Transparency se obrací na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka

Vydáno 28. 02. 2023

Nevládní protikorupční organizace Transparency International ČR (TI) se otevřeným dopisem obrací na předsedu vlády Petra Fialu (ODS) s výzvou k odvolání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Důvodem je setrvalý střet zájmů šéfa resortu spravedlnosti a zejména jeho aktivní vměšování se do živé kauzy týkající se brněnského případu kupčení s městskými byty, o čemž informují Seznam Zprávy. V ní figurují členové místní stranické buňky ODS a také sám ministr v roli prověřovaného.

Premiér Petr Fiala (ODS) a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) | zdroj: Úřad vlády ČR 

TI už v listopadu roku 2021, kdy Petr Fiala sestavoval kabinet, upozornila na jasná rizika, proč by Pavel Blažek neměl být ministrem spravedlnosti. Naše obavy se posléze hned několikrát potvrdily, kdy se opakovaně dostával do střetu zájmů.

Ministr spravedlnosti například provedl změnu ve vedení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kam do čela dosadil Radima Daňhela. Vše odůvodnil na základě analýzy, která se po několika žádostech o informace na základě zákona 106 a po mediálním tlaku ze strany redaktorů Hospodářských novin na její zveřejnění ukázala jako nicneříkající prezentace.

V současné době ministr Blažek zažádal o informace z výše zmíněné živé kauzy. Jedná se o neakceptovatelné vměšování do výkonu orgánů činných v trestním řízení (OČTŘ), kterým narušuje nezávislost vyšetřování a trestního řízení.

V jeho posledním veřejném vyjádření k této kauze prakticky ignoruje závažná zjištění a komunikuje stylem: teď tu vládneme my, takže nám do toho média a občanská společnosti laskavě nemluvte. To je v západních demokraciích, které často ODS cituje, nepřípustné. Stále tak není jasné, zda jeho zájem o brněnskou kauzu souvisí s plněním úkolů Ministerstva spravedlnosti či vlády samotné.

Dalším bodem je komunikace ministra na jeho oficiálním twitterovém účtu, kde ze všech běžících kauz v Česku, opakovaně komentuje především kupčení s městskými byty v Brně.

„Pavel Blažek tomuto konkrétnímu případu věnuje nebývalou pozornost i na jeho twitterovém účtu, kde pro změnu neváhá útočit na OČTŘ, novináře a občanskou společnost. Toto si politik ve veřejné funkci nesmí dovolit a takové chování nemá být tolerováno,“ říká David Kotora, vedoucí komunikace TI.


 Otevřený dopis TI premiérovi Petru Fialovi ze dne 28. února 2023 | zdroj: TI

Také připomeneme, že Petr Fiala se v roce 2019 vyjádřil ke střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) v souvislosti s jmenováním Marie Benešové (za ANO) do čela Ministerstva spravedlnosti:

„Navržením Marie Benešové na funkci ministryně spravedlnosti krátce poté, co se objevila informace o tom, že premiér Babiš může stanout před soudem kvůli dotačnímu podvodu, zašly věci příliš daleko.“ 

Nynější situace týkající se ministra spravedlnosti ve vládě Petra Fialy není odlišná. Naopak ministr Blažek aktivně využívá svou veřejnou funkci k tomu, aby zasahoval do kauzy týkající se jeho osoby a členů ODS, tedy politické strany, které je Fiala předsedou.

„Proto Vás pane premiére jménem TI vyzývám, abyste Pavla Blažka z čela Ministerstva spravedlnosti odvolal, a dostál tak slibu, který jste občanům České republiky před sněmovními volbami v roce 2021 dal, tedy že Vaše vláda bude vládou ´Změny´, chcete občanům vrátit důvěru ve stát a budete vyžadovat vyšší politickou integritu než za vlády Andreje Babiše,“ píše v otevřeném dopise předsedovi vlády Ondřej Kopečný, ředitel TI.

Celý dopis si můžete přečíst online zde. Kauzu budeme v TI nadále sledovat a o dalším vývoji budeme informovat jak experty a média, tak i širokou veřejnost.


Projekty a kauzy: Střet zájmů Pavla Blažka

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

11/23

Pavel Blažek se zbavil nepohodlného oznamovatele. Petr Fiala by mu měl udělit druhou žlutou kartu.

8/23

Investigativní reportéři zpravodajského online serveru Seznam Zprávy odhalili osobní setkání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) s Martinem Nejedlým, poradcem exprezidenta Miloše Zemana a prokremelským překupníkem s vlivem. Blažek pětihodinové setkání v pražské restauraci omlouvá výmluvou na deštivé počasí.

7/23

Evropská komise v rámci aktuální zprávy týkající se hodnocení stavu právního státu v ČR mimo jiné upozorňuje na kauzu související se střetem zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

6/23

TI posílá otevřené dopisy předsedům vládních stran Markétě Pekarové Adamové (TOP 09), Vítu Rakušanovi (STAN), Ivanu Bartošovi (Piráti) a Marianu Jurečkovi (KDU-ČSL), a to ve věci střetu zájmů ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS).

2/23

Transparency se obrátila na premiéra Petra Fialu, aby odvolal ministra spravedlnosti Pavla Blažka.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.