Hlavní nedostatky v boji proti praní špinavých peněz odhaleny v novém reportu Transparency International EU

Vydáno 25. 04. 2017

Stávající nastavení systému proti praní špinavých peněz v EU nebrání podle nového reportu TI EU protékání korupčních peněz evropskými finančními centry. I po kauzách Panama Papers a ruské „Globální pračce“ provází prosazování pravidel proti praní špinavých peněz na úrovni členských států vážné problémy.

English translation | Anglický překlad Vlajka Velké Británie

Mušle a kameny

Ilustrační fotografie | zdroj: TI

Členské státy EU na probíhajících jednáních o reformě právních předpisů EU proti praní špinavých peněz (Anti-Money Laundering – AML) rozhodně vyloučily možnost, že by byla zveřejňována identita těch, kdo kontrolují a vlastní tzv. prázdné schránky a identita jejich skutečných vlastníků. Přitom právě tento typ společností byl zapojen do skandálu Panama Papers.

Publikace „UNDER THE SHELL – Ending Money Laundering in Europe“ zkoumá nastavení právních předpisů proti praní špinavých peněz a financování terorismu v šesti evropských zemích včetně České republiky. Zabývá se i hlavními oblastmi, které s praním špinavých peněz souvisí: hazardem, virtuálními měnami či trhem s nemovitostmi. 

@TI_EU | zdroj: Twitter

JAK SE STAVÍ K TÉTO PROBLEMATICE EU

„Přišly skandály, ke kterým jsme se vážně vyjadřovali, ale teď je čas na akci,“ říká Laure Brillaud, manažerka strategie AML z Transparency International EU. „Potřebujeme nejen lepší vyšetřovací metody, ale především lepší pravidla,“ doplňuje Brillaud. „Zdá se, že členské státy EU trpí rok po Panama Papers amnézií. Tím, že odmítají povolit přístup veřejnosti k identitě vlastníků tzv. prázdných schránek, dovolují šedé sféře růst a prosperovat,“ dodává.

Transparency International EU žádá plné zveřejňování společností a svěřenských fondů fungujících či obchodujících v EU (a to i v případě jejich založení mimo EU) s cílem aktivně řešit využívání offshorových prázdných schránek, které jsou např. v Panamě či na Bahamách. Report také poukazuje na nutnost zpřísnění regulačních opatření v souvislosti s tzv. prostředníky, kteří jsou využíváni korupčními sítěmi. Vyžadování licence i od nich by pomohlo odhalit identitu osoby, která tyto prostředníky jmenovala.

Z reportu také vyplývá, že značná část problémů je spojena s prací expertů a profesních subjektů (např. právníci, notáři), kteří nedostatečně oznamují případy spojené s podezřelými aktivitami a podávají zanedbatelné množství podnětů a hlášení. Report upozorňuje i na nedostatky v rámci sektoru korporátních služeb, které jsou přímo spojeny s kauzou Panama Papers – např. nechvalně známá společnost Mossack Fonseca.

Evropská komise v návaznosti na kauzu Panama Papers podnikla řadu kroků, které mají být zohledněny v souvislosti s novelou IV. směrnice AML. Změny navržené Evropským parlamentem, např. zahrnutí obchodních a soukromých svěřenských fondů do rejstříku skutečných vlastníků, se snaží řešit konkrétní problémy. Nyní je na Radě EU, aby převzala aktivní roli a navržené změny v rámci směrnice AML zohlednila.

@TI_EU | zdroj: Twitter

POSTOJ ČESKÉ REPUBLIKY PROTI PRANÍ ŠPINAVÝCH PENĚZ

Z reportu vyplývá, že z hlediska souladu s mezinárodními standardy a postupy byla Česká republika před samotnou implementací směrnice nejslabším státem ze šesti zkoumaných zemí (Itálie, Lucembursko, Nizozemsko, Portugalsko a Slovinsko). Ačkoli by se celkové skóre ČR mělo významně zlepšit díky nedávno přijatým změnám v souvislosti se IV. směrnicí proti praní špinavých peněz, vážné nedostatky stále přetrvávají.

Nová legislativa zavádí rejstřík skutečných vlastníků jak pro soukromé společnosti, tak i pro svěřenské fondy. Přístup do registru však budou mít pouze osoby či subjekty, které prokáží svůj oprávněný zájem. Zda se tento postup bude týkat také novinářů či nevládních organizací však zákon nestanovuje.

@David_Ondracka | zdroj: Twitter

 

KE STAŽENÍ

Tisková zpráva TI EU a TI ČR

Publikace „UNDER THE SHELL – Ending Money Laundering in Europe“

 

TRANSPARENCY INTERNATIONAL ČR

Jsme součástí největší mezinárodní nevládní organizace TI zaměřené na problematiku korupce. Mapujeme stav korupce v České republice a aktivně přispíváme k jejímu omezování. Zapojujeme občanskou společnost, soukromou sféru i státní sektor. Těžíme z naší dlouholeté nadnárodní praxe a know-how v nastavování protikorupčních programů a strategií. Prostřednictvím projektů aktivně přispíváme k iniciování systémových změn.

Pro veřejnost provozujeme bezplatnou právní poradnu, na kterou se obracejí ročně stovky klientů z celé republiky. Naše investigativa dává korupční případy do pohybu. Rozběhli jsme např. kauzy v Lesích ČR a také v Dopravním podniku hlavního města Prahy. Rozkrýváme pavučiny politiků a podnikatelů zneužívajících EU fondy kolem ROP Severozápad. Věnujeme se mimo jiné společnostem, které prostřednictvím offshore destinací vyvádějí daně z České republiky.

Naši činnost můžete podpořit skrze darovací bránu TI.

 


Štítky: Mapování korupce , Daňové ráje , Taxparency , EBOT

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Související zprávy

Bojujte proti korupci s námi.