ROP Severozápad

Probíhá Vydáno 15. 07. 2018

Alexandr Novák | zdroj: MAFRA

V kostce

Regionální operační program (ROP) Severozápad byl jedním ze sedmi úřadů, které v programovém období 2007–2013 zajišťovaly přerozdělování evropských dotací v regionech, v tomto případě v Ústeckém a Karlovarském kraji. ROP Severozápad byl výjimečný tím, že se ve většině projektů objevily varovné signály ukazující na netransparentní praktiky při přerozdělování dotací.

Politici z nejvyšší krajské a komunální úrovně byli úzce provázáni s lokálními podnikateli, zároveň tato kauza ukázala nadstranickost korupce, kdy opoziční strany dokázaly kooperovat v rámci společného zájmu. V červenci 2020 bylo před soud posláno 27 osob, včetně 3 hejtmanů.

Už od počátku kauzy jsme se aktivně podíleli na jejím objasňování. Úzce jsme spolupracovali při formulaci trestních oznámení s vysokým úředníkem ROP Severozápad Leo Steinerem, který upozornil na korupční a netransparentní chování při rozdělování dotací. Společně jsme uvedli do pohybu vyšetřování kauzy a následně po celou dobu pomáhali rozplétat chobotnici klientelismu a korupce. Také jsme analyzovali rozsudek vydaný Krajským soudem v Ústí nad Labem v roce 2013 a komentovali nejnovější postupy v rámci vyšetřování.

2008

Počátek financování projektů prostřednictvím ROP Severozápad.

2012

Leo Steiner upozorňuje na korupci a netransparentnost ohledně dotací.

2013

Odsouzení vysoce postavených úředníků ROP.

2013

Audit ministerstva financí zjistil pochybení ve výši 1,9 miliardy.

12-18

V této kauze bylo obviněno více než 25 lidí.

2020

Kauza se dostává k soudu. Obviněno je 27 osob, včetně 3 hejtmanů.

Cílem Regionálního operačního programu Severozápad bylo finančně podpořit regiony Ústeckého a Karlovarského kraje a jejich rozvoj. Evropské peníze měly (a stále mají) dotovat veřejně prospěšné projekty – výstavbu škol, kulturních center, sportovišť nebo revitalizace parků. Už od roku 2008 se ale objevily první pochybnosti o přerozdělování peněz. Mezi prvními pochybnými investicemi bylo kupříkladu Oddychové a relaxační centrum v Chomutově nebo předražené investice do nemocničních zařízení v Ústeckém kraji. Jiná města, která dotace reálně potřebovala – jako Teplice nebo Most – na finanční podporu nedosáhla.

Na korupční činnost poprvé upozornil Leo Steiner, tehdejší ředitel odboru řízení ROP Severozápad a později regionální politik za KDU-ČSL. Dokázal, že se vedení krajů předem dohodla na rozdělení dotací v určitém poměru a zároveň rozhodovala o tom, které projekty budou podpořeny, a to ještě dřív, než byly vypsány konkrétní výzvy na podání projektových žádostí.

Následně jsme analyzovali rozsudek vydaný Krajským soudem v Ústí nad Labem v roce 2013, který se týkal odsouzení převážně vysoce postavených úředníků ROP. Z rozsudku vyplývá, že docházelo například k falšování dokumentů, měnily se zprávy z kontrol na místě, byl ovlivněn výběr externích hodnotitelů projektů a na základě komunikace s vedením ROP externí hodnotitelé přidávali preferovaným projektům body do jejich hodnocení. Řadovým referentům ROP Severozápad bylo vyhrožováno ztrátou zaměstnání, pokud se podvodu nezúčastní, což mnozí z nich odmítali. Už v tomto rozsudku bylo zmíněno, že existoval neformální seznam projektů označených tužkou, na jejichž podpoře měli zájem politici.

Klíčovým svědkem je bývalý ředitel Úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz, který se na podvodech podílel a po obvinění začal spolupracovat s policií. V kauze je obviněno 24 lidí, kteří poškozovali finanční zájmy Evropské unie, sjednávali výhody při zadávání veřejných zakázek, zneužívali své pravomoci, přijímali úplatky nebo špatně spravovali majetek – a to vše jako organizovaná zločinecká skupina. Mezi nimi jsou i významní politici a podnikatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje – bývalá ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (za ČSSD), starosta Chebu Petr Navrátil (za ČSSD), podnikatel Daniel Ježek (tehdejší člen ODS) nebo bývalý senátor Alexandr Novák (za ODS). Z celkového obnosu 20 miliard korun investovaných prostřednictvím ROP byly více než 2/3 projektů pochybných. Přesněji, z 598 realizovaných projektů v Ústeckém a Karlovarském kraji za programové období se jich 541 dostalo do policejního spisu.

Mezi ústřední postavy kauzy patří zejména zmiňovaní podnikatelé Daniel Ježek a Alexandr Novák. Daniel Ježek skončil ve vězení, zatímco Alexandr Novák pobýval v zahraničí, odkud byl následně vydán zpět do České republiky. Policie jim oběma zajistila rozsáhlý majetek – především pozemky, které mají dohromady rozlohu větší než 300 fotbalových hřišť.

V roce 2013 provedlo Ministerstvo financí audit, který zjistil pochybení ve výši 1,9 miliard korun. EU tyto peníze nežádala zpět, o tuto částku se ale snížil rozpočet ROP Severozápad. Už dříve EU vyměřila sankci 2,7 miliardy korun za pochybení. Vyšetřování kauzy i nadále pokračuje – v srpnu 2018 byl například nově obviněn exhejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc (za ODS). Regionální operační programy už dnes čerpání evropských dotací nerealizují, peníze přerozděluje tzv. IROP (Integrovaný regionální operační program).

V červenci 2020 bylo před soud posláno 27 osob, včetně 3 hejtmanů. Obžaloba se týká manipulace evropských fondů, policie vyčíslila škodu na 14 miliard korun.

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Aktuální stav

2020

Kauza se dostává k soudu. Obviněno je 27 osob, včetně 3 hejtmanů.

12-18

V této kauze bylo obviněno více než 25 lidí.

2013

Audit ministerstva financí zjistil pochybení ve výši 1,9 miliardy.

2013

Odsouzení vysoce postavených úředníků ROP.

2012

Leo Steiner upozorňuje na korupci a netransparentnost ohledně dotací.

Vývoj celé kauzy

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Související kauzy a projekty

Bojujte proti korupci s námi.