Pavel Blažek (ODS) by neměl být kandidátem na ministra spravedlnosti

Vydáno 30. 11. 2021

Transparency International (TI) apeluje na vedoucí představitele nastupující vládní koalice, aby přehodnotili nominaci Pavla Blažka na post ministra spravedlnosti. Advokát, který je v současnosti prošetřován policií v případech souvisejících s kauzou Stoka, je tak ve střetu zájmů. Čelný představitel justice v Česku nesmí být spojován s korupčními kauzami.

Pavel Blažek | fotografie: Filip Jandourek | zdroj: Český rozhlas

Petr Fiala, předseda ODS a lídr koalice SPOLU, byl v neděli 26. listopadu 2021 na zámku v Lánech prezidentem Milošem Zemanem jmenován předsedou vlády České republiky. Fiala má nyní za úkol sestavit novou vládu, která se formuje z koalic SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PIRSTAN (Piráti, Starostové).

Debata nad samotným složením kabinetu zaznamenala v minulém týdnu první větší zádrhel. Hnutí STAN nominovalo na post ministra průmyslu a obchodu svého místopředsedu a sponzora Věslava Michalika. Ten posléze svou kandidaturu stáhl vzhledem k podezření na střet zájmů a jeho dosud nevysvětlené podnikatelské aktivity.

„Z dostupných informací zatím nelze jednoznačně říct, zda se kandidát na ministra průmyslu a obchodu Věslav Michalik převodem rodinného majetku do investičního fondu Valour dokázal zbavit střetu zájmů,“ upozornil dříve vedoucí analytik TI Milan Eibl.

Podcast Stošestka | zdroj: TI

Kandidát na ministra spravedlnosti vyšetřovaný policií. Česko 2021

Minimálně stejnou pozornost si ale zaslouží aspirant na post ministra spravedlnosti. Jedná se o advokáta Pavla Blažka (ODS), který tento resort už jednou řídil, a to od července 2012 do července 2013, kdy vláda Petra Nečase (ODS) předčasně skončila premiérovou demisí.

Zásadní překážkou pro vykonávání ministerské role je prošetřování jeho osoby ze strany elitních policistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) a tím vznikající střet zájmů. Podle informací, které přinesly Hospodářské noviny je v současnosti kandidát na ministra spravedlnosti za ODS jedním z prověřovaných, kteří měli kupčit s majetkem města Brna a brát úplatky.

„Není možné, aby kandidát na jakéhokoliv ministra byl současně v hledáčku institucí, nad kterými má bdít. Taková situace by nutně zavdávala zásadním pochybnostem, zda nebude ovlivňováno vyšetřování výše zmíněných skutků,” upozorňuje ředitel TI Petr Leyer.

„Pavel Blažek je z hlediska své minulosti i současnosti kontroverzní kandidát. Efektem jeho působení bude minimálně další podrytí důvěry v resort spravedlnosti. Z mého pohledu je tedy stejně toxický jako třeba Marie Benešová a rozhodně nepřináší žádnou proklamovanou změnu,“ doplňuje.

Setkání v Lánech. Zleva: Miloš Zeman, Pavel Blažek, Petr Fiala | zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Transparency apeluje na stáhnutí nominace Pavla Blažka

Občanští demokraté se mnohokrát v posledních několika letech snažili veřejně deklarovat, že se odstřihli od kmotrovských vazeb z minulosti a etablují se jako strana bez vazeb na korupčníky. Před letošními říjnovými sněmovními volbami Petr Fiala mimo jiné uvedl, že: „Změna vládnutí se týká i Andreje Babiše, jeho střet zájmů, to, že se tady politika dělá ve prospěch jeho osobních zájmů“.

Nynější nominace Pavla Blažka však svědčí spíše o opaku. Pakliže Věslav Michalik preventivně upustil od své nominace do vlády s ohledem na střet zájmů, který mohl nový kabinet v očích veřejnosti poškodit, není důvod nepostupovat stejně i v případě rizik spojených s Pavlem Blažkem.

Twitter účet Petra Fialy | zdroj: Twitter 

„Koalice SPOLU a PIRSTAN nejen v předvolebních kampaních tvrdily, že Česko musí být právním státem, musí se vrátit politická kultura a Andrej Babiš (ANO) jakožto trestně stíhaný premiér s enormním střetem zájmů by měl skončit ve vládě. Není tedy možné, aby po volbách vítězové měřili dvojím metrem,” dodává David Kotora, vedoucí komunikace TI.

Transparency proto apeluje na vedoucí představitele koalice, aby ve světle výše uvedených informací stáhli nominaci Pavla Blažka. Resort spravedlnosti si zaslouží reprezentativní jméno, které bude zárukou nestrannosti.


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.