Téma: Taxparency

1611

TI: Výsledek jednání o revizi směrnice EU proti praní špinavých peněz je nebezpečným krokem zpět

V úterý 14. listopadu, týden po zveřejnění Paradise Papers – další ze série mezinárodních kauz odhalujících praxi daňových rájů, se Evropská unie nedokázala shodnout na jednotných pravidlech, která by zneužívání daňových rájů dokázala zamezit.

1611

Infiltrátor ve Světozoru – Jak vyprat peníze, lekce první

Pro náš tradiční komponovaný večer v Kino Světozor jsme letos zvolili téma praní špinavých peněz. K problematice jsme pozvali přední odborníky a exkluzivně jsme promítli film Infiltrátor, který na příkladu drogového byznysu ukazuje, jak takové praní funguje ve velkém.

0811

Mezinárodní konference: „Tracking money laundering, EU fund frauds and tax evasion“

V úterý 24. října 2017 proběhla v Bruselu, pod záštitou Stálého zastoupení ČR, mezinárodní konference organizovaná Transparency International Česká republika v rámci projektu Jasné vlastnické a majetkové struktury příjemců veřejných peněz.

2609

Praktický průvodce a pomocný elektronický nástroj

Další ze série veřejných akcí projektu „Jasné vlastnické a daňové struktury“ se konala 19. září 2017. Workshop, na kterém se sešlo přes 30 zástupců orgánů veřejné správy (daňových, finančních a kontrolních úřadů) a soukromého sektoru včetně novinářů, uvedl David Ondráčka, ředitel Transparency International. V souvislosti s transparentností majetkových vztahů v českém prostředí připomněl analýzu majetkových struktur největších provozovatelů médií a mediálních domů, kterou vydala Transparency International ČR v červnu 2017. Vyplynulo z ní, že nejasné majetkové vazby jsou v ČR nikoliv výjimečné a údaje a doklady o vlastnických strukturách a skutečných majitelích médií není často možné z veřejných zdrojů dohledat.

1909

Pozvánka na workshop: Rozkrývání vlastnických struktur v praxi

Dovolujeme si Vás pozvat na workshop „Rozkrývání vlastnických struktur v praxi“, na kterém budeme pomocí Praktického průvodce a pomocného elektronického nástroje názorně rozkrývat konkrétní vlastnické a majetkové struktury (včetně příkladů z mediálně známých kauz).

0706

Jak na rozkrývání vlastnických struktur: Praktická příručka a hranice povinností

První veřejná akce projektu Jasné vlastnické a daňové struktury příjemců veřejných peněz, spolufinancovaného Evropským úřadem pro boj proti podvodům, se uskutečnila 24. května v Praze. U kulatého stolu se sešli zástupci z řad orgánů veřejných institucí a daňových úřadů, do jejichž gesce spadá problematika vlastnických a daňových struktur. Cílem jednání bylo umožnit vzájemnou výměnu informací a diskutovat jednotlivé aspekty předkládané metodologie pro rozkrývání struktur především z hlediska efektivity v praxi.

0606

TI doporučuje mediálním domům: doložte konečné vlastníky, ať má veřejnost přehled, kdo za Vámi doopravdy stojí

V průběhu posledních politicky turbulentních týdnů (nejen) na české scéně opět vyvstala otázka nezávislosti médií, kterou dokonce řešil 1. června na svém plénu Evropský parlament.

2505

International Conference: Current Challanges of the Public Sector

We would like to cordially invite you to an international conference on the topic of „Current Challanges of the Public Sector“. Among selected issues discussed will be ethical codes, taxparency or lobbying. 

1905

Odpověď Andreje Babiše na výzvu k výraznější podpoře transparentnosti v mezinárodním daňovém a finančním prostředí

Při příležitosti prvního výročí aféry Panama Papers jsme společně s nezávislým analytickým centrem Glopolis oslovili dopisem premiéra Bohuslava Sobotku a ministra financí Andreje Babiše s žádostí o výraznější podporu transparentnosti v mezinárodním daňovém a finančním prostředí.

2504

Hlavní nedostatky v boji proti praní špinavých peněz odhaleny v novém reportu Transparency International EU

Stávající nastavení systému proti praní špinavých peněz v EU nebrání podle nového reportu TI EU protékání korupčních peněz evropskými finančními centry. I po kauzách Panama Papers a ruské „Globální pračce“ provází prosazování pravidel proti praní špinavých peněz na úrovni členských států vážné problémy.

0203

Blog Milana Eibla: „Reklamace další zbytečné novely“

V českých luzích a hájích se vedla na podzim minulého roku na téma rejstříku konečných vlastníků vcelku kusá diskuse.

0901

Odpověď ministra Babiše na otevřený dopis k aktuálnímu vývoji okolo evidence skutečných majitelů

Spolu s kolegy z nezávislého analytického centra Glopolis jsme 14. prosince 2016 zaslali otevřený dopis ministru financí týkající se aktuálního vývoje okolo evidence skutečných majitelů. V rámci tohoto dopisu jsme navazovali na naši komunikaci v souvislosti s evidencí skutečných majitelů v rámci 4. AML směrnice a její novely, kterou právě projednávají instituce EU. Dnes, 9. ledna 2017, jsme od ministra financí Babiše obdrželi stručnou odpověď.