Padly první tresty v kauze Stoka. Jiří Švachula si odnesl 9,5 roku vězení

Vydáno 31. 05. 2022

Krajský soud v Brně dnes vynesl prvoinstanční nepravomocný rozsudek v jedné z větví v nechvalně známé kauze Stoka. Padla řada trestů odnětí svobody, včetně peněžitých trestů a zákazů výkonu veřejných funkcí. Jiří Švachula (exčlen ANO), bývalý místostarosta a radní městské části Brno-střed, si odnesl 9,5 roku vězení. Dále soud uznal vinnými sedm obžalovaných a dvě právnické osoby.

Jiří Švachula | zdroj: Profimedia

Švachulovi soud uložil i trest zabavení majetku. Jedná se o finance na několika bankovních účtech, a to v součtu za několik milionů korun. Soud mu rozsudkem zabavil i několikeré hodinky, jak informuje ČTK.

Spoluobžalovanému Samanu El-Talabanimu soud uložil trest šest let vězení, také peněžitý trest milion korun a desetiletý trest zákazu funkce ve statutárních orgánech. Jde o souhrnný trest, El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin. Soud mu dnes uložil souhrnný trest také šest let vězení.

Podnikateli Lubomíru Smolkovi uložil soud trest tři roky podmíněně odložených na pět let, stejný trest dostal i bývalý technický náměstek na správě nemovitostí městské části Petr Kosmák a někdejší šéf investičního odboru na Brně-střed Petr Liškutin, který byl zároveň místostarostou za hnutí ANO v Brně-Ivanovicích.

Stejný trest soud uložil i podnikateli a bývalému politikovi ODS Jiřímu Hosovi. Podnikatelům Luboši Krejčímu a Michalu Unzeitigovi soud uložil trest jeden rok vězení podmíněně odložený na dva roky. Soud některým obžalovaným uložil i milionové peněžité tresty, také letité zákazy výkonu činnosti ve funkci statutárního orgánu.

„V úmyslu získávání neoprávněného majetkového prospěchu přibližně v listopadu 2014 Jiří Švachula navrhl obžalovanému Samanu El-Talabanimu vybírání úplatků od stavebních společností, kterým budou poskytovat neveřejné informace o zakázkách, k nimž měl obžalovaný Švachula přístup ze své pozice druhého místostarosty. Tyto společnosti tak zvýhodnili, aby mohly výběrová řízení vyhrát,“ uvedla soudkyně Jaroslava Bartošová.

U některých dílčích skutků soud obžalované viny zprostil, viny soud zprostil podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Oba vinu od začátku popírali. Některé body soud usnesením také vrátil k došetření, žalobce proti tomuto usnesení podal stížnost.

„Byť došlo k odsouzení některých obžalovaných za některé žalované skutky, celkově nemohu být spokojen s rozhodnutím soudu. V závěrečné řeči jsem poněkud odlišně hodnotil důvody, které mne vedly k právnímu posouzení a rovněž jsem jednotlivým obžalovaným navrhoval přísnější tresty. To je také důvod, proč jsem si ponechal lhůtu k případnému podání odvolání,“ uvedl po rozsudku dozorující státní zástupce Karel Cibulka.

Stoka ještě nekončí

Stoka patří svým rozsahem a závažností mezi největší korupční kauzy v Česku za poslední roky. Jedná se o účelové a organizované propojení podnikatelů s politiky, zejména dnes již bývalých členů hnutí ANO. Tato klientelistická síť pak měla ovlivňovat veřejné zakázky díky kupčení s neveřejnými informacemi.

„Dnešní rozsudek je pozitivním signálem, že organizovaná korupce sahající do vyšších pater politiky není zametena pod stůl. Je třeba dodat, že zároveň probíhá vyšetřování dalších větví kauzy Stoka, ve kterých je prošetřován mimo jiné poslanec Jaroslav Faltýnek (ANO). Kauza tak zdaleka nekončí,“ komentuje Marek Chromý, analytik TI.

Korupce na radnici se podle žalobce odehrávala při zadávání veřejných zakázek v objemu přesahujícím 260 milionů korun, a to v letech 2015 až 2019. Předem smluvený úplatek se nejčastěji pohyboval ve výši 10 %. Výše úplatků dosáhla až 47 milionů korun. Jednalo se o 27 zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Zdroj: ČTK


Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.