TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran ve věci střetu zájmů Pavla Blažka

Vydáno 15. 06. 2023

Premiér Petr Fiala (ODS) se rozhodl soustavně si zakrývat oči před střetem zájmů jeho ministra a spolustraníka Pavla Blažka (ODS). Ten přitom zasahuje do průběhu vyšetřování v živé kauze, kde figurují jeho blízcí spolupracovníci, a dokonce i on sám jako prověřovaný. Proto se Transparency International ČR (TI) nyní obrací otevřenými dopisy na předsedy ostatních koaličních stran a hnutí ve vládě.

Memorandum SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti a STAN) po sněmovních volbách 2021. Zleva: Marian Jurečka, předseda KDU-ČSL, Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09, Petr Fiala, předseda ODS, Ivan Bartoš, předseda Pirátů a Vít Rakušan, předseda STAN | zdroj: Seznam Zprávy

„Od února ministr spravedlnosti několikrát žádal informace od státního zastupitelství týkající se této kauzy, což vysvětloval zákonem danou pravomocí, kdy podle svých slov: ´plní jen funkci pošťáka´, protože se ho skrze interpelace ptají kolegové z ODS a také z dalších politických subjektů zastoupených ve Sněmovně, jejichž politici jsou v kauze také zapojeni,” píše v dopisech ředitel TI, Ondřej Kopečný. 

Náhled jednoho z otevřených dopisů zástupcům vládní koalice | zdroj: TI 

Tam kde Marie Benešová (za ANO) byla potenciálním rizikem ve vládě Andreje Babiše (ANO), kdy hrozilo, že bude aktivně zasahovat do kauz, současný ministr spravedlnosti Pavel Blažek dávno linii rizika překročil, využívá politické moci a aktivně zasahuje do živých kauz, kde má osobní zájem. 

Transparency již v únoru premiéra Petra Fialu (ODS) vyzývala, aby svého spolustraníka Pavla Blažka z funkce odvolal. Ten však problém řešit nehodlá a vývoj celé situace ignoruje. A to i po rezignaci olomouckého vrchního státního zástupce Radima Daňhela. 

Proto v této věci TI posílá dopisy Ivanu Bartošovi (Piráti), Vítu Rakušanovi (STAN), Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL) a Markétě Pekarové Adamové (TOP 09).


Projekty a kauzy: Střet zájmů Pavla Blažka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

11/23

Pavel Blažek se zbavil nepohodlného oznamovatele. Petr Fiala by mu měl udělit druhou žlutou kartu.

8/23

Investigativní reportéři zpravodajského online serveru Seznam Zprávy odhalili osobní setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, poradcem exprezidenta Miloše Zemana a prokremelským překupníkem s vlivem. Blažek pětihodinové setkání v pražské restauraci omlouvá výmluvou na deštivé počasí.

7/23

Evropská komise v rámci aktuální zprávy týkající se hodnocení stavu právního státu v ČR mimo jiné upozorňuje na kauzu související se střetem zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

6/23

TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Vítu Rakušanovi (STAN), Ivanu Bartošovi (Piráti) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), a to ve věci střetu zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

2/23

Transparency se obrátila na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.