Střet zájmů Pavla Blažka

Probíhá Vydáno 24. 08. 2022

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek | foto: Filip Jandourek, zdroj: Český rozhlas

V kostce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) je dle informací novinářů z Hospodářských novin (HN) prověřován policisty z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v souvislosti s korupcí a kupčením s brněnským městským majetkem. Případ dozoruje Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci, které Blažek dlouhodobě kritizuje a na jehož fungování má vzhledem ke svému prověřování ze strany policie osobní zájem.

Podcast TI Stošestka ze srpna 2023 | zdroj: TI

Dle naší protikorupční organizace Transparency International (TI) se tak jedná o zřejmý střet zájmů, kdy člen vládního kabinetu a ministr spravedlnosti Blažek prosazuje změny ve vedení orgánů činných v trestním řízení zabývající se kauzou, kde sám figuruje jako soukromá osoba.

Dále ministr Blažek, po odchodu Ivo Ištvana z pozice vedoucího Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci, podmínil jmenování jeho nástupce Radima Daňhela provedením zásadních změn v rámci olomouckého VSZ, a to včetně personální obměny.

Analýzu fungování VSZ, která má být základem pro tyto požadavky, přitom Ministerstvo spravedlnosti (MSp) odmítalo zveřejnit. MSp zveřejnilo jen některé závěry, s těmi pak nesouhlasí nejen bývalý vedoucí útvaru Ištvan, ale také současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Po několika žádostech o informace na základě zákona 106 a po mediálním tlaku na zveřejnění analýzy se ukázalo, že se jedná pouze o prezentací resortu spravedlnosti.

V současné době ministr Blažek žádá o informace z živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty, o čemž píší Seznam Zprávy. S ohledem na to, že tato věc se dotýká jak přímo osoby pana ministra Blažka, tak dalších členů ODS, jedná se o neakceptovatelné vměšování do výkonu orgánů činných v trestním řízení (OČTŘ), kterým ministr Blažek narušuje nezávislost vyšetřování a trestního řízení. Proto se TI obrátila na premiéra Petra Fialu (ODS) s žádostí o jeho odvolání.

Už v listopadu 2021 jsme upozornili na fakta, že Pavel Blažek je pro svou minulost a současné prošetřování policií velmi kontroverzním kandidátem na ministra spravedlnosti ve vládě Petra Fialy (ODS).

TI systematicky monitoruje kroky ministra Blažka dotýkající se fungovaní vrchních státních zastupitelství v ČR. Aktivně od Ministerstva spravedlnosti požadujeme na základě zákona o svobodném přístupu k informacím (tzv. “stošestka” dle zákona 106/1999 Sb.) analýzy a detaily, o které ministr opírá svá rozhodnutí v případě změn ve vedení VSZ.

O vývoji celé kauzy jsme od listopadu 2021 několikrát informovali na našem webu.

11/21

Pavel Blažek se stává aspirantem ODS na post ministra spravedlnosti. TI upozorňuje na jeho střet zájmů a doporučuje stažení nominace.

12/21

Pavel Blažek se stal podruhé ministrem spravedlnosti, a to i přes výraznou kritiku, která jeho nominaci doprovázela.

7/22

Ministr spravedlnosti Blažek navrhuje na uvolněné místo VSZ v Olomouci Radima Daňhela, jehož jmenování podmiňuje provedením zásadních změn, a to včetně výrazné personální obměny. Svou podmínku argumentuje analýzou, kterou ale není ministerstvo schopno doložit.

7/22

Transparency se obrací na Ministerstvo spravedlnosti se žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o poskytnutí analýzy týkající se změn na VSZ v Olomouci.

8/22

TI upozornila, že od května až do srpna 2022 Ministerstvo spravedlnosti neuveřejňovalo na svých webových stránkách poskytnuté informace, které má jako povinný subjekt povinnost zveřejňovat.

8/22

Soudcovská unie ČR se ohrazuje proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka nejmenovat soudce Aleše Novotného do funkce místopředsedy trestního úseku Krajského soudu v Brně. Dle unie se jedná ze strany ministra o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.

8/22

K Soudcovské unie ČR se podporujícím stanoviskem připojila také Unie státních zástupců ČR.

