Nový návrh na ochranu oznamovatelů jde do sněmovny

Vydáno 09. 02. 2017

Ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka vyjádřil podporu přijetí zákona, který by poskytl ochranu whistleblowerům. Ve sněmovně je již návrh z dílny ministra financí Andreje Babiše, ministr Chvojka přidal svoji verzi návrhu zákona. Současná úprava je nedostatečná, TI už několik let prosazuje funkční úpravu, která by poskytla oznamovatelům korupce dostatečnou právní ochranu.

petr-leyer-ct-whistleblowing

Petr Leyer ve Studiu 6 České televize | zdroj: Česká televize

Nová úprava by měla zabránit, aby v případě oznámení zaměstnavatel mohl jakkoliv znevýhodnit zaměstnance. V případě soudního řízení se důkazní břemeno obrátí a zaměstnavatel musí dokázat, že k tomu nedošlo.

„Risk, který plyne z oznámení, není novým návrhem nijak reflektován. Není poskytnuta podpora v rámci procesu oznamování nebo náhrada nákladů s řízením,“ popisuje normu právník TI Petr Leyer. „Tato verze návrhu zákona je minimalistická, ale je to krok vpřed, který oceňujeme.“

Ve Sněmovně proti tomuto návrhu stojí návrh ministra Babiše, který jsme hodnotili a srovnávali s tehdejším vládním návrhem.

Na záznam celého pořadu se můžete podívat na webu České televize.

Transparency International se whistleblowingu a hlavně whistleblowerům věnuje více než 9 let. Za tuto dobu jsme bezplatně pomohli tisícům klientů. Na základě jejich oznámení řešíme desítky kauz ročně. Podpořte i vy naši činnost, třeba stokorunou měsíčně, v rámci našeho Klubu Transparency International.


Štítky: Prosazování protikoručních zákonů , Whistleblowing , #Zapískej

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.