Téma: Střet zájmů

0502

Kvůli premiérovi jsou pod tlakem i zadavatelé veřejných zakázek a poskytovatelé dotací, mohou porušovat zákon

Nedávné rozhodnutí Městského úřadu v Černošicích v otázce českého střetu zájmů premiéra Andreje Babiše ve vztahu k ovládání médií může mít značný dopad na rozdělování veřejných prostředků formou veřejných zakázek či národních dotací.

1001

Dopis Evropské komise potvrzuje, že na základě podnětu TI byla zahájena auditní šetření střetu zájmů Andreje Babiše

Evropská komise (EK) zaslala oficiální odpověď Transparency International ČR (TI) týkající se evropského podnětu na střet zájmů Andreje Babiše. V dopise Komise informuje, že na základě zjištění uvedených v podnětu zahájila detailní prošetřování premiérova střetu zájmů a dále řeší otázku přidělovaní, resp. pozastavení evropských dotací holdingu Agrofert.

1712

Transparency International podává podnět týkající se střetu zájmů Ivo Valenty

Transparency International Česká republika (TI) dnes podává podnět na možné porušení zákona o střetu zájmů ze strany senátora Ivo Valenty (Senátorský klub ODS) v souvislosti s ovládáním společnosti Brno TV s.r.o. Oznámením o podezření ze spáchání přestupku se bude zabývat Magistrát města Zlína.

1312

Evropská komise zastavuje dotace, dává za pravdu Transparency International

Eurokomisař Günther Oettinger oznámil na středečním plénu Evropského parlamentu ve Štrasburku, že dokud nebude situace ohledně ČR vyjasněná, Evropská komise nemá v úmyslu vyplácet dotčeným subjektům žádné dotace. Reagoval tak na nové finanční nařízení EU platné od 2. srpna 2018.

0312

Stanovisko TI ČR k materiálu Ministerstva spravedlnosti ke střetu zájmů

Vláda ČR dnes projednávala materiál z dílny Ministerstva spravedlnosti ČR zabývající se střetem zájmů z pohledu národní legislativy. Tento materiál přímo souvisí s aktuálním vývojem ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše, na který jsme upozornili již v červnu tohoto roku.

0112

Andrej Babiš je ve střetu zájmu, citují evropská média z interní zprávy Evropské komise, která dává za pravdu Transparency

Evropská média dnes v noci přinesla závažnou zprávu týkající se Andreje Babiše, premiéra České republiky, v souvislosti s jeho střetem zájmů.

0511

Babiš by měl při jednání o evropském rozpočtu jít za dveře, říká šéf TI

Transparency International bojuje v Česku proti korupci už dvacet let. „Strach, že by se mi mohlo něco stát, nemám,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz její šéf David Ondráčka. Zastává názor, že se u nás řeší buď jen prezident, nebo premiér.

2510

Evropská komise pokračuje ve vyšetřování střetu zájmů Andreje Babiše

Náš podnět, který jsme na sklonku léta zaslali do Evropské unie (EU), padl na úrodnou půdu. Irský eurokomisař Paul Hogan v průběhu dnešního jednání Evropského parlamentu ve Štrasburku potvrdil vyšetřování českého premiéra Andreje Babiše a jeho možného střetu zájmů ve spojitosti s holdingem Agrofert a čerpáním evropských dotací.

2210

Andrej Babiš a jeho střet zájmů tématem Otázek Václava Moravce

Evropská komise by mohla zastavit dotace pro Českou republiku, obává se šéf Pirátů Ivan Bartoš. A to kvůli premiérovi Andreji Babišovi, který podle Transparency International (TI) a Pirátů stále ovládá holding Agrofert, který převedl do svěřenského fondu. Premiér Babiš označil TI a Piráty v pořadu Otázky Václava Moravce za udavače, kteří chtějí poškodit Českou republiku.

1510

TI zasílá otevřený dopis ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi v souvislosti se zadáním analýzy o střetu zájmů

Nedávno proběhla českými médii zpráva o vzniku právní analýzy nového nařízení Evropské unie, jejíž zpracování zadal ministr zemědělství Miroslav Toman. Analýza se týká střetu zájmů politiků napojených na firmy čerpající evropské dotace. Ministrův zájem o nové nařízení souvisí s faktem, že společnost jeho příbuzných, podnikajících mj. v oblasti zemědělství, právě evropské dotace čerpá. 

1110

Odpověď eurokomisařky Creţu: „Ujišťuji Vás, že schůzka s Andrejem Babišem proběhla podle pravidel“

Ve dnech 5. a 6. září 2018 proběhla plánovaná návštěva rumunské eurokomisařky Coriny Crețu v České republice. V této souvislosti jsme se na ni obrátili s naším otevřeným dopisem týkající se jejího setkání s českým premiérem Andrej Babišem, který je dle našich zjištění ve střetu zájmů.

0810

Transparency International Česká republika jedná v případě obchodních zájmů Andreje Babiše nezávisle a objektivně

V reakci na vyjádření premiéra Andreje Babiše na tiskové konferenci ve čtvrtek 4. října 2018 prohlašuje výkonná ředitelka sekretariátu globální organizace Transparency International, že Transparency International Česká republika (TI ČR) jedná v souladu se základními hodnotami a cíli celé organizace.