8/22

Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

2/23

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se pokouší získat informace z vyšetřování živé kauzy, kde je mezi osobami policejního zájmu primátorka Markéta Vaňková (ODS), píší Seznam Zprávy. TI ministra Blažka vyzvala k rezignaci.

2/23

Transparency se obrátila na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

6/23

TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Vítu Rakušanovi (STAN), Ivanu Bartošovi (Piráti) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), a to ve věci střetu zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

7/23

Evropská komise v rámci aktuální zprávy týkající se hodnocení stavu právního státu v ČR mimo jiné upozorňuje na kauzu související se střetem zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

8/23

Investigativní reportéři zpravodajského online serveru Seznam Zprávy odhalili osobní setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, poradcem exprezidenta Miloše Zemana a prokremelským překupníkem s vlivem. Blažek pětihodinové setkání v pražské restauraci omlouvá výmluvou na deštivé počasí.

11/23

Pavel Blažek se zbavil nepohodlného oznamovatele. Petr Fiala by mu měl udělit druhou žlutou kartu.

Pavel Blažek (ODS) je brněnským advokátem a vlivným členem ODS. Působil dlouhou dobu jako komunální politik v Brně. V letech 2012 až 2013 byl ministrem spravedlnosti ve vládě Petra Nečase (ODS) a od roku 2013 je poslancem.  

Podle Hospodářských novin je společně s dalšími významnými členy brněnské ODS prošetřován policií v souvislosti s jeho působením v brněnské politice a kupčením s městskými byty a jiným majetkem. Případ, ve kterém vystupuje i Markéta Vaňková, primátorka Brna za ODS a Blažkova bývalá advokátní koncipientka, dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci (VSZ). 

I proto Transparency International už v listopadu 2021 apelovala na stažení jeho nominace.  

Spory o Vrchní státní zastupitelství v Olomouci

V březnu 2022, tedy necelý měsíc po schůzce s tehdy nově jmenovaným ministrem spravedlnosti Blažkem oznámil svůj odchod z pozice vrchního státního zástupce Ivo Ištvan, který mimo jiné dohlížel i na zásah policie ve Strakově akademii v roce 2013. Ten stál za pádem tehdejší vlády ODS pod vedením Petra Nečase (ODS), ve které byl Pavel Blažek ministrem spravedlnosti.  

Právě k práci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci má Blažek dlouhodobé výhrady. “Již osm let nejsou státní zástupci schopni prokázat oprávněnost trapného zásahu proti vládě. Spoléhat na to, že se VSZ Olomouc řídí ve své činnosti právem, i proto nelze,” napsal v roce 2021 na facebookové stránky brněnské ODS Blažek s odkazem na kauzu Nagyová.  

Vrchního státního zástupce v Olomouci jmenuje ministr spravedlnosti na návrh nejvyššího státního zástupce. Blažek se přitom již na konci května v rozhovoru pro deník Právo vyjádřil tak, že si nepřeje, aby Ištvana nahradil někdo z jeho týmu. 

Na začátku července navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž na uvolněný post Radima Daňhela, který do té doby vedl Okresní státní zastupitelství v Kroměříži.  

Ministr Blažek ale podmiňoval jmenování nového olomouckého vrchního státního zástupce provedením zásadních změn na VSZ v Olomouci, a to včetně personální obměny. Požadavky ministrodůvodňoval analýzou fungování VSZ v Olomouci. Výsledky analýzy odmítl nejen bývalý vedoucí útvaru Ivo Ištvan, ale také současný nejvyšší státní zástupce Igor Stříž. Z podstatné části jsou prezentované výsledky analýzy pochybné i z pohledu TI. 

O poskytnutí celé analýzy požádali novináři Hospodářských novin, kterým ale ministerstvo analýzu nevydalo s tvrzením, že výsledky analýzy byly představeny v ústní formě na poradě ministra spravedlnosti. V odpovědi na jinou žádost Aktuálně.cz ministerstvo reagovalo, že žádná taková porada se nekonala 

„Ani přesto, že v odpovědi ministerstvo samo uvádí, že některé žádané informace neposkytne, nevydalo rozhodnutí o odmítnutí žádosti v té časti, ke které informace nebyly poskytnuty. Tím ministerstvo porušilo zákon o svobodném přístupu k informacím, jelikož v případě neposkytnutí i části informace tento zákon vyžaduje vydání rozhodnutí,“ objasňuje Adam Jareš, vedoucí právník TI. „Důvodem je to, aby se žadatelé mohli neoprávněnému odepření informací bránit odvoláním, o kterém se vede správní řízení,“ dodává. 

