Odpověď Andreje Babiše na výzvu k výraznější podpoře transparentnosti v mezinárodním daňovém a finančním prostředí

Publikováno: 19. května 2017

Při příležitosti prvního výročí aféry Panama Papers jsme společně s nezávislým analytickým centrem Glopolis oslovili dopisem premiéra Bohuslava Sobotku a ministra financí Andreje Babiše s žádostí o výraznější podporu transparentnosti v mezinárodním daňovém a finančním prostředí.

MF ČR - Budova

Budova Ministerstva financí ČR | zdroj: TI

Ačkoli v současné době hýbe domácí politikou vládní krize, v Bruselu probíhají finální jednání o zavedení veřejných rejstříků skutečných vlastníků firem a svěřenských fondů, a také o povinném zveřejňování účetních zpráv podle jednotlivých zemí u velkých nadnárodních společností (tzv. country-by-country reporting). Proto je potřeba tuto oblast nespouštět ze zřetele.

Přinášíme vám odpověď ministra financí Andreje Babiše, kterou jsme obdrželi tento týden. V dopise pan ministr Babiš mimo jiné uvádí aktuální pozice České republiky k těmto otázkám a některé průběžné výsledky navazující právě na aféru Panama Papers (Odpověď ministra financí Andreje Babiše).

Podle dopisu ministra financí Česká republika při vyjednáváních v Bruselu nadále patří mezi státy, které podporují veřejnost u rejstříků skutečných vlastníků firem. V případě zavedení povinného zveřejňování účetních zpráv podle jednotlivých zemí u velkých nadnárodních společností je však česká pozice neutrální. Reflektuje i některé obavy podnikatelského sektoru z možné dezinterpretace dat ze strany veřejnosti.

S ohledem na aféru Panama Papers ministr Babiš ve svém dopise uvádí, že Finanční správa s daty z této kauzy pracuje. Dosud byla identifikována skupina 27 zásadních subjektů (právnických i fyzických osob), u kterých budou dle ministra s největší pravděpodobností v dohledné době uskutečněny konkrétní kroky v rámci daňového řízení. V jednom případě došlo dle ministra k zajištění daně ve výši 800 mil. Kč.

V případě veřejného vykazování zisků je škoda, že Česko zůstává pouze u neutrální pozice. Povinnost zveřejňování účetních zpráv podle jednotlivých zemí od roku 2015 platí pro banky a má pozitivní dopad, neboť přispívá k výraznější veřejné kontrole (přečtěte Policy brief Největší banky v České republice a jejich aktivity v daňových rájích od Glopolis). Stejně tak odezva a výsledky aféry Panama Papers a kroky Finanční správy ukazují, že by více transparentnosti v této oblasti mohlo pomoci.

Doufejme tedy, že zástupci ČR v Bruselu udělají v příštích měsících maximum pro to, aby o důležitosti větší transparentnosti skutečných vlastníků i účetních zpráv přesvědčili i ty státy, které s jejich podporou stále váhají.

 

Doufejme tedy, že zástupci ČR v Bruselu udělají v příštích měsících maximum pro to, aby o důležitosti větší transparentnosti skutečných vlastníků i účetních zpráv přesvědčili i ty státy, které s jejich podporou stále váhají.

Související publikace

Související projekty

Enhancing Beneficial Ownership Transparency

V současné době je transponována evropská směrnice proti praní špinavých peněz do legislativy jednotlivých členských států včetně České republiky. Tato směrnice mj. zavádí povinnost členských států zavést evidenci skutečných vlastníků společností.

Vice o projektu

Offshore 1.0 a 2.0 – Anonymní ráje ve veřejných zakázkách

Daňové ráje lze považovat za jeden z vedlejších efektů globalizace. Boření jednotlivých hranic přímo nabádá ke směřování kapitálu do destinací, které jsou ekonomicky výhodnější pro jejich zhodnocení. K ekonomické efektivitě se přidala i zvýšená míra …

Vice o projektu

Související novinky