Téma: Whistleblowing

2012

Evropská Směrnice o ochraně whistleblowerů

Evropská komise předložila koncem letošního dubna Evropskému parlamentu a Radě návrh Směrnice o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie. Státy Evropské Unie se tak dostávají blíž, než kdy předtím, k povinnosti zajistit robustní ochranu oznamovatelů protizákonného jednání, které ve většině zemí eurozóny absentuje, Českou republiky nevyjímaje. Potenciální evropští oznamovatelé tak mají slibné vyhlídky, že budou položeny základy ochrany whisleblowerů jak na evropské úrovni, tak i v jednotlivých členských státech.

3105

Martina Mikolášková v rozhovoru TI: „Pro úspěšné a efektivní právní poradenství je zásadní, aby klient začal podnět řešit včas“

Vedoucí Právní poradny TI Martina Mikolášková shrnuje v rozhovoru činnost, úspěchy a úskalí právního poradenství v nevládní neziskové organizaci.

1805

Zlaté padáky úředníků Státní veterinární správy

Krátce před odchodem do důchodu uzavřel dlouholetý šéf Státní veterinární správy (SVS) Milan Malena spolu se dvěma dalšími vysokými úředníky tzv. konkurenční doložku, díky kterým jim měl úřad vyplatit až 3,5 milionů korun.

0902

Nový návrh na ochranu oznamovatelů jde do sněmovny

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

1212

Whistleblowerka v srdci aféry slovenského předsednictví EU

Od 20. listopadu hýbou Slovenskem informace z ministerstva zahraničí, které uveřejnila mladá whistleblowerka ve spolupráci s našimi kolegy z Transparency International Slovensko. Má se jednat o předražené zakázky na kulturní akce v rámci propagace slovenského předsednictví EU.

0112

Jaké změny přináší novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob?

Dnes, 1. prosince 2016, vstupuje v účinnost novela zákona o trestní odpovědnosti právnických osob, která přináší zásadní změny ve vymezení trestných činů a v jejich přičitatelnosti, resp. možnostech vyvinění.

0107

Zhodnocení dvou aktuálně předložených řešení ochrany whistleblowerů

Vláda v nedávné době projednala, nebo aktuálně projednává, dvě legislativní řešení na ochranu whistleblowerů. Jedná se o návrh zákona, který předkládá Andrej Babiš jako poslanec (nikoliv jako ministr financí) přímo sněmovně, a dále pak o „Návrh alternativ legislativního řešení ochrany oznamovatelů“ zpracovaný Úřadem vlády ČR. V tomto případě se nejedná o hotový návrh zákon, ale jakýsi přípravný dokument, jenž popisuje, které zákony by se měly změnit a jakým způsobem.

2806

Lux Leaks: Již zítra padne konečný verdikt v kauze whistleblowera Antoina Deltoura

Před nedávnem jsme poukázali na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco skutečný viník zůstává nepotrestán. Antoine Deltour je francouzský občan a bývalý zaměstnanec nadnárodní společnosti PricewaterhouseCoopers, který vyšel na světlo světa s informacemi dokazujícími tajné dohody týkající se daňových úlev mezi lucemburskými úřady a mezinárodními korporacemi.

3105

Nový vládní návrh whistleblowerského zákona – Petr Leyer na ČT24

Andrej Babiš předložil vládě svůj návrh zákona na ochranu oznamovatelů, ten byl přijat neutrálně. Ministr Dienstbier ho označil za legislativně vadný a prosazuje vlastní verzi zákona.

2904

Hlas whistleblowera

V rámci aktuálního dění okolo zákona na ochranu oznamovatelů jsme se rozhodli k mnoha politickým a právním argumentům přidat i autentické zkušenosti člověka, který se v kůži whistleblowera sám ocitl.

2704

Koalice vede spory nad zákonem na ochranu whistleblowerů

Ministr financí Andrej Babiš oznámil v pondělí 25. dubna záměr předložit návrh zákona na ochranu oznamovatelů korupce (tzv. whistleblowerů).

2504

Lux Leaks: Whistlebloweři jako Antoine Deltour si zaslouží ochranu

Transparency International poukazuje na paradoxní situaci, kdy oznamovatel závažné nekalosti čelí jako jediný obvinění, zatímco viník zůstává nepotrestán.