O poskytnutí analýzy VSZ v Olomouci požádala i naše protikorupční organizace. Žádost směřovala na poskytnutí analýzy a další související informace ohledně jejího vypracování a prezentace ministrovi. Ani TI však tyto informace nebyly poskytnuty. 

Ministerstvo ve své odpovědi pouze uvedlo, že požadované informace již byly poskytnuty novinářce Adéle Jelínkové, a v příloze TI poskytlo odpověď na její dotazy. Kromě toho, že jde o odpověď zcela jiné žadatelky než TI a která směřovala i na odlišné otázky, neobsahuje poskytnutá odpověď žádné z TI žádaných informací. 

„Určitá reforma vrchních státních zastupitelství může být legitimní. Stejně tak se ministr spravedlnosti může při jmenování předsedů a místopředsedů soudů rozhodovat na základě relevantních dat,“ vysvětluje Petr Leyer, právník a člen Správní rady TI. „V tomto případě však vznikají pochybnosti ohledně důvodů, na základě kterých chce tyto kroky ministr Blažek provést,” zdůrazňuje. 

Spor o jmenování Aleše Novotného místopředsedou Krajského soudu v Brně

Mezitím portál Česká justice informoval o tom, že ministr Blažek odmítá jmenovat soudce Aleše Novotného místopředsedou trestního úseku Krajského soudu v Brně. Tedy instituce, která by v případě, že prověřování ministra či jeho spolupracovníků skončí obžalobou, kauzu soudila.  

Důvodem má podle portálu být, že si Blažek nechal zpracovat hodnocení rozhodování senátu soudce Novotného z pohledu následných nároků na odškodnění za zprošťující rozhodnutí odvolací instancí. Na žádost o informace novinářů z Hospodářských novin ale Ministerstvo spravedlnosti odpovědělo, že ani touto analýzou nedisponuje.   

Proti rozhodnutí nejmenovat Aleše Novotného se ohradila i Soudcovská unie ČR. Podle ní ministr není oprávněný ani odborně způsobilý hodnotit rozhodování konkrétního soudce a rozhodnutí ministra je “přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.” 

K vyjádření Soudcovské unie ČR se připojila také Unie státních zástupců ČR, která ve svém stanovisku mimo jiné uvedla, že: Pokud se nejedná o flagrantní pochybení, které vede k vyvození kárné odpovědnosti, mohl by tento důvod k nejmenování ovlivňovat nezávislost soudců a státních zástupců a posilovat v justici alibistické tendence.”

Oproti tomu Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

Ministr Pavel Blažek žádá informace o kauze, kde je sám prověřovaný

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek zažádal o informace z živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty. V ní figurují členové místní stranické buňky ODS a také sám ministr v roli prověřovaného. Jedná se o neakceptovatelné vměšování do výkonu orgánů činných v trestním řízení (OČTŘ), kterým narušuje nezávislost vyšetřování a trestního řízení. 

Stále tak není jasné, zda jeho zájem o brněnskou kauzu souvisí s plněním úkolů Ministerstva spravedlnosti či vlády samotné.

Dalším bodem je komunikace ministra na jeho oficiálním twitterovém účtu, kde ze všech běžících kauz v Česku, opakovaně komentuje především kupčení s městskými byty v Brně.

„Pavel Blažek tomuto konkrétnímu případu věnuje nebývalou pozornost i na jeho twitterovém účtu, kde pro změnu neváhá útočit na OČTŘ, novináře a občanskou společnost. Toto si politik ve veřejné funkci nesmí dovolit a takové chování nemá být tolerováno,“ říká David Kotora, vedoucí komunikace TI.

