroverzním kandidátem na ministra spravedlnosti ve vládě Petra Fialy (ODS).

TI systematicky monitoruje kroky ministra Blažka dotýkající se fungovaní vrchních státních zastupitelství v ČR. Aktivně od Ministerstva spravedlnosti požadujeme na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. “stošestka” dle zákona 106/1999 Sb.) analýzy a detaily, o které ministr opírá svá rozhodnutí v případě změn ve vedení VSZ.

O vývoji celé kauzy jsme od listopadu několikrát informovali na našem webu.

11/21

Pavel Blažek se stává aspirantem ODS na post ministra spravedlnosti. TI upozorňuje na jeho střet zájmů a doporučuje stažení nominace.

12/21

Pavel Blažek se stal podruhé ministrem spravedlnosti, a to i přes výraznou kritiku, která jeho nominaci doprovázela.

7/22

Ministr spravedlnosti Blažek navrhuje na uvolněné místo VSZ v Olomouci Radima Daňhela, jehož jmenování podmiňuje provedením zásadních změn, a to včetně výrazné personální obměny. Svou podmínku argumentuje analýzou, kterou ale není ministerstvo schopno doložit.

7/22

Transparency se obrací na Ministerstvo spravedlnosti se žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o poskytnutí analýzy týkající se změn na VSZ v Olomouci.

8/22

TI upozornila, že od května až do srpna 2022 Ministerstvo spravedlnosti neuveřejňovalo na svých webových stránkách poskytnuté informace, které má jako povinný subjekt povinnost zveřejňovat.

8/22

Soudcovská unie ČR se ohrazuje proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka nejmenovat soudce Aleše Novotného do funkce místopředsedy trestního úseku Krajského soudu v Brně. Dle unie se jedná ze strany ministra o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.

8/22

K Soudcovské unie ČR se podporujícím stanoviskem připojila také Unie státních zástupců ČR.

8/22

Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

Pavel Blažek (ODS) je brněnským advokátem a vlivným členem ODS. Působil dlouhou dobu jako komunální politik v Brně. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS) a od roku 2013 je poslancem.  

Podle Hospodářských novin je společně s dalšími významnými členy brněnské ODS prošetřován policií v souvislosti s jeho působením v brněnské politice a kupčením s městskými byty a jiným majetkem. Případ, ve kterém vystupuje i Markéta Vaňková, primátorka Brna za ODS a Blažkova bývalá advokátní koncipientka, dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ). 

I proto Transparency International už v listopadu 2021 apelovala na stažení jeho nominace.  

Spory o Vrchní státní zastupitelství v Olomouci

V březnu 2022, tedy necelý měsíc po schůzce s tehdy nově jmenovaným ministrem spravedlnosti Blažkem oznámil svůj odchod z pozice vrchního státního zástupce Ivo Ištvan, který mimo jiné dohlížel i na zásah policie ve Strakově akademii v roce 2013. Ten stál za pádem tehdejší vlády ODS pod vedením Petra Nečase (ODS), ve které byl Pavel Blažek ministrem spravedlnosti.  

Právě k práci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci má Blažek dlouhodobé výhrady. “Již osm let nejsou státní zástupci schopni prokázat oprávněnost trapného zásahu proti vládě. Spoléhat na to, že se VSZ Olomouc řídí ve své činnosti právem, i proto nelze,” napsal v roce 2021 na facebookové stránky brněnské ODS Blažek s odkazem na kauzu Nagyová.  

Vrchního státního zástupce v Olomouci jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Blažek se přitom již na konci května v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil tak, že si nepřeje, aby Ištvana nahradil někdo z jeho týmu. 

Na začátku července navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž na uvolněný post Radima Daňhela, který do té doby vedl Okresní státní zastupitelství v Kroměříži.  

Ministr Blažek ale podmiňoval jmenování nového olomouckého vrchního státního zástupce provedením zásadních změn na VSZ v Olomouci, a to včetně personální obměny. Požadavky ministrodůvodňoval analýzou fungování VSZ v Olomouci. Výsledky analýzy odmítl nejen bývalý vedoucí útvaru Ivo Ištvan, ale také současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Z podstatné části jsou prezentované výsledky analýzy pochybné i z pohledu TI. 

O poskytnutí celé analýzy požádali novináři Hospodářských novin, kterým ale ministerstvo analýzu nevydalo s tvrzením, že výsledky analýzy byly představeny v ústní formě na poradě ministra spravedlnosti. V odpovědi na jinou žádost Aktuálně.cz ministerstvo reagovalo, že žádná taková porada se nekonala 

„Ani přesto, že v odpovědi ministerstvo samo uvádí, že některé žádané informace neposkytne, nevydalo rozhodnutí o odmítnutí žádosti v té časti, ke které informace nebyly poskytnuty. Tím ministerstvo porušilo zákon o svobodném přístupu k informacím, jelikož v případě neposkytnutí i části informace tento zákon vyžaduje vydání rozhodnutí,“ objasňuje Adam Jareš, vedoucí právník TI. „Důvodem je to, aby se žadatelé mohli neoprávněnému odepření informací bránit odvoláním, o kterém se vede správní řízení,“ dodává. 

