Ministerstvu spravedlnosti vládne Pavel Blažek, tak mu do toho hlavně nemluvme

Vydáno 14. 09. 2022

Vláda Petra Fialy se zaštiťuje odkazem Václava Havla, avšak ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi se základní principy demokracie, a zvláště občanská společnost příčí.

Pavel Blažek (ODS), ministr spravedlnosti | zdroj: Facebook Ministerstva spravedlnosti ČR

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v posledních dnech přilákal pozornost médií svým projevem ve Sněmovně, ve kterém varoval před dopady energetické krize nejen na peněženky obyvatel, ale i na demokratický systém země. V několika rozhovorech poté poodhalil, jak o demokracii vlastně přemýšlí.

Podle Blažka žádná demokracie nikdy nepřežila bez fungující ekonomiky. Jistě lze souhlasit s tím, že prosperita demokracii pomáhá posilovat, ale rozhodně ji nezaručí, jak je vidět v řadě zemí s autoritářskými režimy. Spoléhat na to, že stačí spravit ekonomiku a demokracie bude zachráněna, je ve světě paralelních krizí velmi krátkozraké.

Zásadním úkolem vlády, obzvláště v těžké době, je posilovat důvěru v to, že demokratické instituce, a to nejen v podobě kamenných úřadů, ale i ve formě pravidel a norem, odrážejí zájmy společnosti, jsou spravedlivé a transparentní a dokážou nabídnout řešení alespoň nejpalčivějších společenských problémů.

Nezbytnou podmínkou této důvěry je dialog mezi představiteli institucí a občany. Jak si tento dialog pan ministr představuje, naznačuje jeho interpretace událostí kolem nejmenování soudce Novotného do funkce místopředsedy Krajského soudu v Brně či v případě jeho střetu zájmů. Může se zdát, že jde o nepodstatné epizody. Ve skutečnosti však dobře ilustrují Blažkovo pojetí demokracie.

Celý případ podle pana ministra rozvířili Transparency International a investigativní novináři z vydavatelství Economia, když se ptali na důvody nejmenování soudce Aleše Novotného. Jinými slovy, kdyby se hloupě neptali, byl by klid. Toto zdůvodnění je nejen nepřesné, ale i nesmyslné.

Informací, že soudce Novotný nebude jmenován, se jako první chlubil server Česká justice. Dotazy novinářů i Transparency International přišly až po zveřejnění tohoto článku.

Ondřej Kopečný, ředitel české kanceláře TI | fotografie: Jan Volejníček

Zaštiťují se Havlem, ale praxe je opačná

Zlobit se na novináře a zástupce občanské společnosti kvůli tomu, že se hloupě ptají, je poněkud zvláštní, obzvláště když tak činí vláda, která se ráda zaštiťuje odkazem Václava Havla. Právě prezident Havel demokracii podmiňoval existencí aktivní občanské společnosti. Tedy takové společnosti, která se zajímá o veřejné dění a pokládá zástupcům, jimž svěřila moc, i nepříjemné otázky.

Tato občanská společnost ale pana ministra zřejmě dráždí. Vláda se přece zpovídá parlamentu, nikoli zájmovým sdružením. Když ale pana ministra otravují dotazy novinářů a protikorupční organizace, jak chce zvládnout mnohem palčivější otázky od náměstí plného lidí, kteří zažívají pocit strachu a nejistoty z toho, co přijde? Jak chce udržet jejich důvěru?

Ano, fungující ekonomika je pro demokracii důležitá. Ale schopnost vést s občany dialog a posilovat jejich důvěru odpovídáním na nepříjemné otázky je obzvlášť v těžkých dobách ještě důležitější. Jinak hrozí, že až pan ministr a jeho kolegové z vlády začnou lidem vysvětlovat, jak vyřeší vysoké ceny energií nebo hrozící recesi, už je nikdo nebude poslouchat, natož jim věřit.

Autorem je ředitel české kanceláře TI. Komentář byl sepsán pro Deník Referendum.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Pavla Blažka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

8/22

Česká advokátní komora se za ministra Blažka postavila s odůvodněním, že v rámci kompetence se ministr nepochybně může rozhodnout, že návrhu na jmenování navrženého kandidáta do funkce nevyhoví.

8/22

K Soudcovské unie ČR se podporujícím stanoviskem připojila také Unie státních zástupců ČR.

8/22

Soudcovská unie ČR se ohrazuje proti rozhodnutí ministra spravedlnosti Pavla Blažka nejmenovat soudce Aleše Novotného do funkce místopředsedy trestního úseku Krajského soudu v Brně. Dle unie se jedná ze strany ministra o přímý a nepřípustný zásah moci výkonné do rozhodovací činnosti soudců.

8/22

TI upozornila, že od května až do srpna 2022 Ministerstvo spravedlnosti neuveřejňovalo na svých webových stránkách poskytnuté informace, které má jako povinný subjekt povinnost zveřejňovat.

7/22

Transparency se obrací na Ministerstvo spravedlnosti se žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím, o poskytnutí analýzy týkající se změn na VSZ v Olomouci.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.