Whistleblowerka v srdci aféry slovenského předsednictví EU

Vydáno 12. 12. 2016

Od 20. listopadu hýbou Slovenskem informace z Ministerstva zahraničí (MZVS), které uveřejnila mladá whistleblowerka ve spolupráci s našimi kolegy z Transparency International Slovensko. Má se jednat o předražené zakázky na kulturní akce v rámci propagace slovenského předsednictví EU.

zuzana-hlavkova-TIS

Zuzana Hlávková | zdroj: TI Slovensko

O kauze

Zuzana Hlávková začala na MZVS pracovat v první polovině roku 2015 na odboru, který měl zajišťovat přípravu kulturních akcí spojených se slovenských předsednictvím v EU. K příležitosti převzetí předsednictva byly plánovány dva koncerty, jeden pro veřejnost (s rozpočtem 20.000 €) a druhý pro VIP hosty (s rozpočtem něco málo přes 40.000 €).

Na konci roku se však na ministerstvu objevila Zuzana Ťapáková, bývalá ředitelka TV Markíza, v pozici mediální poradkyně. S jejím působením se začaly rozpočty na tyto i další akce násobně navyšovat. Před koncem roku 2015 se řešila akce k představení loga předsednictví a Ťapáková dotčeným odborům představila jako inspiraci video strany SMER u příležitosti slavnostního sněmu.

Finální spot představení loga nezapře mnoho podobností. Zároveň byla velkolepá akce k příležitosti představení loga uspíšena a předřazena do termínu dvou týdnu před slovenskými parlamentními volbami.

439404_article_photo_podobnost-choreografie-a-kulturneho-programu-vlavo-snem-smeru-vpravo-predstavenie-loga-predsednictva_900x

Podobnost choreografie a kulturního programu: vlevo sněm SMERu, vpravo představení loga předsednictva | zdroj: smertv.sk, rtvs.sk

Odchod z ministerstva

K 1. březnu 2016 podala Zuzana Hlávková výpověď. Den před svým odchodem zaslala dopis ministru zahraničních věcí Miroslavu Lajčákovi s žádostí o osobní setkání. Toho se dočkala 11. 3., kdy měla možnost si s ministrem pohovořit.

„Ďalej som sa pýtala na úlohu pani Ťapákovej na ministerstve. Odpovedal, že jej úlohou je len navrhovať a komentovať, no nič nevykonávať (Ťapáková totiž nebola na žiadnych zadaniach podpísaná a oficiálne za nimi nestála). Povedal takisto, že ju poslal pán premiér s tým, či by sme ju nevedeli nejako využiť.“

Zároveň jí ministr nabídl pozici na jakémkoliv odboru na MZVS. Tu Hlávková odmítla a rozhodla se oslovit Transparency International Slovensko (TI SK).

Zveřejnění kauzy

V druhé polovině listopadu se Zuzana Hlávková a TI Slovensko rozhodli kauzu společně zveřejnit, do té doby TI SK ověřovala veškeré informace, které jim whistleblowerka poskytla. Poté se strhla mediální bouře, která zasahuje do nejvyšších pater slovenské politiky. A objevují se další informace a svědectví potvrzující verzi Zuzany Hlávkové.

Původní článek, který sepsala pro deník SME, si můžete přečíst v její výpovědi „Jak jsem kvůli podezřelým zakázkám odešla z ministerstva zahraničních věcí“, případně si přečtěte její rozhovor pro Transparency International EU.

Problematika whistleblowerů je pro nás jedním ze stěžejních témat. Zákony na ochranu whistleblowerů se totiž snažíme prosazovat jak na národní úrovni, jako třeba v rámci našeho webu #Zapískej, tak na té evropské.


Štítky: Transparentní veřejné zakázky , Whistleblowing

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.