O poskytnutí analýzy VSZ v Olomouci požádala i naše protikorupční organizace. Žádost směřovala na poskytnutí analýzy a další související informace ohledně jejího vypracování a prezentace ministrovi. Ani TI však tyto informace nebyly poskytnuty. 

Ministerstvo ve své odpovědi pouze uvedlo, že požadované informace již byly poskytnuty novinářce Adéle Jelínkové, a v příloze TI poskytlo odpověď na její dotazy. Kromě toho, že jde o odpověď zcela jiné žadatelky než TI a která směřovala i na odlišné otázky, neobsahuje poskytnutá odpověď žádné z TI žádaných informací. 

„Určitá reforma vrchních státních zastupitelství může být legitimní. Stejně tak se ministr spravedlnosti může při jmenování předsedů a místopředsedů soudů rozhodovat na základě relevantních dat,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI. „V tomto případě však vznikají pochybnosti ohledně důvodů, na základě kterých chce tyto kroky ministr Blažek provést,” zdůrazňuje. 

Spor o jmenování Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně

Mezitím portál Česká justice informoval o tom, že ministr Blažek odmítá jmenovat soudce Aleše Novotného místopředsedou trestního úseku Krajského soudu v Brně. Tedy instituce, která by v případě, že prověřování ministra či jeho spolupracovníků skončí obžalobou, kauzu soudila.  

Důvodem má podle portálu být, že si Blažek nechal zpracovat hodnocení rozhodování senátu soudce Novotného z pohledu následných nároků na odškodnění za zprošťující rozhodnutí odvolací instancí. Na žádost o informace novinářů z Hospodářských novin ale Ministerstvo spravedlnosti odpovědělo, že ani touto analýzou nedisponuje.   

Proti rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného se ohradila i Soudcovská unie ČR. Podle ní ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce a rozhodnutí ministra je “přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.” 

K vyjádření Soudcovské unie ČR se připojila také Unie státních zástupců ČR, která ve svém stanovisku mimo jiné uvedla, že: Pokud se nejedná o flagrantní pochybení, které vede k vyvození kárné odpovědnosti, mohl by tento důvod k nejmenování ovlivňovat nezávislost soudců a státních zástupců a posilovat v justici alibistické tendence.”

Oproti tomu Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

Vybrané články popisující tuto kauzu

HN: Trable příštího ministra. Blažka prověřuje policie kvůli korupci. Jsou to lži novinářů a žalobců, tvrdí kandidát. 

TI: Pavel Blažek (ODS) by neměl být kandidátem na ministra spravedlnosti 

TI: Požadavky pro kandidáta na vrchního státního zástupce v Olomouci ovlivňuje střet zájmů ministra Blažka 

HN: Ministr Blažek žádá změny u žalobců, kteří prověřují i jeho samého kvůli manipulacím 

HN: “Ministr to slyšel na poradě. Žádná porada nebyla.” Blažek dál tají bič na žalobce 

TI: Ministr Blažek přes svůj střet zájmů prosazuje personální požadavky u orgánů činných v trestním řízení. Jeho resort neposkytuje informace a mlží 

iRozhlas.cz: Soudcovská unie se zastala Novotného. Blažkovy argumenty pro nejmenování vidí jako nebezpečné 

Česká televize: Blažek odmítl povýšit soudce kvůli jeho verdiktům. Nepřijatelné a nebezpečné, kritizuje Soudcovská unie 

ČTK: Blažek: Soudci a státní zástupci občas podléhají tomu, co chtějí média

5:59: Potíže ministra Blažka. Zlepšuje justici, nebo chrání sebe a přátele?

Deník Referendum: Hledání rozdílů mezi Pavlem Blažkem a Marií Benešovou

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

8/22

Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

8/22

K Soudcovské unie ČR se podporujícím stanoviskem připojila také Unie státních zástupců ČR.

8/22

Soudcovská unie ČR se ohrazuje proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka nejmenovat soudce Aleše Novotného do funkce místopředsedy trestního úseku Krajského soudu v Brně. Dle unie se jedná ze strany ministra o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.

8/22

TI upozornila, že od května až do srpna 2022 Ministerstvo spravedlnosti neuveřejňovalo na svých webových stránkách poskytnuté informace, které má jako povinný subjekt povinnost zveřejňovat.

7/22

Transparency se obrací na Ministerstvo spravedlnosti se žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o poskytnutí analýzy týkající se změn na VSZ v Olomouci.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.