TI: Výsledek jednání o revizi směrnice EU proti praní špinavých peněz je nebezpečným krokem zpět

Publikováno: 16. listopadu 2017

V úterý 14. listopadu, týden po zveřejnění Paradise Papers – další ze série mezinárodních kauz odhalujících praxi daňových rájů, se Evropská unie nedokázala shodnout na jednotných pravidlech, která by zneužívání daňových rájů dokázala zamezit.

Budova Evropské komise v Bruselu | zdroj: TI

Po měsících vyjednávání o revizi čtvrté směrnice EU proti praní špinavých peněz a financování terorismu tedy stále neexistuje shoda na tom, jak tato pravidla upravit. EU tím promarnila jedinečnou příležitost, jak dosáhnout větší transparentnosti při rozkrývání majetkových a vlastnických struktur společností a fondů v EU.

Konečný vlastník představuje osobu, která stojí na konci majetkového řetězce a vlastní či ovládá společnosti, fondy či trusty. Když je konečný vlastník neznámý, mohou být takto ovládané subjekty využity jako „únikové vozidlo“ (z anglického „get-away car“) pro korupci, praní špinavých peněz a daňové úniky. Tyto činy mají závažný dopad pro státy a občany napříč EU, ale i mimo ni.

Eurokomisař Pierre Moscovici potvrdil, že údaje o skutečném vlastnictví by měly být veřejně dostupné, aby bylo možné úspěšně bojovat proti majetkovým strukturám figurujícím např. v kauze Paradise Papers. Je proto politováníhodné, že ani tato kauza nedokázala přispět k úspěšnému výsledku vyjednávání a shodě jednacích stran.

 

Doporučujeme přijmout veřejnou formu rejstříku skutečných vlastníků

Česká pobočka Transparency International se problematice transpozičního procesu evropské AML směrnice do českého právního řádu věnuje dlouhodobě. Již od začátku doporučovala přijmout veřejnou formu rejstříku skutečných vlastníků. Současná neshoda při vyjednáváních je tak podle analytika TI ČR Milan Eibla velice nebezpečným krokem zpět.

„Pokud Panama Papers otevřely cestu k upřímnému zhodnocení efektivity současné směrnice, Paradise Papers měly být tou poslední kapkou, kdy měla EU dojít trpělivost a rejstříky konečných vlastníků členských států konečně zcela otevřít. Místo toho jsme svědky neschopnosti zaujmout, i přes tíhu 13 milionů dokumentů, jasné stanovisko,“ shrnuje M. Eibl.

„Toto byl klíčový test schopnosti EU rychle reagovat na problémy, na kterých občanům opravdu záleží. EU tímto testem neprošla, navíc pouhý týden po Paradise Papers.  Vina leží přímo na EU,“ glosuje Laure Brillaud, Policy Officer for Anti-Money Laundering z Transparency International EU.

Další vyjednávání v trialogu proběhnou 6. prosince, kdy by měl Evropský parlament, Evropská komise a estonské předsednictví dospět k finálnímu rozhodnutí ohledně revize směrnice proti praní špinavých peněz.

 

 

„Toto byl klíčový test schopnosti EU rychle reagovat na problémy, na kterých občanům opravdu záleží. EU tímto testem neprošla, navíc pouhý týden po Paradise Papers. Vina leží přímo na EU,“ glosuje Laure Brillaud, Policy Officer for Anti-Money Laundering z Transparency International EU.

Související projekty

Taxparency

Co je klíčový problém ve východní Evropě? Korupce. Co je klíčový problém v západní Evropě? Daňové úniky velkých korporací. Oba problémy mají společnou příčinu – neprůhledné vlastnické a daňové struktury nadnárodních společností.

Vice o projektu

Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Daňové ráje lze považovat za jeden z vedlejších efektů globalizace. Boření jednotlivých hranic přímo nabádá ke směřování kapitálu do destinací, které jsou ekonomicky výhodnější pro jejich zhodnocení. K ekonomické efektivitě se přidala i zvýšená míra …

Vice o projektu

Související novinky