Transparency vyzvala premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka

Transparency International ČR (TI) se otevřeným dopisem obrací na předsedu vlády Petra Fialu (ODS) s výzvou k odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Důvodem je setrvalý střet zájmů šéfa resortu spravedlnosti a zejména jeho aktivní vměšování se do živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty.

Připomeneme, že Petr Fiala se v roce 2019 vyjádřil ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s jmenováním Marie Benešové (za ANO) do čela Ministerstva spravedlnosti:

„Navržením Marie Benešové na funkci ministryně spravedlnosti krátce poté, co se objevila informace o tom, že premiér Babiš může stanout před soudem kvůli dotačnímu podvodu, zašly věci příliš daleko.“ 

Nynější situace týkající se ministra spravedlnosti ve vládě Petra Fialy není odlišná. Naopak ministr Blažek aktivně využívá svou veřejnou funkci k tomu, aby zasahoval do kauzy týkající se jeho osoby a členů ODS, tedy politické strany, které je Fiala předsedou.

„Proto Vás pane premiére jménem TI vyzývám, abyste Pavla Blažka z čela Ministerstva spravedlnosti odvolal, a dostál tak slibu, který jste občanům České republiky před sněmovními volbami v roce 2021 dal, tedy že Vaše vláda bude vládou ´Změny´, chcete občanům vrátit důvěru ve stát a budete vyžadovat vyšší politickou integritu než za vlády Andreje Babiše,“ píše v otevřeném dopise předsedovi vlády Ondřej Kopečný, ředitel TI.

Celý dopis si můžete přečíst online zde

Vybrané články popisující tuto kauzu

iRozhlas.cz: Nátlak na žalobce? Ministr Blažek stupňuje zájem o živou kauzu, v sázce je nezávislost vyšetřování

Seznam Zprávy: Ministr Blažek zjišťuje osobní informace o žalobkyni kauzy, v níž ho prověřují

Seznam Zprávy: Blažek bombarduje žalobce. Chce informace o kauze, v níž je sám podezřelý

TI: Transparency se obrací na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka

HN: Trable příštího ministra. Blažka prověřuje policie kvůli korupci. Jsou to lži novinářů a žalobců, tvrdí kandidát. 

TI: Pavel Blažek (ODS) by neměl být kandidátem na ministra spravedlnosti 

TI: Požadavky pro kandidáta na vrchního státního zástupce v Olomouci ovlivňuje střet zájmů ministra Blažka 

HN: Ministr Blažek žádá změny u žalobců, kteří prověřují i jeho samého kvůli manipulacím 

HN: “Ministr to slyšel na poradě. Žádná porada nebyla.” Blažek dál tají bič na žalobce 

TI: Ministr Blažek přes svůj střet zájmů prosazuje personální požadavky u orgánů činných v trestním řízení. Jeho resort neposkytuje informace a mlží 

iRozhlas.cz: Soudcovská unie se zastala Novotného. Blažkovy argumenty pro nejmenování vidí jako nebezpečné 

Česká televize: Blažek odmítl povýšit soudce kvůli jeho verdiktům. Nepřijatelné a nebezpečné, kritizuje Soudcovská unie 

ČTK: Blažek: Soudci a státní zástupci občas podléhají tomu, co chtějí média

5:59: Potíže ministra Blažka. Zlepšuje justici, nebo chrání sebe a přátele?

Deník Referendum: Hledání rozdílů mezi Pavlem Blažkem a Marií Benešovou

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

11/23

Pavel Blažek se zbavil nepohodlného oznamovatele. Petr Fiala by mu měl udělit druhou žlutou kartu.

8/23

Investigativní reportéři zpravodajského online serveru Seznam Zprávy odhalili osobní setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, poradcem exprezidenta Miloše Zemana a prokremelským překupníkem s vlivem. Blažek pětihodinové setkání v pražské restauraci omlouvá výmluvou na deštivé počasí.

7/23

Evropská komise v rámci aktuální zprávy týkající se hodnocení stavu právního státu v ČR mimo jiné upozorňuje na kauzu související se střetem zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

6/23

TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Vítu Rakušanovi (STAN), Ivanu Bartošovi (Piráti) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), a to ve věci střetu zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

2/23

Transparency se obrátila na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.