Evropě ujíždí mnohamiliardový vlak v boji proti daňovým unikům

Vydáno 12. 04. 2018

Dnes jsou to na den přesně dva roky, kdy se v Evropské unii zastavila legislativní vyjednávání k pravidlům implementace systému Country-by-Country Reporting (CBCR).

Budova Evropského parlamentu v Bruselu | zdroj: TI

Lídři institucí EU spolu s evropskými občany volají po zvýšení transparentnosti už dlouhá léta. V otázce pravidel veřejného CBCR se členské státy Evropské unie i přes náročná jednání v Radě EU nedokázaly shodnout na obecném přístupu, který by vytvořil zázemí pro počáteční trialog s Evropským parlamentem a Evropskou komisí.

Transparency International EU proto ve spolupráci s organizacemi Oxfam, Eurodad a EPSU připravila legislativní analýzu návrhu Evropské komise společně s několika doporučeními.

Evropské pobočky Transparency International (TI) vyzývají formou otevřených dopisů ministry financí napříč EU k přijetí konkrétních a rychlých opatření proti neudržitelným daňovým praktikám. Česká TI adresovala v této souvislosti dopis Aleně Schillerové, ministryni financí ČR.

„Globálním cílem TI je omezit korporátní daňové úniky a přelévání zisků uvnitř korporací a zprůhlednit vlastnickou strukturu firem. Je v našem bytostném zájmu aktivně prosazovat společný postup států, dnešní praxe stojí Českou republiku ročně miliardy,“ říká David Ondráčka, ředitel TI ČR a člen Mezinárodní správní rady TI.

Systém CBCR je nástroj, který může ukončit tajnosti kolem nadnárodních společností a jejich aktivit. Opatření vyžaduje od těchto firem vcelku jednoduchou věc: zveřejnit, kde uskutečňují obchody, kde mají výnosy a jaké daně odvádějí v každé jednotlivé zemi, kde působí. S těmito informacemi nebude možné zakrývat neodpovědné odvádění nepatrných daní skrz složitá daňová schémata a přelévání zisků.


Štítky: Daňové ráje , Taxparency

Sledovat novinky

Přihlásit se k odběru všeobecného newsletteru

Podpořte nás

Bojujte s námi proti korupci

PODPOŘTE NÁS

Bojujte proti korupci s námi.